Historie
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Horní mlýn vznikl snad již počátkem 15. století, první zmínka o něm pochází z roku 1443 - deska na budově mlýna.
Události
- První písemná zmínka o existenci vodního díla
- Vznik mlynářské živnosti
Novověk A – do bitvy na Bílé Hoře (1526–1620)
Jednou z přestaveb prošel mlýn patrně v osmdesátých letech 18. století, před polovinou 19. století měl tři složení s krupníkem, pilu a stroj na předení vlny.
Na přelomu 19. a 20. století jej tvořila dvoupatrová zděná budova s valbovou střechou, typická pro umělecké složení, po jejíž pravé straně se nacházela tři vodní kola na spodní vodu. Na druhém břehu náhonu stála dodnes dochovaná pila (parcela 2180). Tehdy mlýn patřil Josefu Kašparovi, který se roku 1892 stal prvním starostou Společenstva mlynářů ve Vysokém Mýtě. Po manželově smrti vedla válcový mlýn s pilou vdova Marie Kašparová.
První světová válka (1914–1918)
V letech 1921–1922 nechala Marie Kašparová mlýnici zvýšit o třetí patro, zakončené rovnou střechou (stavitel Josef Drahoš). V téže době přistavěla vysokomýtská firma „První orlická stavebna pro veškeré stavby a železobeton“ k pile místnost pro lokomobilu 60 HP. Lokomobila sloužila jako záložní pohonná síla pro pilu i mlýn, k dalšímu strojnímu vybavení patřily dvě Francisovy turbíny 8 a 13,8 HP, z nichž jedna pocházela z roku 1906.
V roce 1930 byla majitelkou mlýna a pily Josefa Kašparová. (HŠ)
Posledním mlynářem před znárodněním se stal Bohumír Prokeš.
Po znárodnění budovu převzal n.p. Východočeské mlýny a pekárny Pardubice, poté Okresní národní výbor Ústí nad Orlicí a užívalo ji jednotné zemědělské družstvo jako sklad.
Po vrácení soukromým majitelům byl roku 1991 obnoven provoz pily a na začátku 21. století spuštěna malá vodní elektrárna. Ve mlýně se dochovala část staršího strojního vybavení.
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
1930- Josefa Kašparová. (HŠ)
1939 - Bohumír Prokeš (RR)
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
I. vojenské mapování – josefské (1764–68)
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:
- Hlavičkový (firemní) papír