Lehat si mezi dva mlýnské kameny.
(německé rčení)

Fiedlerův, Roztocký mlýn

Fiedlerův, Roztocký mlýn
42
Roztoky u Semil
513 01
Semily
Roztoky u Semil
50° 39' 38.5'', 15° 22' 44.7''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Velmi pěkně dochovaný mlýn ve Fiedlerově údolí. Objekt zde stojí už od 17. století. Mlýn si zachoval původní typický architektonický ráz a uvnitř se nachází dochované kompletní strojní zařízení, z nichž některé stroje jsou unikátní.
Mlýn již není provozován jako muzeum. (RŠ)
Roztoky u Semil
Staroveský potok
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Mlýn zde stojí od 17. století (postaven v r. 1656). Na mlýně působil mlynářský rod Fiedlerů - prvním mlynářem z rodu Fiedlerů, který si mlýn od vrchnosti pronajal v roce 1685, byl Mikuláš Fiedler. Mlýn mlel pouze námezdně a obsluhu mlýna prováděl vždy mlynář se synem, kterého sám vyučil. Mlynářské řemeslo si Fiedlerové předávali z otce na syna od roku 1685 až do roku 1941.

Vzhledem k velmi malému průtočnému množství vody ve Staroveském potoce, byly nad mlýnem vybudovány 2 nádrže, napájené pomocí mlýnského náhonu, jehož délka od malého jezu na potoce po vantroky /včetně obou nádrží/ je cca 150 m. Z celého tohoto vodního díla je dnes již patrno pouze torso. Celkové množství vody v obou nádržích po jejich naplnění vystačilo na cca 12 hodin provozu mlýna.

Vodní kolo na vrchní vodu o průměru 475 cm a šířce 90 cm mělo výkon byl 7 KS. Roční kapacita mlýna se pohybovala v rozmezí 1000-1500 q žita (až do 2. poloviny 20. století se v této podhorské oblasti pšenice nepěstovala).

V roce 1788, došlo k zásadní rekonstrukci a přestavbě mlýna - původní dřevěná roubená budova mlýnice, která byla zřejmě zejména na severní návodní straně značně zdevastována vlhkostí, byla snesena a nahrazena zděnou stavbou. V této podobě zde mlýnice stojí do dnešních dnů.

/doplnil MŠr./

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Mletí obilí nebylo jedinou činností, která se zde vykonávala. Jelikož zde docházelo k obdobím s nedostatkem mletí jakož i k pravidelným prostojům v době čekání na vodu pro pohon vodního kola, byla tato lichá doba využívána k celé řadě různých doplňkových činností. Hlavní z těchto doplňkových činností bylo pečení žitného chleba, který se rozvážel vlastními povozy do okolních vesnic. Za tím účelem byla součástí budovy velká chlebová pec o kapacitě 25 ks dvoukilových bochníků.

Jako další doplňková činnost bylo zavedeno po nějakou dobu obrušování /krumplování/ skleněných korálů a výroba štípaného dřevěného šindele, který byl v 19. století v této lokalitě hojně používanou krytinou.

Kromě toho byla samozřejmou činností, jako u většiny tehdejších mlýnů, činnost hospodářská. Ke mlýnu patřilo celkem 5 ha zemědělské půdy, z čehož 2,5 ha bylo obděláváno jako orná půda a 2,5 ha bylo užíváno jako louky, neboť byla potřeba píce pro dobytek a koně pro rozvoz chleba.

/doplnil MŠr./

V r. 1930 vlastnil mlýn Boh. Novotný (RR).

Provoz mlýnů na Staroveském potoce byl zastaven vyhláškou protektorátního ministerstva zemědělství ze dne 12. listopadu 1941. Strojní zařízení bylo zapečetěno a pravidelně kontrolováno gestapem. Roztocký mlýn čp. 42 tak stál dlouhé čtyři roky a veškeré zařízení mlýna značně utrpělo.

Po druhé světové válce se malé podkrkonošské mlýny svého znovu zprovoznění nedočkaly. Přišlo znárodňování a s ním zánik těchto malých mlýnů. Z mlynářů se po válce stali pomocní dělníci putující z továrny do továrny. Poslední zdejší mlynář Bohumil Novotný končí po pomocném dělníkovi jako družstevník.

/doplnil MŠr./

V r. 1990 začal s citlivou obnovou mlýna syn posledního majitele, ing. Bohumil Novotný.

Otevírací doba je Květen: so-ne Červen: so-ne Červenec: út-ne Srpen: út-ne Září: so-ne Pro všechny výše uvedené termíny platí, že prohlídka je vždy 4x denně. Začátek prohlídky je vždy v 9, 11, 13 a 15 hodin. Prohlídka trvá zhruba 60 minut. Kontakt: 737 843 920 nebo email info@roztockymlyn.cz

Mlýn již není provozován jako muzeum. (RŠ)

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Fiedler
  • Novotný

Historie mlýna také obsahuje:

1685–1722 Mikuláš Fiedler nájemce 37 let

1722–1748 Daniel Fiedler nájemce 26 let

1748–1770 František Fiedler nájemce 22 let

1770–1808 František Fiedler nájemce 38 let

1808–1842 František Fiedler nájemce 25 let vlastník 9 let

1842–1874 Josef Fiedler vlastník 32 let

1874–1908 Josef Fiedler vlastník 34 let

1908–1918 František Fiedler vlastník 10 let

1918–1941 Bohumil Novotný (syn předchozího) provozoval mlýn 23 let a potom byl mlýn násilně uzavřen

 

/doplnil MŠr./

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    dochován bez větších přestaveb
    05 2012
      venkovský
      mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
      • baroko do roku 1800
      • klasicismus do roku 1850
      • historizující a architektura druhé pol. 19. století
      • raná moderna do roku 1920
      zděná
      jednopatrový
      Dochovány původní architektonické prvky zděné a bedněné konstrukce z poslední čtvrtiny 19. stol. Mlýnice ze spodní části zděná, přední štít je bedněný s lehkými zdobnými prvky, typické pro oblast Semilska, Podkrkonoší a Jablonecka. Obytná část a bývalá brusírna zděná s decentní štukovou úpravou. Na střeše mlýnice byla po r. 1880 postavena střešní nástavba pro kapsové výtahy.
      • skládaný bedněný štít
      • plastická omítková výzdoba fasád a štítů
      • kamenické prvky barokní a mladší
      • dveře
      • okno
      • epigrafické památky (nápisy, datování aj.)
      • střešní nástavba
      • tesařsky zdobené podpůrné sloupy
      • trámový strop
      • krov
      • dveře
      • schodiště
      • existující obyčejné složení
      • existující umělecké složení
      Dřevěná hřídel od vodního kola procházela do podkolí – spodní převodové části mlýna. Na hřídeli bylo dřevěné paleční kolo s bočními zuby (palci), to pohánělo přes pastorek z boku horizontální (vodorovnou)předlohovou hřídel s velkou řemenicí, která pak přes řemen roztáčela spodní transmisi. Paleční kolo pohánělo také druhý pastorek s vertikální (svislou) hřídelí a na níž je velké paleční kolo čelní. Toto druhé paleční kolo pak roztáčelo ze dvou stran další menší čelně ozubené pastorky, jeden poháněl špicovací (loupací) kamenné složení a druhý svislou hřídel (nedochovala se), procházející do patra, kde pomocí dvou pravoúhlých převodů hnala rozvodové transmise. Spodní transmise sloužila k pohonu válcové stolice, rozvodové transmise v patře pak k pohonu jednotlivých strojů. Válcová stolice s rýhovanými válci v litinové skříni od fa Josef Prokop a synové – Pardubice, byla vyrobena v r. 1910. V podkolí se také nachází pěkná mlýnská hranice , ruční vrtačka a bylo zde i dynamo.
      Na prvním podlaží pak nalezneme již zmíněné špicovací složení, které nahrazovalo loupačku, (nikdy nebyla instalována). Loupalo se tedy na kamenech. Špičák byl upraven z obyčejného mlecího složení. Toto složení je i zajímavé pro svojí profilovanou výzdobu. Dalšími ojedinělými stroji jsou zde dvě štosky, jedna pro čištění a třídění hrubé krupice, druhá pro krupici jemnější. Do štosek přiváděl vzduch tarár. Nad větší štoskou třídilo krupici na sorty žejbro s excentrem, nad menší štoskou je hranolový krupičný vysévač. Stroje mají lehkou výzdobu a jejich výrobu odhaduji po roce 1880. Dále je zde hranolový moučný vysévač, který třídil 4 sorty + výskok, již zmíněné rozvodové transmise s převodem od vertikální hřídele a také koukolník – trieur. Dříve zde byl i mechanismus výtahu pytlů přes speciální lanový naviják se spojkou hnaný přes transmisi. V podstřeší je pak hranolový předvysévač, hranolový vysévač čistící s tarárem a přepadovými poly na oddělení odšpicovaných (oloupaných) otrub od zrna (kroupy). Dále pak zmíněný hranolový vysévač krupičný nad menší štoskou, hlavy kapsových dopravníků, několik rozvodových transmisí s převody a končí zde zásobník nad mlecí stolicí. Kapsové dopravníky prochází patry až do podkolí.

      Dříve zde byla pekárna na chléb a brusírna skleněných kroužků poháněná od mlýnské transmise. Později zde mlynář provozoval i dřevoobráběcí soustruh (též dochován, unikát z konce 19. stol.) se suportem a výměnou reverzní převodovkou. Excentr z transmise poháněl máselnici a také dětskou kolíbku (!). Mlýn slouží jako muzeum a je možné se na veškerou dochovanou techniku přijít podívat. V expozici jsou i původní hračky dětí ze mlýna. Poslední majitelé vás mlýnem rádi provedou.

      David Veverka - posudek a výzkum technologického zařízení
      VýrobceJos. Prokop a synové, Pardubice (a názvy firmy následující)
      VýrobceJos. Prokop a synové, Pardubice (a názvy firmy následující)
      VýrobceBartoloměj Nýč, Sklenařice
      Výrobcemlynář, sekerník
      PopisMlynář Fiedler a sekerník
      Nezjištěn
      • pekárna
      Dochovaný
      • máselnice
      • výroba elektrické energie
      • pohon zemědělských strojů
      • dřevoobráběcí dílna
      Zaniklý
      • mletí surovin
      Transmise mlýna poháněla ve stodole zemědělské stroje a dynamo na výrobu elektřiny k osvětlení mlýna, dále pak další transmise excentrickou máselnici, a také unikátní dřevosoustruh se suportem a výměnými koly pro posuv. Byla zde i pekárna na chléb a v minulosti brusírna skleněných kroužků.
      • jez
      • stavidlo
      • náhon
      • vantroky
      • odtokový kanál
      • lednice
      Staroveský potok... od pramene, tzv. drnová voda, ústil do náhonu, mírně se rozšiřujícímu, z náhonu přes stavidlo na vantroky, na lopatky vodního kola a odtud odtokovým kanálem zpět do vodoteče.
      Typvodní kolo na vrchní vodu
      StavZaniklý
      Výrobce
      PopisBylo zde vodní kolo o ∅ 4,5 metru, celodřevěné, na vrchní vodu. Dnes je zde malá atrapa vodního kola.

      V r. 1930 zde bylo 1 kolo na svrchní vodu, průtok 0,09 m3/s, spád 4,85 m, výkon 4 k.
      Typvodní kolo na vrchní vodu
      StavZaniklý
      Výrobce
      PopisBylo zde vodní kolo o ∅ 4,5 metru, celodřevěné, na vrchní vodu. Dnes je zde malá atrapa vodního kola.

      V r. 1930 zde bylo 1 kolo na svrchní vodu, průtok 0,09 m3/s, spád 4,85 m, výkon 4 k.
      Žádná položka není vyplněna
      Historické technologické prvky
      • pískovcový kámen | Počet:
      • francouzský kámen | Počet:
        • Válcová stolice s 1 párem rýhovaných válců v litinové skříni
        • válcový
        • čistírenský vysévač | Počet:
        • moučný vysévač | Počet: 1x, třídil 4 sorty + výskok
        • jiný | Počet: předvysévač 1x, krupičný vysévač 1x (nad štoskou)
          • kapsový výtah | Počet:
          • pytlový výtah | Počet:
          • AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorVáclav Medek
            NázevStrojní vybavení mlýna čp. 42 v Roztokách u Semil a stručný nástin jeho historie
            Rok vydání2010
            Místo vydáníVysoké Mýto
            Další upřesněníin: Sborník referátů ze semináře Vodní mlýny II.
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            Autor
            NázevRoztocký mlýn
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesněníčlánek z internetu
            Odkazhttp://www.mesto-frydlant.cz/dr-cs/1119-roztocky-mlyn.html
            Datum citace internetového zdroje21.7.2016

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - vodní dílo

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Ostatní

            Vytvořeno

            27.9.2012 01:29 uživatelem David Veverka (David Veverka)

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 21.7.2021 22:24
            Radim Urbánek 25.10.2015 17:53
            Radomír Roup (Radomír Roup) 20.12.2013 21:43
            doxa (Jan Škoda) 7.3.2021 21:52
            kolssteyn 9.9.2014 22:25
            srubarski (Michal Šrubař) 21.7.2016 09:44