Kdo je čtvrt hodiny ve mlýně, tak se zapráší,
jako by tam byl pořád.
(německé přísloví)

Mlýn - elektrárna v Dražicích

Mlýn - elektrárna v Dražicích
63
Benátky nad Jizerou - Dražice
294 71
Mladá Boleslav
Dražice
50° 18' 35.4'', 14° 50' 49.0''
Mlýn s turbínou, který vyrábí elektřinu
Mlýn stál na levém břehu Jizery. V roce 1910 byla na jeho místě postavena první vodní elektrárna na našem území. Elektrárna zásobovala elektrickým proudem okolní obce. Nyní je malá vodní elektrárna.
V průmyslovém areálu
Jizera
nepřístupný

Obecná historie:

První vodní dílo, jez a vodní mlýn na Jizeře v Dražicích, vzniklo někdy v době stavby dražického zámku koncem 13. nebo začátkem 14. století. Nejstarší písemná zpráva o něm pochází z roku 1340, druhá z roku 1397, kdy mlýn vlastnil jeden z nejvyšších úředníků Českého království, Petr z Kosti a z Vartenberka. Z roku 1599 se zachovala zpráva, že Pavel Pavlach, mlynář ze mlýna dražického žádal o přijetí do služby ve mlýně Podstupenském, kde v té době mlynařil Kryštof.

Pak nastala dvě století dlouhá pauza, kdy se o dražickém mlýnu nikde nepíše a mlýn přecházel z ruky do ruky. Mezi zaznamenanými jsou Libštejnové, majitelka horeckého panství Anna Arnoldiová, hraběnka Polyxena Alžběta Desfoursová. Poslední jmenovaná roku 1743 prodala „zděný mlýn v Dražicích za 1 900 zlatých Janu Ziegelheimovi.“ Tímto aktem se stal mlýn svobodným, zůstala pouze povinnost odvádět úroky do pokladny vrchnosti v Horkách.

I další majitelé mlýn vylepšovali. Když jej v červnu roku 1845 kupoval Stanislav Benešovský, musel za něj zaplatit 38 tisíc zlatých ve stříbře. Po zrušení poddanství roku 1848 odpadlo i poslední břemeno, povinnost placení úroků horeckému panství.

V roce 1876 mlýn koupil Josef Kysela a roku 1891 jej rekonstruoval na velký umělecký válcový mlýn a rozšířil o pekárnu. Místo vodních kol nechal namontovat dvě Girardovy turbiny, každou o výkonu 40 HP a průtoku 3,5 m3/s. Jedna turbina poháněla mlýn a druhá dynamo. Jeho montáž, stejně jako instalaci svítidel a elektrického vedení provedla firma Františka Křižíka. Podle záznamu dodala i 70 žárovek. Těsně před Vánocemi uzavřela vdova po Josefu Kyselovi smlouvu, a na Silvestra roku 1899 jej včetně pekárny a 160 korci pozemků prodala za 160 tisíc zlatých hospodářskému družstvu „OBILNÍ SKLADIŠTĚ, UMĚLECKÝ VÁLCOVÝ MLÝN A PEKÁRNA V DRAŽICÍCH NAD JIZEROU, spol. s r.o.“

Představenstvo družstva na mimořádné valné hromadě konané 6. března roku1910 rozhodlo o stavbě hydroelektrárny a změně názvu na: „OBILNÍ SKLADIŠTĚ, UMĚLECKÉ VÁLCOVÉ MLÝNY, PEKÁRNA a ELEKTRÁRNA v DRAŽICÍCH, zapsané společenstvo s ručením omezeným.“ Projekt na montáž turbin zpracovala firma J.C.Bernard, Martínek a Česák, elektrickou část včetně dvou generátorů Elektrotechnická a.s. dříve Kolben a spol. v Praze, elektrická vedení a instalace v jednotlivých obcích vyprojektoval prof. ing. Karel Novák. Práce šla až neuvěřitelně rychle. “Elektrotechnická a.s. dříve Kolben” již 17. května 1910 oznámila, že stavba elektrárny je dokončena a že zkoušky elektroinstalací trojnásobným napětím dopadly úspešně. Se souhlasem okresního hejtmanství byla elektrárna uvedena do zkušebního provozu 15. srpna roku 1910 a po ní pak postupně rozvodné sítě, transformátory a instalace v jednotlivých obcích. Kolaudace probíhala ve dnech 6. až 14. prosince roku 1911 a dne 12. května udělilo pražské místodržitelství „Koncesi k provozování družstevní elektrárny v Dražicích za účelem výroby a prodeje elektrického proudu pomocí sítě.”

V dubnu roku 1998 vodní elektrárnu s příslušenstvím, přilehlým ostrovem kupuje naše společnost SP Dražice s.r.o. od Družstevního kombinátu Dražice nad Jizerou. Velice záhy je zahájena rozsáhlá rekonstrukce, která mimo jiné zahrnuje také stavbu obslužného mostu přes odváděcí kanál pro potřeby přístupu těžké techniky k budově elektrárny a jezu. Dvě původní soustrojí Francisových turbín o instalovaném výkonu 2x180kW jsou zaměněny čtyřmi moderními plně automatizovanými soustrojími přímoproudých turbín typu Semi–Kaplan od firmy Hydrohrom Strženec o instalovaném výkonu 4x160kW s celkovou hltností 26m3/s. Zkušební provoz byl zahájen v prosinci roku 1998 a kolaudačním rozhodnutím Okresního úřadu Mladá Boleslav ze dne 17.1.2001 bylo uděleno povolení k trvalému provozu.

xx xx xx

Základem dražických družstevních podniků se stal mlýn na levém břehu Jizery, doložený již ve 14. století. Roku 1876 ho zakoupil Josef Kysela a po požáru roku 1895 jej přestavěl na moderní válcový mlýn. Vdova po Josefu Kyselovi jej roku 1899 prodala právě zakládanému místnímu družstvu. V roce 1910 dal jeho ředitel Václav Čančík na doporučení profesora pražské techniky Karla Nováka rozšířit podnik o hydroelektrárnu se dvěma turbínami o výkonu 300 HP. O sedm let později bylo na dražickou vodní elektrárnu napojeno 69 obcí. Roku 1925 družstvo mlýn rekonstruovalo a v roce 1929 k němu přistavělo železobetonové silo. Dražický podnik tehdy prosperoval, vlastnil 8 vodních elektráren na Jizeře, parní elektrárnu, dva mlýny a rozvodnou síť. Po znárodnění podniku v roce 1948 se výroba přeorientovala na výrobu prostředků pro domácnost a vázání na lyže, později ohřívače vody. Dnes je podnik rozdělený do více firem, ale výroba ohřívačů vody a vázání na lyže stále pokračuje. Díky kontinuitě výroby stojí původní budovy, sjednocujícím prvkem továrních objektů je geometrické členění fasád a kombinace termálních a velkých tabulkových oken. Budova obilního skladiště čp. 70 prošla v minulých letech rekonstrukcí, zůstalo zachované geometrické členění fasády, zanikl mimo jiné dekor z režného zdiva. V sousedství obilního skladiště je elektrárna z roku 1923 s komínem, který má mozaikovité zdobení.


Historie mlýna obsahuje událost z období:

První vodní dílo, jez a vodní mlýn na Jizeře v Dražicích, vzniklo někdy v době stavby dražického zámku, koncem 13. nebo začátkem 14. století. 

Nejstarší zpráva o jejím mlýnu je z roku 1341, kdy pražský biskup Jan IV. z Dražic vykoupil 15 hřivnami stříbra své dražické poddané z příslušnosti k faře ve Zdětíně a v Dražicích založil kostelík, kterému kromě obvyklých desátků přikázal dva lány dědin. Jeho synovec Jan k tomu přidal ještě plné desátky z mlýnů Poddražického a Kbelského a ze tří dědin na panství.

Další zmínka o mlýnu je z roku 1397, kdy jeho majitelem byl Petr z Kosti a Vartenberka. Pan Petr byl jedním z nejvyšších úředníků Českého království, v letech 1369-79 zastával funkci nejvyššího hofmistra, v letech 1381-86 byl nejvyšším purkrabím, pak zemským sudím a královým rádcem. V té době uzavřel Petr s Haškem z Brodce hamfest (písemnou smlouvu) o pronájmu mlýna s 3 koly  za 20 kop grošů českých a další naturálie (viz příloha)

1463 zemřel majitel brodeckého panství Jan z Kunvaldu a vdova po něm držela věno ze dvou mlýnů

1512 prodej dražického panství Bedřichovi purkrabímu z Donína - uvedeny mlýny pod Dražicemi, Kbelský a pod Benátkami

Pak dlouho není zpráv, kdo byli nástupci Haška z Brodec na Dražickém či Poddražickém mlýně. 


Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Až teprve z roku 1594 existuje opis zápisu, podle něhož Vávra, syn mlynáře Ondřeje a jeho manželky Uršily, převzal mlýn s „12 a 1/2 kopou záhonů rolí, štěpnicí, loukou při mlýně, třemi klisnami, pěti kravami, vozem, pluhem a branami za 1 000 kop grošů míšenských“.

Zanedlouho po Vávrovi získal mlýn Řehoř Libštejn. Ale i ten brzy nato zemřel a o mlýn se ucházel jeho bratr Jan, mlynář u sv. Jiří. To už dražické panství náleželo královské komoře. U ní tedy mlynář Jan žádal o povolení ke koupi mlýna a o obnovení hamfestu s tím, „že je nutno, aby mlýn na škodu a újmu sirotků nebyl zkažen, aby pohledávky zemřelého bratra mohl vyupomínati a také jeho dluhy poplatiti"

Z roku 1599 se zachovala zpráva, že Pavel Pavlach, mlynář ze mlýna dražického žádal přijetí do služby ve mlýně Podstupenském, kde v té době mlynařil Kryštof.
Komora žádost dlouho nevyřizovala, zřejmě proto, že dosavadní smlouva poskytovala mlynáři příliš majetku a práv. Teprve když se Jan Libštejn ze Zámostí hamfestu zřekl, mohl Dražický mlýn roku 1602 koupit za 2 550 kop grošů míšeňských. Tehdy se mlýnu říkalo Krátkovský, což mohlo znamenat, že před Libštejny tu seděli nějací Krátkovští. Nový majitel se zavázal, že „sirotky po Řehořovi, bratru svém, bez újmy jejich spravedlnosti, tj. podílů na mlýně, do vzrostu vychová“. V hotovosti hned složil 800 kop grošů a zbytek splácel po 25 kopách ročně. Mimoto byl povinen každý rok odvádět 84 korce žita staré míry benátské a 1 kopu grošů míšeňských stálého platu. Po Janu Libštejnovi hospodařil na Dražickém mlýně jeho syn Václav.

 

Za třicetileté války, tedy v letech 1618-48, byl mlýn pobořen a mlynář nejspíš zabit. Hejtman panství Jan Celer z Rosentalu nabídl mlýn Anně Arnoldiové, majitelce horeckého panství, která jej roku 1626 koupila za 3 000 kop grošů míšěňských s povinností odvádět benátskému panství 84 korce žita. Tato dávka byla paní Arnoldiové proti mysli, proto její zeť Jan Bonaventura Papazoni podal roku 1629 české komoře žádost o prominutí povinností ze mlýna. Asi by býval neuspěl, nebýt intervence majitelčina manžela Matyáše Arnoldiho z Klarštejna, který byl dvorním říšským radou a tajným sekretářem.
A tak bylo paní Arnoldiové nejen vyhověno, ale dostala i majestát, že poddaní benátského panství z Lipníka, Kbel a Zdětína jsou povinni mlít v jejím mlýně. Kteří mlynáři měli tento náchlební mlýn v pachtu, není známo.
Dědičkou mlýna se stala Polyxena Alžběta hraběnka Desfoursová, rozená svobodná paní z Klarštejna. Ta roku 1743 prodala „zděný mlýn v Dražicích o čtyřech složeních, s jahelkou, konírnou, chlévem, prasečincem, špýcharem a dřevěnou komorou se sklepem a druhým sklepem ve skále za Jizerou, s osmi korci a třemi věrteli pozemků, se zahrádkou u mlýna 94 lokte dlouhou a 62 lokte širokou, s mleči z Hrušova a těmi z benáteckého panství“ za 1 900 zlatých Janu Ziegelheimovi (1718-1774). Mlýn v té době pravděpodobně volal po opravě, neboť mu při koupi bylo sleveno 700 zlatých na 50 trámů a 50 kmenů dříví k roubení stěn s tím, že do roka bude oprava hotova.

Tímto aktem se stal mlýn svobodným, zůstala pouze povinnost odvádět úroky do pokladny vrchnosti v Horkách. Ziegelheim mlýn opravil, zvětšil na šest složení a přistavěl pilu, při čemž, jak je psáno „padesát trámů a padesát kmenů k roubení stěn se spotřebovalo“.

Vrchnost se zavázala poskytovat mlynáři na zhotovení vodních a palečních kol dostatečné duby, dále fošny a prkna na vidní žlaby. Na další mlýnské potřeby podle uvážení vrchnostenské hospodářské kanceláře mu nechá ročně 4 dubové kmeny malé, 3 kmeny prostřední bukové, 12 habrových, 1 kmen borový a 1 březový. Vrchnost se zároveň zavázala provádět případné opravy břehů a jizerního jezu a dovézt mlynáři ve 2 leytech 4 mlecí kameny, které si však ze svého musí zaplatit. 

Roční činže byla stanovena na 250 zl.  a 10 zl. namísto krmení vepřů, dále 13 měřic pšenice, 243 měřic žita a 18 měřic ječmena, vše náležitě čisté zrno, které by mohlo být nabídnuto k prodeji. Za vrchnostenskou louku platí činži 30 zl. Ve mlýně bylo povoleno šenkovat pivo a kořalku, ovšem pouze z horeckého pivovaru a brodecké vinopalny. Kdyby se ve mlýně mlel pro vrchnost slad, dostal by mlynář z každé várky půl vědra dobrého piva. Pro vrchnost, oficíry a služebnictvo mele zdarma, pro panský dobytek rovněž zdarma šrotuje. K vánocům odvádí jako dárek pro panstvo 1 housku (vánočku) nebo 1 věrtel dobré dortové mouky. Povinně přimlýněni osedlí i neosedlí z Dražic, Lipníka, Kbelu a Zdětína.

Roku 1777 vdova po mlynáři Ziegelheimovi Eleonora, která vedla mlýn od roku 1774 a měla právo na něm hospodařit až do své smrti, jej se všemi právy a povinnostmi přesto předala nejmladšímu synu Josefovi za 5 000 zlatých rýnských, hotově splatil 1.800 zl. a zbytek splácel matce a  sourozencům po 100 zl. ročně. Josef tu hospodařil čtrnáct let, ale ne moc úspěšně. Tehdy měl mlýn již šest složení, pilu, 8 korců 3 věrtele pozemků.

V roce 1791 jej v dražbě koupil za 9 230 zlatých Matěj Vondrů s manželkou Barborou, celou částku složili v hotovosti. Mlynář Vondrů mlýn asi opravoval a vylepšoval, protože si vydlužil 2 750 zlatých a také v následujících letech si vypůjčoval, ačkoli měl i šenk piva a kořalky. 1797 dlužil vrchnosti za činži 420 zl. a 97 zl. za pivo, na což mu byl předepsán splátkový kalendář, jelikož ale nebyl schopen vše splatit, byl nucen mlýn prodat.

1805 mlýn koupil Matěj Drážný za 39.650 zl. Matěj Drážný, závdavkem složil 7.800 zl.

stanovena výtěžnost mletí:

po 1 strychu pšenice , mouky ostrejchovaný míry ................................................ 1 str. 1 věrt. mouky

po  1 str. žita,  mouky ostrejchovaný míry ..........................................................  1 str. 2 věrt. mouky

po 1 str. ječmene  krup švábských .....................................................................  1 věrtel

                          krup tlustých .........................................................................  2 věrtele

                          krup trhaných .......................................................................  2 věrtele

po 1 str. ovsa šrotu ..........................................................................................  6/4 str.

po 1 str. obilí též šrotu .....................................................................................  5/4 str.

a po 1 každým str. obilí ....................................................................................  1/4 str. otrubů 

 

21. října 1807 svůj mlýn o šesti složeních, s pilou a dalšími pozemky a věcmi, právy a povinnostmi prodal rovněž za 39 650 zlatých Vojtěchu a Anně Zvěřinovým, mlynáři ze Pšan. „Ten hned složil hotových 4 000 zl. a 1 000 zl. panskému inspektoru Neumannovi, převzal 20 000 zl. dluhů a odevzdal Matěji Drážnému svůj mlýn ve Pšanech o 2 složeních a se 14 korci pozemků u Loun, vše v ceně 14 650 zl.“
Mlynář Zvěřina byl dobrý hospodář. Roku 1812 koupil od vrchnosti za 1 000 zlatých šajnů a roční plat 75 zlatých další polnosti o výměře 35 jiter 692 čtver. sáhů, čímž svůj majetek zmnožil. Platil z nich do brodeckého důchodu 75 zl. činže a 10  zl. na zaplacení c.k. daní. Zemřel roku 1845. Jeho synové František, Vojtěch a Jan však na mlýně dlouho nepobyli a brzy po otcově smrti jej 1. června 1845 prodali Josefu Stanislavu Benešovskému za 38 000 zlatých ve stříbře.
1842 Vojtěch Zvěřina

Po zrušení poddanství roku 1848 se Benešovský za 4 904 zlaté 15 krejcarů vykoupil od povinností k vrchnosti. Mlýn držel do 4. května 1876, kdy jej za 47 000 zlatých prodal Josefu Kyselovi.

V roce 1876 mlýn koupil Josef Kysela (+1897) a roku 1891 jej rekonstruoval na velký umělecký válcový mlýn a rozšířil o pekárnu. Místo vodních kol nechal namontovat dvě Girardovy turbiny, každou o výkonu 40 HP a průtoku 3,5 m 3 /s. Jedna turbina poháněla mlýn a druhá dynamo. Jeho montáž,, stejně jako instalaci svítidel a elektrického vedení provedla firma Františka Křižíka. Podle záznamu dodala i 70 žárovek. O tom, zda vyrobený stejnosměrný proud sloužil pouze pro potřeby mlýna, nebo zda jej mlynář Kysela dodával i jiným spotřebitelům, se nedochoval žádný dokument. Výkon mlýna se podstatně zvýšil. K vlastnímu bydlení si naproti mlýnu postavil architektonicky zdařilou vilu.

Po Kyselově smrti podědila mlýn jeho manželka. Zakrátko, těsně před Vánocemi uzavřela smlouvu, a 8.4.1900 jej včetně pekárny a 160 korci pozemků prodala za 166 tisíc zlatých hospodářskému družstvu „OBILNÍ SKLADIŠTĚ, UMĚLECKÝ VÁLCOVÝ MLÝN A PEKÁRNA V DRAŽICÍCH NAD JIZEROU, spol. s r.o.“, v jehož čele stál Karel Prášek.

Přejímka mlýna a veškerého inventáře proběhla na Silvestra a následující Nový rok. Ve skutečnosti však v té době družstvo ještě neexistovalo. Fungoval pouze tzv. zatímní zařizující výbor, v jehož čele stál Václav Čančík. Ustavující valná hromada družstva se konala až 21. Iedna 1900 ve Švehlově hostinci v Dražicích za účasti 137 členů s 1263 podíly. Prvním předsedou byl zvolen jeden z hlavních iniciátorů, poslanec agrární strany a statkář ze Hřivna, Karel Prášek, místopředsedou Václav Čančík. Po dvou letech se Prášek předsednictví vzdal a místo něj zvolila valná hromada Václava Čančíka.

První roky působení družstva vyznívaly pro jeho členy příznivě, vyplácely se až 5 % dividendy. Družstvo si pronajalo prostory v přízemí budovy Okresní hospodářské záložny v Mladé Boleslavi, kde zřídilo obchod o pobočný sklad. Ale starosti působil nedostatek vlastního obchodního kapitálu, jinak řečeno nízký počet členů a upsaných podílů. Agitací v obcích a výzvou ke členům družstva se koncem roku jejich počet zvýšil na 226 a stokorunových podílů na 1566. Ve druhé desítce let se však ekonomická situace zhoršovala. Z více než pěti set vagonů ročně semletého obilí jich teď každým rokem pár desítek ubylo, úměrně k tomu se snižovaly dividendy a ochaboval zájem družstevníků. Nedostatek peněz vyrýval vrásky na čelech členů představenstva, valné hromady se mohly málem odbývat ve větším pokoji, někdy se dostavilo jen třicet členů. Účetní uzávěrka za rok 1908 vykazovala ztrátu 16 tisíc korun. Ukázalo se, že pouhým mletím obilí, prodejem mouky, bochníků chleba a koši housek se v budoucnu nevystačí. Vedení podniku prožívá dilema. 

Podle návrhu prof. Ing. Karla Nováka z Vysokého učení technického v Praze z r. 1909 byl mlýn přebudován a vystavěna elektrárna. Stavba byla zahájena v roce 1910 přebudováním staré strojovny, výměnou dvou starých turbin za turbiny Francisovy. Elektrárna zásobovala elektrickým proudem 23 obcí z Novobenátecka. Elektrárna byla vybavena dvěma generátory. Již po prvním roce provozu bylo nutné elektrárnu rozšířit, jednak pro neočekávaný vzrůst odběratelů, jednak proto, že vodní pohon se ukázal být pro elektrárnu nepostačující. Bylo třeba postavit prozatímní Dieselovo soustrojí o výkonu 350 HP. V téže době byla na odběr proudu připojena města Dobrovice, Stará Boleslav a Kostelec. Elektrárna v Dražicích byla rozšířena ještě v roce 1914, na rozvodnou síť o délce 105 km bylo připojeno 43 obcí s 1 187 odběrateli. V součinnosti s parními elektrárnami byla tak umožněna elektrizace mladoboleslavského, soboteckého a mnichovohradišťského okresu – celkem 85 obcí. Toho bylo možné dosáhnout spojením vedení dražických elektráren s Ústředními elektrárnami v roce 1927.

1922 pořízeny moderní stroje

1926 provedena rekonstrukce žitného mlýna,  mlýn byl vybaven novým automatickým zařízením, zvýšena výkonnost na 150 q (resp. 3 vagonů) denně

1927 rozšířen pšeničný mlýn na 80 q denně

1928 družstvo přejmenováno na Družstevní závody Dražice

1929 postaveno nové silo na 50 vagonů

V roce 1930 byly majitelem mlýna Obilní skladiště, mlýny, elektrárna a pekárna, pracoval mlýn a elektrárna

1931 zrušena pekárna

1933 znovu zvýšena výkonnost na 4 vagony denně, za rok semleto 895 vagonů, sešrotováno 80 vagonů
1934: 953 vagonů obilí a 110 vagonů šrotů

1936 vybudováno nové moderní skladištěn na 100 vagonů mouky a zařízena krupárna, vybavená nejnovějšími stroji na zpracování 100 q ječmene za 24 hod.

1937 zpracováno 470 vagonů pšenice a žita jako obchodní mletí a 350 vagonů námezdního mletí.

Hospodářský typ mlýna
Smíšený

Protektorátní správa nařídila Družstevním závodům prodej rozvodných sítí.

1945 většina elektráren znárodněna, Družstevním závodům zůstaly jen hydroelektrárny v Dražicích a ve Vinci.

1965 ukončen provoz, budovy zůstaly nevyužité.

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

Mlýn slouží jako sklad.

Z družstva se vyčlenila firma Družstevní závody Dražice - strojírna s.r.o., převzala některé objekty vč. mlýna a funkcionalistické správní budovy a zbývající část se dostala do konkurzu.

Od 1993 hydroelektrárna mimo provoz.

1997 rodinná firma SP Dražice koupila od správce konkursní podstaty elektrárnu a zahájila rekonstrukci. Původní Francisovy turbíny nahrazeny 4 Semi-Kaplanovými, celkový výkon 4 x 160 kW.

1998 firma SP Dražice koupila další objekty v areálu, pokfačuje ve výrobě běžeckého vázání a komponenty do bojlerů, které DZ Dražice - strojírna vyrábějí v sousedním objektu.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Pavlach
  • Ziegelheim
  • Benešovský
  • Kysela
  • Zvěřina
  • Libštejn
  • Krátký
  • Krátkovský
  • Vondrů
  • Drážný

Historie mlýna také obsahuje:

1381-86 Hašek z Brodce

1594 Vávra

Řehoř Libštejn

Jan Libštejn

1599 Pavel Pavlach

Václav Libštejn

1743-1774 Jan Ziegelheim

1774-1777 Eleonora Ziegelheimová

1777-1791 Josef Ziegelheim

1791-1805 Matěj Vondrů 

1805-1807 Matěj Drážný

1807-1845 Vojtěch Zvěřina

1845-1876 Stanislav Benešovský

1876-1897 Josef Kysela

1897-1900 Marie Kyselová

1899 hospodářské družstvo „OBILNÍ SKLADIŠTĚ, UMĚLECKÝ VÁLCOVÝ MLÝN A PEKÁRNA V DRAŽICÍCH NAD JIZEROU, spol. s r.o.“

1928 - Družstevní závody Dražice s. r. o. (RR)


Zobrazit více

Zobrazit více

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    částečně adaptován
    03 2015
      průmyslový areál
      mlýn na velkých vodních tocích (7000 l/s a více)
      mlýnice a dům samostatné budovy
      • raná moderna do roku 1920
      • moderní 1920 – 1945
      • 1945 – současnost
      zděná
      vícepodlažní
      Areál je postaven z několika budov s různým počtem podlaží.
      1891 přestavěn na moderní šestipodlažní umělecký mlýn, přímo u silnice postaven sklad obilí, k vlastnímu bydlení architektonicky zdařilá vila naproti mlýnu.
      V současnosti je areál DZD rozdělen mezi různé podnikatelské subjekty a původní Genius loci se vytrácí. Budovy jsou většinou sice pěkně udržovány, ale společné prvky, jako byl park, sportoviště, nebo střelnice byly ponechány svému osudu. Budova ředitelství slouží svým účelům, stejně jako MVE, ale mlýn byl přestavěn na výrobu bojlerů. TE elektrárna byla
      přeměněna na dílny.
      • epigrafické památky (nápisy, datování aj.)
        • zcela bez technologie aj.
        Mlýnská technologie v elektrárně není
        VýrobceJan Prokopec, Praha Král. Vinohrady
        Popis
        VýrobceJan Prokopec, Praha Král. Vinohrady
        Popis
        1397: 3 složení
        1743: 4 složení, stoupa a jahelka
        po 1777: 6 složení
        1891 přestavěn na umělecký válcový mlýn
        1911 levá turbína měla na horizontálním hřídeli upevněn lanový kotouč, od něhož byla lanovým převodem poháněna transmise ve mlýně. Lanový převod později nahrazen plochým řemenem.
        1936: většina zařízení od firmy Jan Prokopec:
        18 válcových stolic
        2 šrotovníky
        7 vysévačů
        4 reformy
        4 míchačky mouky
        Zaniklý
        • pila
        • pekárna
        • stoupa
        • jahelka
        Nezjištěn
        • krupník
        Dochovaný
        • výroba elektrické energie
        1743 jahelka a stoupa
        po 1777 zřízena pila
        1891 postavena pekárna
        březern 1911 uděleno povolení k zřízení elektrárny pro výrobu a dodávku elektrického proudu k účelům soukromým i veřejným, pro pohon i osvětlení obcí: Nové Benátky, Staré Benátky, Obodř, Předměřice, Tuřice, Sobětuchy, Kochánky, Mečeříž, Horní Slivno, Dolní Slivno, Malé Slivno, Řivno, Zdětín, Sedlec, Horky, Brodce, Luštěnice a Kbely.
        Malá vodní elektrárna, která je součástí areálu Dražických družstevních závodů. Rok výstavby 1910, vybavení nedochováno, nové osazeno. Elektrárna sousedí s obilním skladištěm DZD.
        Vodní elektrárna byla umístěna na řece Jizeře a byla opatřena jezem o spádu 2,4 m a štolou, průtok turbínami byl 20 m3/s. Sál elektrárny byl osazen dvěma Francisovými turbínami o výkonu 250 koňských sil a 200 otáčkách za sekundu. Výkon dvou elektro generátorů byl 160 kW, při 200 otáčkách za sekundu, třífázové soustavy na napětí 6,3 kV, frekvence 50 period. Elektrárnu postavila a zařídila v roce 1923 firma ČMK. Tato část elektrárny byla napojena na jeden transformátor o výkonu 20 kVA, primárního napětí 6 kV, sekundárního napětí 230/130 V. Tento transformátor byl vyroben ČMK v roce 1910.
        1931 pekárna zrušena
        1936 zřízena krupárna
        • jez
        • stavidlo
        • náhon
        • odtokový kanál
        • turbínový domek
        1876: 2 žlaby, v každém 3 kola na spodní vodu
        1998: Na vstupu vody do elektrárny umístěna dvě elektricky ovládaná stavidla, za nimi jsou uvnitř budovy v místě původních Francisových turbín instalovány čistící stroje s automaticky proplachovaným odpadním kanálem. Před každou turbínou je ještě hydraulicky ovládaný provozní uzávěr, který slouží primárně jako uzávěr, ale zároveň užíván k tzv. oplachu, kdy turbína zůstane přifázovaná a zpětný proud vody opláchne zachycený materiál z oběžného kola a rozváděcích lopatek.
        Typturbína Francisova
        StavDochovaný
        VýrobceKarlínská továrna na stroje Bernard Martínek a Česák
        Popisbřezen 1911 uděleno povolení k výměně dvou starých Girardových turbin na 2 Francisovy turbiny typ Express v otevřené šachtě, každá o výkonu 250 HP a 23 ot/min. Každá turbina bude pohánět kuželovými koly jeden generátor na třífázový proud o napětí 6 300 V. Otáčky udržoval olejový regulátor, který přivíral nebo otevíral lopatky vtokového kola turbíny.
        Technologické zařízení elektrárny po její výstavbě:
        2 Francisovy turbíny,
        2 generátory,
        jednoduchý rozváděč s patronovými pojistkami pro tři vývody,
        růžkové bleskojistky,
        signalizační žárovka pro paralelní spínání generátorů
        Po 1. roce provozu bylo doplněno prozatímní Dieselovo soustrojí
        r. 1930 - 2 Francisovy turbíny, hltnost 18 m3/s, spád 2,8 m, výkon 500 HP.
        1936 pro pohon mlýna: 1 Francisova turbína s vertikálním hřídelem s hltností 9 m3/s o výkonu 250 HP na spádu 2,85 m u místěná v elektrárně
        Typturbína Francisova
        StavDochovaný
        VýrobceKarlínská továrna na stroje Bernard Martínek a Česák
        Popisbřezen 1911 uděleno povolení k výměně dvou starých Girardových turbin na 2 Francisovy turbiny typ Express v otevřené šachtě, každá o výkonu 250 HP a 23 ot/min. Každá turbina bude pohánět kuželovými koly jeden generátor na třífázový proud o napětí 6 300 V. Otáčky udržoval olejový regulátor, který přivíral nebo otevíral lopatky vtokového kola turbíny.
        Technologické zařízení elektrárny po její výstavbě:
        2 Francisovy turbíny,
        2 generátory,
        jednoduchý rozváděč s patronovými pojistkami pro tři vývody,
        růžkové bleskojistky,
        signalizační žárovka pro paralelní spínání generátorů
        Po 1. roce provozu bylo doplněno prozatímní Dieselovo soustrojí
        r. 1930 - 2 Francisovy turbíny, hltnost 18 m3/s, spád 2,8 m, výkon 500 HP.
        1936 pro pohon mlýna: 1 Francisova turbína s vertikálním hřídelem s hltností 9 m3/s o výkonu 250 HP na spádu 2,85 m u místěná v elektrárně
        Typvodní kolo na spodní vodu
        StavZaniklý
        Popis1397: 3 kola
        1743: 4 kola
        po 1743: 6 kol
        1876: 2 x 3 kola ve 2 žlabech, průměr se zvětšoval od prvních o prům. 5,1 m ke třetím o prům. 6 m. Všechna měla šířku 1,8 m.
        Typturbína Girardova
        StavZaniklý
        Výrobcexxx
        Popis1891 místo vodních kol nechal namontovat dvě Girardovy turbiny, každou o výkonu 40 HP a průtoku 3,5 m3/s.
        Jedna turbina poháněla mlýn a druhá dynamo.
        Typturbína Kaplanova
        StavDochovaný
        Popis1998 původní Francisovy turbíny nahrazeny čtyřmi Semi-Kaplanovými turbínami, umístěnými v místě bývalých savek, celkový výkon 4 x 160 kW.
        Typdynamo
        StavZaniklý
        VýrobceFrantišek Křižík, Praha
        Popis1891 Montáž dynama, stejně jako instalaci svítidel a elektrického vedení provedla firma Františka Křižíka. Podle záznamu dodala i 70 žárovek.
        1911 uděleno povolení k zřízení elektrárny pro výrobu a dodávku elektrického proudu k účelům soukromým i veřejným s dvěma generátory na třífázový proud o napětí 6 300 V
        Převodem přes paleční kolo s habrovými palci a pastorek se pohyb přenášel na vodorovný hřídel spojený s generátorem. Na tomto hřídeli byl také umístěn setrvačník vyrovnávající náhlé změny v zatížení.
        Generátory pracovaly s napětím 6.300 V a každý dával při 200 ot/min výkon 250 kW.
        1998: 4 asynchronní elektromotory sloužící jako generátory, poháněné plochými řemeny od Semi-Kaplanových turbín, celkový výkon 4 x 160 kW.
        Výkon vyveden do 100 kV rozvodny ČEZ distribuce, dříve STE (Středočeská energetika). Celý provoz elektrárny je řízen počítačem a není třeba stálé obsluhy.
        Typdynamo
        StavZaniklý
        VýrobceFrantišek Křižík, Praha
        Popis1891 Montáž dynama, stejně jako instalaci svítidel a elektrického vedení provedla firma Františka Křižíka. Podle záznamu dodala i 70 žárovek.
        1911 uděleno povolení k zřízení elektrárny pro výrobu a dodávku elektrického proudu k účelům soukromým i veřejným s dvěma generátory na třífázový proud o napětí 6 300 V
        Převodem přes paleční kolo s habrovými palci a pastorek se pohyb přenášel na vodorovný hřídel spojený s generátorem. Na tomto hřídeli byl také umístěn setrvačník vyrovnávající náhlé změny v zatížení.
        Generátory pracovaly s napětím 6.300 V a každý dával při 200 ot/min výkon 250 kW.
        1998: 4 asynchronní elektromotory sloužící jako generátory, poháněné plochými řemeny od Semi-Kaplanových turbín, celkový výkon 4 x 160 kW.
        Výkon vyveden do 100 kV rozvodny ČEZ distribuce, dříve STE (Středočeská energetika). Celý provoz elektrárny je řízen počítačem a není třeba stálé obsluhy.
        Typelektrický motor
        StavZaniklý
        PopisNěkteré stroje ve mlýně (např. výtahy) z důvodu zbytečně složitých převodů poháněny vlastními elektromotory připojenými na elektrárnu
        Typnaftový motor
        StavZaniklý
        Popis1912 na elektrárnu připojen dieselagregát o výkonu 300 HP
        1918 připojen druhý dieselagregát 300 HP
        Historické technologické prvky
        AutorInternet, Vladimír Hostonský
        NázevZ historie pojizerských elektráren
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesnění
        Odkazhttp://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=26617
        Datum citace internetového zdroje14.11.2012
        AutorInternet, Vladimír Hostonský
        NázevZ historie pojizerských elektráren
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesnění
        Odkazhttp://www.odbornecasopisy.cz/index.php?id_document=26617
        Datum citace internetového zdroje14.11.2012
        AutorMinisterstvo financí
        NázevSeznam a mapa vodních děl republiky československé
        Rok vydání1930
        Místo vydání
        Další upřesněníJičín, str. 26
        Odkaz
        Datum citace internetového zdroje
        AutorÚstřední svaz obchodních mlýnů v republice Československé
        NázevČeskoslovenské mlynářství
        Rok vydání1936
        Místo vydáníPraha
        Další upřesněnís. 198-199
        AutorJosef Klempera
        NázevVodní mlýny v Čechách I.
        Rok vydání2000
        Místo vydáníPraha
        Další upřesněnís. 240-242
        AutorVáclav Šolc
        NázevMlýny a elektrárny na dolním toku Jizery
        Rok vydání2024
        Místo vydáníTurnov
        Další upřesněnís. 120-128
        AutorJiří Chmelenský
        NázevElektrárny firmy Laurin & Klement a elektrifikace Středního Pojizeří
        Rok vydání2016
        Místo vydáníPraha
        Další upřesněnírigorózní práce FFUK, s. 163-184
        Odkazhttps://dspace.cuni.cz/bitstream/handle/20.500.11956/1219/150035541.pdf?sequence=1&isAllowed=y
        Datum citace internetového zdroje12 2024
        AutorMilan Starec
        NázevVálcový mlýn / Družstevní závody Dražice
        Další upřesněníIndustriální topografie
        Odkazhttp://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V004070
        Datum citace internetového zdroje01 2025

        Žádná položka není vyplněna

        Základní obrázky

        Historické mapy

        Obrazy

        Historické fotografie a pohlednice

        Současné fotografie - exteriér

        Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

        Současné fotografie - interiér

        Současné fotografie - vodní dílo

        Současné fotografie - technologické vybavení

        Současné fotografie - předměty spojené s osobou mlynáře

        Vytvořeno

        7.10.2012 13:29 uživatelem Helena Špůrová

        Majitel nemovitosti

        Není vyplněn

        Spoluautoři

        Uživatel Poslední změna
        Rudolf (Rudolf Šimek) 17.4.2017 21:27
        Radomír Roup (Radomír Roup) 10.6.2018 12:24
        doxa (Jan Škoda) 29.1.2025 00:56