První písemná zmínka o zdejším mlýnu je až po skončení třicetileté války, kdy došlo k oživení hoospodářství. Tady na Sázavě byla velmi důležitým hospodářským činitelem, vedle zemědělské půdy a lesů, i samotná řeka a její energie.
1654 Berní rula: Jiřík Mlynář
V roce 1676 jsou u řeky Sázavy uváděny již dva mlýny. První, zvaný Hromačovský podle majitele, stával nad dnešním mlýnem. Druhý, spodní mlýn, byl v tom čase rovněž ve špatném stavu. Proto ledečská vrchnost nechala na svůj náklad mlýn opravit a osadila ho mlynářem Matějem Divišem. Všechny okolní vsi, včetně Chřenovic, pak zde musily mlít. Tehdy totiž rozhodovala vrchnost, kam poddaní vesničané budou vozit obilí k semletí.
Ani mlynář Matěj Diviš nebyl ještě osobně svobodným. V době žní byl povinen čtyřmi dny roboty na panských polích. Mohl se však z roboty vyvázat zaplacením dvou krejcarů a dvou denárů za jeden den roboty.
U Dolního mlýna od nepaměti stával slup. Byla to vlastně past na velké ryby. Nejvíce byl využíván při tahu lososů. Všechen úlovek musel však mlynář nabídnout k odkoupení vrchnosti. Slup stojí u mlýna dodnes.
V roce 1714 potkala mlýn pohroma, kterou představovala velká voda. Toho roku se totiž 31. července strhla velká bouře a průtrž mračen. Protrhla hráze šedesáti rybníků u Žďáru nad Sázavou, a tak povodeň nastala v celém Posázaví. Vedle lidských obětí byly i ztráty na dobytku a domácím zvířectvu. A zle zasažen byl i chřenovický mlýn. Nejen, že byl velmi poškozen mlýn, ale navíc zde utonulo i pět osob, které ve mlýně pracovaly. Mlýn však byl opraven a znovu se v něm mlelo.
Mlýn je zakreslen na I. voj. mapování v letech 1764-68.
1773 Josef Růžička
1803 syn František Růžička
1808 u mlýna postavena pila, mlynář povinen pořezat ročně 50 klád pro vrchnost za 30 krejcarů víd. měny
1810 u mlýna zřízena soukenická valcha
1832 zakoupili Josef a Terezie Těšitelovi
Na indikační skice a císařském otisku z r. 1838 je vidět, že mlýn byl z nespalného materiálu, o dvou kolech, na náhonu z řeky Sázavy. Měl čp. 30 a p.č.st.65. Mlynářem a majitelem mlýna byl v r. 1838 Josef Těšitel.
Mlýn je zobrazen i na II. vojenském mapování v letech 1836-52.