1656 Jan Kavalír, manž. Salomena
1737 hraběnka Izabela Marie Černínová z Chudenic emfyteuticky prodala mlýn o 6 složeních s pilou mlynáři Ondřeji Kumpertovi za 1.600 zl. Přimlýněny Kosmonosy, Bakov, Podlázky, Debř, Dalovice, Michalovice, Hrdlořezy a Bukovno.
1748 Tereziánský katastr: "mlýn o 6 kolech s pilou na stálé vodě a s 5 stoupami na stálé vodě pro mletí krup, mimo to pro mletí sladu v době velké vody mele povodník o 1 kole na stálé vodě".
1755 převzal syn Ondřej Kumpert ml.
1782 zrušeno povinné mletí, Ondřej Kumpert dostal od panství jako kompenzaci 6 str. od michalovického statku zvané "U Hrušky" k bezplatnému užívání. On však s tím nebyl spokojen, když mu nebylo vyhověno u hospodářského úřadu na panství, obrátil se na magistrát v Mladé Boleslavi, ten však 1799 rozhodl, že náhrada je dostatečná.
1801 prodal mlýn Františkovi a Kateřině Dvořákovým z Příbrami za 22.400 zl. rýn.
U mlýna palouk a zahrada na ostrově a 12 korců pole u Michalovic. Ze mlýna platil roční nájem 800 zl., pro vrchnost, úředníky a panskou čeleď mlel zdarma. Pro hospodářský úřad rozřezání 30 klád na prkna, fošny, trámy a latě za cenu 3 kr. za kládu, nad 30 klád za obvyklou cenu, t.j. od dubového prkna nebo klády 1/2 kr., od 1 kopy měkkých prken nebo fošen 18 kr., od jedné kopy latí 5 kr. Rozložení nařezaných kmenů bylo možno provést jen za přítomnosti zástupce hospodářského úřadu. Za mletí sladů pro panský pivovar dostával 4 sudy piva ročně. Vrchnost se starala o jez a poskytovala klády na hřídele z panských lesů. Na mlecí kameny přispívá vrchnost ročně částkou 48 zl. Kdyby nashromáždil větší množství hnoje, než spotřebuje na svých polích, pak má vrchnosti zbytek popustit, 1 čtyřspřežní fůru za 12 kr. a 1 dvojspřežní za 6 kr.
1780 postavil Ondřej Kumpert u mlýna slup na chytání ryb pro vlastní potřebu, nyní se však hlásil podlázecký rybář Matěj Veselý, který měl od vrchnosti pronajatou Jizeru od splavu až po rožátovskou vinopalnu, že chycené ryby spadají do jeho úseku a jsou tudíž jeho. Spor řešila kosmonoská vrchnost, která rozhodla, že František Dvořák v minulosti na tyto ryby nikdy právo neměl, ale pro budoucnost bude za ryby ve slupu platit roční poplatek 2 zl., z toho 1 zl. rybáři a 1 zl. vrchnosti.
1831 Dvořákovi mlýn prodali Štěpánovi a Marii Říhovým, ti však pobyli ve mlýně pouze 1 rok a následně se majitelé rychle střídali.
1837-1847 Vincenc a Josefa Radinských z Malých Čejetic
1847 Antonín a Anna Černí, u mlýna stoupa na drcení kostí, náležející vrchnosti, jelikož odebírala vodu z náhonu, dostával mlynář ročně 60 zl., které mu vrchnost srážela z nájmu