VODNÍ ELEKTRÁRNA V OBCI KRČÍNSKÉ.
Elektrárna v Krčíně byla zřízena roku 1910. Obec čítá asi dva tisíce obyvatel, kteří jsou z části rolníky, z části drobnými živnostníky, kteří se však rovněž zabývají zemědělstvím. Veliké procento tvoří průmyslové dělnictvo, zaměstnané v místě i nejbližším sousedství ve velikých tkalcovnách a jiných závodech, které způsobují pro zemědělství nedostatek pracovní síly. Zprůmyslovění obce, před 20 lety čistě zemědělské, způsobila její vhodná poloha: v blízkosti vede dráha a má dostatek vody, kterou skýtá řeka Metuje.
Její vodní síly bylo také použito při zřizování elektrárny, o jejíž potřebě bylo uvažováno již po delší dobu. Ale teprve před dvěma lety, kdy bylo zvoleno nové obecní zastupitelstvo, v jehož čele stojí podnikavý agrární pracovník p. Antonín Rydlo mladší, okresní starosta novoměstský, počalo se vážně pracovati na uskutečnění této myšlenky. Shodou okolností naskytla se příležitost zakoupiti mlýn nad obcí. Ovšem, bylo nutno celou budovu přestavěti téměř od základů a přizpůsobiti ji danému úkolu. Starý jez, pouhý to kamenný zához, byl rozbořen a na jeho místě zřízen moderní jez betonový nákladem 40.000 K, který zdýmá vodu asi o 2 m nad původní hladinu.
K využití vodní síly slouží dvě turbíny systému Francisova se svislými (vertikálními) hřídeli a ozubeným kuželovitým převodem na hřídel vodorovný (horizontální), které jsou umístěny v betonových kašnách. Větší turbína dává při spádu 1,8 m a největší spotřebě 2800 litrů vody sílu 52,7 HP (koňských sil) efektivní výkonnosti, menší turbína při spádu 1,9 m a spotřebě 1900 litrů má výkonnost 32 HP. Všecka tato strojní zařízení i nápustná stavidla a celé vodní zařízení vůbec bylo provedeno na základě nejnovějších strojních zkušeností a doposud se osvědčilo co nejskvěleji.
Průběhem stavby vzrostl o podnik zájem i v okolních obcích, které projevovaly přání připojiti se k podnikané akci. Proto byla pořízena na výrobu proudu ještě motorová rezerva (záloha), k čemuž bylo použito dvouválcového naftového motoru systému Dieselova o 100 HP normálního výkonu, takže elektrárna celkem může pracovali se 185 HP. Pro výrobu proudu postaveny tři generátory, jež se dají souběžně zapínati a tím je zajištěna hospodárnost v pohonu elektrárny. (Generátory vyrábějí proud třífázový a sice ve frekvenci 50 period ve vteřině.)
Proud vyrobený generátory vede se pod podlahou strojovny k rozváděcí desce, kdež se měří a odbočuje pro jednotlivé větve. Jedna z větví přivádí proud do dvou kruhových cihelen, patřících pp. Antonínu Železovi a Antonínu Rydlovi, kteří používají elektrické energie o 75 HP k pohonu cihlářských strojů. Druhá větev napájí tři transformační stanice pro Krčín a přilehlou část Nového Města nad Metují.
Elektrárna byla uvedena v chod dne 16. května 1910, při čemž byla zjištěna její bezvadná výkonnost. Tehdy bylo instalováno asi 700 žárovek a motory o celkovém výkonu 40 HP; cena proudu stanovena na 65 haléřů pro světlo a 30 haléřů pro motory za jednu kilowattovou hodinu. Krčínská obec používá k veřejnému osvětlování 60 žárovek o 60 svíčkách a 4 plamencové obloukové lampy. Plnou měrou bylo elektrické síly využito skoro ve všech hospodářstvích, kde se jí používá při mlácení, šrotování aj. Vedle toho také živnostníci a řemeslníci používají hojně proudu k pohonu strojů.
Na podzim byla ke krčínské elektrárně připojena obec Nahořany, vzdálená od obce asi 4 km. Vedení mimo obec děje se na sloupech dráty o průřezu 10 mm2. Veřejné osvětlení sestává se z 20 žárovek, pro soukromé potřeby instalováno 400 žárovek a motory o úhrnné výkonnosti 60 HP, jichž jest vesměs použito k pohonu strojů hospodářských.
V těsném sousedství Krčína je položeno Nové Město nad Metují, jež staví svojí vlastní elektrárnu; mezi oběma obcemi byla uzavřena úmluva v tom smyslu, že elektrárna krčínská, která je hlavně zatížena ve dne, bude poskytovati Novému Městu nad Metují proud v noci, kdy naopak zase elektrárna novoměstská je více zatížena večer veřejnými osvětlovacími účely.
Tím se dosáhlo toho, že v Krčíně nebude musiti se rozšiřovati elektrárna výbušným motorem, což se při stoupající spotřebě proudu jevilo býti nutným a v Novém Městě nad Metují nebudou nuceni vůbec plynový motor zřizovati. Tak prakticky proveden zde byl později pronesený názor profesora brněnské techniky Ing. Lišta o svorném působení elektráren městských a venkovských.
Dnes je v Krčíně instalováno na 1500 žárovek a spotřeba proudu s použitím motorů neustále roste. Ukázalo se, že pro podnik dříve skoro obávaný je zde mnoho porozumění a že dá vzniknouti hospodářskému prospěchu obyvatelstva obce i okolí, čímž asi nejlépe bude odměněna práce a namáhání těch, kteří přispěli k realizování myšlenky. Vedle toho získala obec také nový, bezpečný a stále vzrůstající zdroj příjmů, takže nyní bude moci úkolům, které vyžaduje moderní správa obce, spíše a lépe vyhověti než kdy jindy.
NĚCO MÁLO O OPATŘOVÁNÍ VENKOVA ELEKTŘINOU A JEJÍ VYUŽITKOVÁNÍ V ZEMĚDĚLSTVÍ I DOMÁCNOSTI NA POČÁTKU DVACÁTÉHO STOLETÍ.
Obce neb jejich družstevně organizovaní zájemci zemědělští i živnostenští přistupují v novější době k zařizování elektráren, aneb obcím i okresům činěny jsou ze strany soukromohospodářsky organizovaných elektráren místních i přespolních nabídky, jichž předmětem jest opatření obcí nebo větších okrsků elektrickým proudem. V obou případech běží o důležité hospodářské, zájmy obcí — pokud se týče okresů — a jich obyvatelstva, a zájmy tyto jsou tím závažnější, poněvadž se zpravidla jedná o nákladné investice neb smlouvy, které určeny jsou na dlouhou řadu let; tak uzavírají se smlouvy o zavedení proudu obyčejně na 20—40 let. Jest na bílé dni, že tyto zájmy obcí a okresů, pokud se týče jejich obyvatelstva, nedostává-li se jim úplně objektivního odborného místa poradního, mohou chybami ve směru technickém a komerciálním lehko a pro dlouhou dobu doznati těžkých škod, buď že zařizují se podniky nevýnosné a se ztrátami spojené, aneb že uzavřou se nevýhodné smlouvy se soukromými elektrárnami. Zemský výbor království Českého, jenž má potřebné síly odborné a jenž právě se chystá jejich počet rozmnožiti, jest ochoten obcím a okresům ve všech otázkách opatření elektrické energie poskytovati odbornou technickou a komerciální radu, ovšem aniž tím bude v jednotlivých případech předbíháno distančním rozhodnutím samosprávných úřadů a zemského výboru. — Poučení pro všechny o využitkování elektřiny v zemědělství poskytnou čtenářstvu níže uvedené řádky.
Neustále stoupající výrobní náklady, rostoucí mzdové požadavky zemědělského dělnictva i jeho nedostatek, který zvlášť pociťují obce v blízkosti průmyslových míst, nutí zemědělce k hledání nové cesty v hospodaření, jež by mu umožňovala zlevnění výroby. Pozornosti pokročilého rolníka nemohl ujíti převrat, který byl způsoben v průmyslu využitím elektrické síly a nabádal ho k tomu, aby jí rovněž obdobně použil i v zemědělství. Ukázalo se brzy, jakým důležitým činitelem by se mohla elektřina státi v polním hospodářství. Díky pokročilé strojní technice, používání elektřiny se poměrně rychle rozšířilo a šíří i dále. Během několika let vytvořila se v království Českém řada svépomocných rolnických družstev elektrárenských — např. v Častrově, Lošanech, Bezděkově u Klatov, Sánech, Věkoších u Hradce Králové, v Háji na Moravě a jinde — která všude dobře pracují a úspěchy jejich daly podnět k zakládání družstev nových, nalézajících se dnes ve stádiu příprav.
Úkolem hospodářských společenstev je opatření přiměřeně levným způsobem potřebného kapitálu k zařízení podniku. To se děje buď obchodní společností, neb akciovým a komanditním společenstvem na základě zákona ze dne 9. dubna 1873 č. 70. ř. z., neb dle zákona ze dne 6. března 1906 č. 58. ř. z. o společenstvech s omezeným ručením. Forma obchodních společností se hodí spíše pro velké podniky; ani spojení kapitálu dle zákona z 9./IV. 1873 se všude nedá dobře uplatniti, poněvadž podnik smí svoje obchody omeziti pouze na členy.
Společenstva s omezeným ručením jsou asi způsobem nejvhodnějším, poněvadž obchody, prodej elektrické energie, mohou se díti i s nečleny společenstva a poněvadž podnik na rozdíl od obchodních společností požívá vydatných berních slev, které vyváží subvence dávané jednou pro vždy a omezující volny obchodní styk. Stanovy takových společností jsou vypracovány ve formě notářského spisu; výše základního kapitálu se řídí dle rozsahu podniku, dle velikosti zásobovaného okrsku a dle vyhlídek na odbyt proudu.
Přirozeně velký vliv na výši kapitálu má způsob poháněcí síly, z nichž nejlevnější v případě poměrně snadného zužitkování je vodní síla.
V mnohých místech však nenalezneme vždy všech podmínek, jichž vyžaduje založení družstva. Tu se často iniciativy vedení uchopila obec, která zřídila elektrárnu vlastním nákladem a vyrobeného proudu používá jednak ke svým veřejným osvětlovacím účelům, jednak prodává jej jednotlivcům.
K vůli snazšímu porozumění uvádí se stručný výklad o jednotkách elektrických.
Elektrický proud porovnáváme s proudem vodním. Síla či intenzita proudu odpovídá množství vody. Čím větší množství vody při stejném rozdílu hladin za určitý čas rourou proteče, tím musí roura míti větší průměr.
Proud elektrický vodí se dráty, jichž průměr jest tím silnější, čím více proudu prochází. Jednotkou, jíž proud měříme, jest Ampére (tak jako jest jednotkou množství vody litr, kubický centimetr, kubický metr atd.). Síla proudu měří se přístroji tzv. ampérmetry.
Napětí proudu porovnati možno s tlakem vodním, který povstává tím, že obě hladiny (spodní a vrchní) leží v různých výškách. Tlak vodní je tím větší, čím větší jest rozdíl výšek. Hodnota, kterou např. u vodních kol nebo turbín nazýváme spád (měřený v metrech), jest podobna spádu elektrickému čili napětí, které měří se ve Voltech. Přístroje k měření napětí nazývají se voltmetry.
Jako proud vodní, protékající potrubím, jest o něco zdržován ve svém toku následkem tření o stěny, tak i drát, jímž prochází elektrický proud, klade určitý odpor pohybu proudu, kterýž měří se tzv. Ohmy. Tyto tři veličiny: síla, napětí a odpor určují elektrický proud.
Jako práce vodní síly měří se součinem množství vody za vteřinu v litrech a spádu vodního v metrech (např. 300 litrů vody, tj. 300 kg vody spadlé s výše 3 metrů dá za vteřinu 300 X 3 = 900 kg), tak měří se elektrická práce součinem ze síly proudu (v Ampérech) a spádu čili napětí (ve Voltech). Součin tento nazývá se Watt a rovná se Volt X Ampér. To jest práce za vteřinu. Pracuje-li toto množství proudu po dobu 1 hodiny, jest hodinový Watt. Kilowatt (zkráceně kW) jest 1000 Wattů, hektowatt jest 100 Wattů. Pracuje-li proud o množství 1000 Wattů čili 1 kilowattu po dobu 1 hodiny, vzniká kilowattová hodina (zkratka: kWh). Spotřeba proudu měří se tzv. počitadly.
K vysvětlení uvedeme příklady: 1 žárovka s uhlíkovým vláknem o svítivosti 16 st. sv. spotřebuje průměrně 50 Wattů za hodinu. Kolik stojí svícení jednou takovou žárovkou za 1 hodinu, účtuje-li elektrárna 1 kWh za 60 haléřů?
50 Watt — 0,05 kW X 60 haléřů — 3 haléře. Za 2 hodiny stojí svícení touže žárovkou 6 haléřů, za 3 hodiny 9 haléřů atd.
Na 1 koňskou sílu vzhledem ku ztrátám k motoru nutno počítati asi 850 Wattů = 0,85 kW. Kolik stojí pohon žentourové mlátičky o spotřebě 2 koňských sil, která pracuje nepřetržitě 3 hodiny (tj. vymlátí asi 18 mandel) při ceně proudu 35 haléřů za 1 kW?
0,85 kW X 2 HP X 3 hodiny X 35 haléřů = 178 K čili asi 10 haléřů stojí výmlat 1 mandele.
Na příkladě jsme ukázali, jakým způsobem může bytí provedeno zařízení elektrárny a jakým způsobem může býti nabyté energie zužitkováno. Použití její v zemědělství je velmi rozsáhlé a různé. Elektromotory, konstruované k hospodářským účelům, jsou převozné neb přenosné, které se dají snadno přenášeti z místa na místo. K převozu větších elektromotorů stavějí se vozíky buď otevřené neb zavřené; zavřené jsou výhodnější. Obsluha elektromotorů je nanejvýše jednoduchá a nevyžaduje ani žádného dozoru, následkem čehož se režie i provozovací výlohy velmi zmenší a zmírní. Nejčastěji se používá elektromotorů k mlácení; takové mlácení je lacinější než žentourem nebo lokomobilou a benzínkou.
Stojí-li vymlácení 200 mandel obilí žentourem 44,30 K, stojí lokomobilou 27,15 K, benzinovým motorem 28,50 K, ale elektromotorem o 4 HP pouze 20,20 K. Výhodou je též, že můžeme s elektrickým mlácením započíti už časně ráno a mlátiti pozdě do večera, používajíce ku svícení elektrických žárovek. Rovněž často se používá elektrické síly k pohonu řezaček a šrotovníků.
Počítá se, že 100 kg krátké řezanky přijde na 13 haléřů, dlouhé na 8 haléřů a šrotování 100 kg obilí na 28 haléřů. A dále má domácí hospodářství řadu strojů, kde se dá elektřiny s výhodou použíti; tak mohou jí bytí poháněny mlýnky na čištění obilí, třídičky, stroje k vylušťování jetele, okružní pily, stroje k drhnutí kukuřice, mlýnky na hrozny, třecí mlýny na ovoce, řezačky na řepu, stroje na lámání pokrutin, mačkadla na oves, slad, lněné semeno, mák, tykvová zrna atd., řezačky na maso, mlýnky na koření, jakož i mlékařské stroje, jako separátory, máselnice, hnětačky na máslo, pasterizátory atd. atd. Stroje tyto vyžadují k svému pohonu motorů na ¼— 3 koně a dají se jednoduchým způsobem s elektromotorem spojití a vykazují při elektrickém pohonu dvakrát větší výkon než při ručním. Tak ušetří se opět polovina času, který se dříve musil těmto pracím věnovati.
Konečně zjednoduší se obsluha, takže např. čištění obilí fukarem pohodlně obstará jediný člověk, a to na jeden násyp, jelikož síla větru jest při konstantních obrátkách motoru stejnoměrná a odděluje přesně zrna od plev, takže odpadá i dvojí násyp do mlýnků.
Důležitou otázkou pro rolníka jest zásobování statků vodou a pak větrání, zejména stájí, o něž se dosud namnoze velice málo dbá. Vody spotřebuje se v hospodářství denně veliké množství. K pití, vaření a mytí spotřebuje se na osobu za den 20—30 litrů, kůň nebo kráva denně průměrně spotřebuje 50 litrů, vepř nebo ovce denně průměrně spotřebuje 20 litrů. Největší položku spotřeby vody vykazuje tedy napájení dobytka.
Pohodlně, bezpečně a svědomitě obstará hospodáři elektromotor načerpání potřebné vody. Samočinnými napáječkami dostane se dobytku pravidelného napájení a zbavuje se nebezpečí nesvědomité obsluhy. K načerpání vody užívá se buď čerpadel pístových, avšak častěji pump odstředivých (centrifugálních), které se výborně hodí k přímému spojení s elektromotorem, jsou jednodušší, nemají žádných pístů, ventilů a částí potřebujících častých oprav.
Rovněž výhodného použití dosáhne se při různých melioračních pracích, kdy voda z odvodňovaných pozemků nemá náležitého odpadu neb kdy je potřeba zvedati vodu k zavlažování luk do značné výše.
Elektrické orání se dá racionálně prováděti pouze tam, kde jsou sceleny pozemky; používá se systému jedno a dvoustrojového. Jednostrojový je lacinější a sestává se z jednoho vozu pluhového a jednoho kotevního s vodící kladkou a zakotvením do země. Při dvoustrojovém systému užívá se dvou pluhových vozů s navíjejícími bubny, jimiž je přiváděna energie a které jsou postaveny pevně na obou koncích pole a zakotveny. Mezi sebou pak táhnou na ocelovém laně zavěšený dvoustranný pluh.
Orání elektrické je proti parnímu lacinější o 50—60 %. V hospodářství, a zvláště lesnictví dá se s výhodou použiti elektrických drobných drah, které slouží k odvážení a přivážení sklizně, obilí, řepy, dříví, slámy a dříví, jež se dá dobře rozřezávati elektrickou pilou, k dopravě, kamene, hlíny, písku atd.
I hospodářský průmysl může využiti levně výhody elektrické energie: mlýny, vinopalny, mlékárny, cihelny, sušárny, zelárny i hospodářská skladiště se dají dobře upraviti na pohon elektrický a v Čechách již existuje celá řada takových závodů. Poukazujeme pouze na zelárnu ve Věkoších u Králové Hradce.
Rolnická domácnost může také použiti dobře elektřiny. Není jistě potřeby dokazovati levnost, bezpečnost a pohodlí elektrického světla, se kterým je jakékoliv neštěstí vyloučeno; dá se snadno zavésti všude do všech místností obývacích i hospodářských. Ve chlévech, kde je potřeba přecházeti se světlem z místa na místo, používá se elektrických lamp přenosných, které proti rozbití jsou chráněny sítí. Elektrické vaření a topení je velmi jednoduché, pohodlné a zcela čisté i rychlé, což má význam pro dobu nejpilnějších letních prací rolníka, kdy každá minuta je drahá. Dnes se zhotovují jednoduché ohřívací přístroje, jako malé vařidlo, samovar, pánev, žehlička, kávovar, rošt na pečení, ohřívadlo na vodu atd., kterých poměrně levně jistě brzy bude hojně používáno.
(z historických pramenů zpracoval Jiří Novotný)