Mlýn patřil mlynářské rodině Dědinově. Mlynář Josef Dědina byl starostou ve Strenicích a v roce 1895 založil sbor dobrovolných hasičů ve Strenicích. V roce 1905 byly Strenice povýšeny na městys zásluhou starosty-mlynáře Josefa Dědiny.
4. února 1902 se oženil Josef Dědina s Mařenkou Hybnerovou z Pětikozel. (RR)
V roce 1876 se na mlýn osazoval vodní cejch. V nájmu zde tehdy byl Václav Kučera. V 2. pololetí 19. století byl však mlýn zadlužen a dostal se do exekuce. V exekuční dražbě ho v roce 1878 koupila Občanská záložna v Dolním Cetně, která pak hledala na mlýn kupce. O nabídce se dozvěděl František Dědina, sedlák z Vinařic, a se svými dvěma syny si jel mlýn prohlédnout. Téhož roku (28. srpna 1878) František Dědina mlýn koupil za 26 tisíc zlatých a nastěhoval se sem s rodinou, která obsahovala 9 dětí. Když se 15. září 1878 nastěhoval do mlýna v Podčejku, byla tu „měřičná truhla se třemi velkými příhradami: první na 8 korců žita, druhá na 4 korce ječmene a třetí na 2 korce pšenice“. A za několik týdnů se mlynář musel pustit doprav, chtěl-li, aby mlýn byl plně provozuschopný. František Dědina se staršími syny mlýn uklidili a opravili, vyčistili a opravili také náhon a vantroky. Na mlýně zůstal stárek, práci mládka vykonával syn Josef. V té době měl mlýn 2 vodní kola o průměru 3,5 m, která poháněla 2 česká složení s pískovcovými mlecími kameny. František dědina nechal v roce 1879 jeden mlecí kámen nahradit novým francouzským z křemene. Tím se zvýšila výkonnost mlýna a zlepšila se kvalita mouky. (MH)
František Dědina hospodařil na mlýně do roku 1893, kdy předal živnost synu Josefovi a jeho manželce Marii. Ten nahradil dvě vodní kola jedním s transmisí, od které byly poháněny všechny mlýnské stroje. Přistavěl místnost s kuchyní pro ubytování chasy. U mlýna byla pekárna, Josef Dědina zvýšil její kapacitu a prodával pak chléb nejen přímo z prodejny ze mlýna, ale vozil ho i do Mšena, kde otevřel prodejní sklad. Skladu ve Mšeně se ujal jeho otec František Dědina, mlynář na výměnku, kde prodával chléb a mouku. (MH)
Josefův bratr František Dědina vystudoval nejdřív v Liberci a pak v Praze na Československé akadamii. Po studiích začal pracoval ve firmě Škoda Plzeň, když firma zřídila filiálku v Kyjevě, byl jmenován jejím vedoucím. Později založil v Kyjevě továrnu na secí stroje, své podnikání pak rozšířil i do Charkova. V roce 1911 nechal v Podčejku postavit zámeček a každoročně se sem vracel. Natrvalo se do Čech vrátil po válce v roce 1919. (MH)