Formánkovský mlýn
Patřil mé rodině. Posílám data k využití, především zmínku o Karabáčkových.
Jména mlynářů po Karabáčkových:
Josef Formánek
Vojtěch Formánek
Zdeněk Formánek (můj dědeček) - tomu byl v roce 1948 mlýn komunisty ukraden, veškeré vybavení bylo zlikvidováno, a mlýn se stal skladem Obchodních tiskáren Kolín. Po roce 1989 byl mlýn v restituci vrácen jeho synům, jako mlýn budova již nikdy nesloužila, po roce 2000 v rámci konkurzu komplex budov změnil majitele (různí).
V současné době již mlýn tedy rodině Formánků nepatří.
...
Podzámecký mlýn (č. p. 546) se původně jmenoval Pod městskou zdí (též Podklášterský, Podhradský) a je doložen poprvé v roce 1285. Majitelem byla významná rodina Karabáčkových, v roce 1872 mlýn přešel do vlastnictví jeho švagra, purkmistra Josefa Formánka, což byla další výrazná postava tohoto období, mající zásluhu na všeobecném rozvoji města. Mlýn, který se od té doby často nazývá Formánkův, nebo též Formánkovský, nechal Josef Formánek přestavět v duchu historizujícího eklekticismu.
Karabáčkové byli bohatí a společensky uznávaní polabští mlynáři, kteří vlastnili Podzámecký plýn, zemědělskou usedlost i dům na náměstí. Vincenc Karabáček byl mezi lety 1852-1855 kolínským purkmistrem a na tomto místě získal regionální věhlas. Do jeho rodiny se přiženil Josef Formánek (1831 - 1895), který pocházel z nedalekých Štítar a měl technické vzdělání. Sňatkovým propojením s Karabáčky získal společenské uznání a stal se dlouholetým kolínským purkmistrem, který plnil svojí funkci v letech 1868 – 1890. Do dějin města se zapsal svojí podporou modernizace města. Podílel se na zřízení kolínského gymnázia a zdejších obecných škol. Navíc byl hybatelem rozvoje zdejší technické infrastruktury, podporou vzniku nových Závodů a finančních ústavů. Měl výrazný podíl na založení Občanské záložny, Úvěrní banky, Lučební továrny, akciového cukrovaru, akciové plynárny i akciového obchodu v střížním a železném zboží. Po svém švagrovi Antonínovi Karabáčkovi zdědil roku 1872 podzámecký mlýn, který zrekonstruoval. Po smrti Josefa Formánka převzal rodinný majetek jeho syn ing. Vojtěch Formánek, který se stal v letech 1898-1902 kolínským purkmistrem, prezidentem správní rady kolínského akciového cukrovaru, členem správní rady Českého úvěrního ústavu i prezidentem České společnosti pro petrolejářský průmysl.
Zdroj: Diplomová práce Kolín 1850-1914. Hospodářský a urbanistický vývoj. Jan Holovský 2011 UK
Doplnění: Josef Formanek se prizenil do mlyna Karabacku. Jeho tchan Karabacek byl pokud mne pamet neplete taky starosta Kolina jako pozdeji i prapradedecek, stejne jako pradedecek Vojtech. Dedecek Zdenek Formanek byl posledni ze tri mlynaru Formanku, ktery mlynareni skrz komunisticke vyvlastneni mlyna jiz memu otci nemohl predat. Fotografii pripojuji stejne jako printscreeny kart z rodokmenu myheritage. Jinak mlyn jiz v drzeni rodiny Formanku neni. Byl nam sice v restituci navracen, ale pred cca 15lety jsme o nej prisli v ramci konkursu. Reklama na budove zustala. (Zdeněk Formánek)