Historie
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Středověk – do nástupu Habsburků na český trůn (1526)
Novověk A – do bitvy na Bílé Hoře (1526–1620)
Na mapě I. vojenského mapování z let 1764 – 1768 není objekt zakreslen jako Suchý mlýn, ale jako „Loupežnická díra“ (Rauberloch). Možná to souvisí s pověstí o loupežnících, kteří zde ve mlýně měli bydlet a mlynář měl být jejich hejtmanem– viz pověst a historické mapy. (MH).
Mlýn a další domy byly vytesány ve skalním ostrohu u ústí dvou údolí. V roce 1873 zde ještě stálo 6 domů. Dnes je tam několik bývalých sklepů tesaných ve skále. Mlýn byl zničen vodou. Z Nosálova se do mlýna chodilo starou mlýnskou cestou, která je místy vysekána ve skále ve které jsou ještě patrné rýhy od železných obručí kol.
První světová válka (1914–1918)
V roce 1927 popsal místo Karel Sellner, archeolog, spisovatel a učitel z obce Březovice: „Jsou zde tři stavení přitulená ke skalám, v nichž jsou vytesány chlívky a sklepy. Také zde spatříme zbytky zříceného baráku….“ Také Karel Sellner zmiňuje pověst o loupežnících v Suchém mlýně. (MH)
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Znárodňování, život mlynářů v průběhu komunistického režimu (1949–1989)
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
Držitelé mlýna v chronologickém sledu
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
O mlýnu existuje tato pověst: Jedna z nich mluví o loupežnících a jejich hejtmanovi mlynářovi. Ve skále za mlýnem měli skrýše na uloupené věci. Jednou se hejtman zamiloval do krásné dcery rychtáře z Bezdědic. Unesl ji, věznil a nutil, aby se stala jeho ženou. Když však loupežníci odešli zrána na lup, potají se vykradla z mlýna, přeběhla údolí, mezi skalami vystoupila na pláň a utíkala domů. Rychtář okamžitě svolal všechny muže a navečer mlýn obsadili. Loupežníky potom předali právu. Mlýn se potom zřítil, náhon zasypal a tak už voda netekla a mlýn neklapal.(http://bezdedice.euweb.cz/historie_obce.htm)
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
I. vojenské mapování – josefské (1764–68)
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Letecké snímkování (1936 - 1963)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: