Podbukovinský mlýn byl vystavěn v roce 1763 Janem Chlumeckým,
Současný Podbukovinský mlýn vystavěl v roce 1763 s povolením vrchnosti Jan Chlumecký (existuje písemná zmínka z tohoto roku o „mlejnu podbukovinskym nově vystavěnym“). Jan Chlumecký zde hospodařil do roku 1788. 24. 10. 1788 jej koupil mlynář z Rožátovského mlýna Ondřej Kumpert pro svého syna Jana za 1166 zlatých. Jan Chumecký si na mlýně vymínit pro sebe a svou manželku Annu doživotně výměnek. (MH)
4. máje (neznámého roku) mlynáře Jana Chlumeckého poháněl klášterský tesař Hubač k právu pro nařknutí z krádeže borové klády v revíru u Havlovy chalupy, která se rozkládala na staré bakovské cestě mezi Rečkovem a Radechovem. Jsa nařčen ze zlodějství, ztratil prý práci u sedláka Bigle v Krupé a žádal náhradu ušlého výdělku částkou 30 zlatých a zaplacení právních výloh (zakončení sporu není známo).
Mlynář platil do vrchnostenského důchodu k panství bělskému 25 zl., jelikož měl přimlýněny mleče z Dolní a Horní Rokytky a k panství klášterskému 68 zl. 45 kr. Nesměl chovat kachny, jelikož vrchnost chovala v potoce ryby, pokud by byl s kachnami přistižen, zaplatil by 5 kop grošů pokuty. Navíc byl povinen si mlýn a zahrádku ohradit, aby jeho zvířectvo nedělalo škody na okolních lukách. Dříví potřebné k opravě vantrok dodá vrchnost za polovinu ceny a zdarma je doveze robotními potahy. Robotníci budou rovněž čistit mlýnskou strouhu. Náklady na opravy stavení a zařízení mlýna nese mlynář.
V roce 1816 zde byl mlynář Ignác Jakš v manželkou Rozarií. K tomuto roku se vztahuji zápis v matrice o sňatku jeho dcery Terezie ve věku 21 let. Mlynář zemřel 22. 12. 1820 na mrtvici ve věku 70 let. Vystřídal ho Jan Rosendorf. (MH)
V 30. letech 19. st. převzal mlýn Josef Herfurth, který pocházel z mlynářské rodiny Franze Herfurtha z Podsetna (dnes Dolní Cetno). Jeho manželkou byla Terezie, dcera Václava Javůrka, mlynáře z Trenčína (dnes součást Bakova nad Jizerou). V roce 1833 se jin narodil syn Josef Eugenius a v roce 1935 dcera Marie Terezie. Ta se v roce 1859 provdala za Floriána Bartla, syna mlynáře z Podhory. (MH)
20. srpna 1847 se podbukovinský mlynář Josef Herfurth jako první na Hradišťsku vykoupil z roboty. (MH)