1534
Jan Sedlnický dal stavět jez na řece Ostravici asi 10 km jižněji proti proudu a to u Vratimova. Jez totiž nemohl nikde vystavět, aniž by se na levém břehu nedotýkal moravské strany. Pouze u Vratimova pod Zaryjemi tekla Ostravice po dřívějších povodních po pozemcích Jana Sedlnického, které se v těchto místech rozprostíraly nejen na pravém, ale i levém břehu proti Paskovu. Práce na vybudování této strouhy (struhy) , později zvané úředně Slezským náhonem, pokračovaly velmi rychle, protože již v r. 1534 začal s výstavbou nových mlýnů na Vratimově, Kunčicích a polské Ostravě. Strouha vedla z Ostravice od Vratimova přes Kunčice, Kunčičky na Zárubek, kde ústila do řeky Luciny.
Prvním mlynářem v Ratimově byl Jiřík Samaryt z Paskova, který prodal mlýn Malcharovi za zl., ale Malchar tehož roku dne 16.11.1541 prodal mlýn ratimovskému fojtovi Jříkovi Ščetinovi za 44 zl., který držel mlýn do soboty před sv.Vítem (11.6.) roku 1546 , kdy jej prodal Adamovimladému z Bludovic za 74 zl. Roku 1549 ručil Samaryt, že užnic na tom mlýně nemá, že mu Jiřík Ščetina položil ostatní peníze 2 zl. Svědky smlouvy byli : Pavel Bernít, Jiřík Gřibovský, Lorenz Besuch (z Kunčic ), Jiřík Hrdeho,Válek (rod dodnes žije ve Vratimově) a Martin Tyralka, poslední dva z Ratimova.
Adam mladý z Bludovic splácel dluh Jiříkovi Ščetině. Roku 1555 dal Adam Jiříkovi opět 4 zl. měl tedy ještě dluhu 2 zl. na tom mlýně. Tímto rokem končí zprávy o ratimovském mlýně. Později dostal se mlýn do rukou vrchnosti.