Čeněk Habart: SEDLČANSKO, SEDLECKO A VOTICKO, díl I, 1925, Nákladem radnic v Sedlčanech, Sedlci-Prčici a Voticích vydala Pražská edice v roce 1998
Mlýny a pily na Cedronu a jeho přítocích.*
I. Na Cedronu
(Výpis)
11. a 12. U samého Modlíkova na východ jsou dva mlýny: „Vozdrakov“ a „Hromadov“. Majitelem prvního je Hubert Dohnal po mlynáři Štědrém, druhý patří Fr. Matuškovi. „Vozdrakov“ má válcovou stolici, loupačku, „holendr“ na kropupy, naftový motor a pozemkův asi 25 měr; v „Hromadově“ jest válcová stolice, „špičák“ a pozemků 30 měr. Při mlýně „Hromadově“, rodišti dra B. Štědrého, magistr. rady v Praze, stávala též pila, která však zanikla.
*Zprávy o mlýnech na Cedronu podal Jaroslav Dvořák, mlynář v Šebestově a starosta obce svořížské
C) NA SEDLECKU
Jméno mlýna: „Hromadov“
Jméno majitele: Fr. Matuška
Ke které osadě patří: Modlíkov
Jméno toku: Cedron
Počet kol: 1
Vodní síla v HP: 6
Modlíkov
Nachází se asi 2,5 km na jihozápad od Nadějkova. Je zde evidováno 9 adres, trvale zde žije 29 obyvatel. Modlíkov je také název katastrálního území o rozloze 0,89 km2.
U Modlíkova se nachází skalní kaplička Lourdy.
Z textu Naučné stezky Nadějkovsko:
Osídlení Modlíkova je velmi staré. Roku 1893 byly při přestavbě hospodářských stavení mezi čp. 3 a 9 nalezeny prehistorické popelnice, v nichž byl popel promísený se zemí a kůstkami. Nádoby se však neuchovaly, neví se ani, kolik jich bylo a jak vypadaly. U stodoly čp. 9 odkryli při přestavbě zasypaný kanál se zbytky ztrouchnivělých trub ze starého vodovodu a rozbitými kachly z kamen. Na jednom větším úlomku byl zřetelný obraz Adama a Evy s hadem, obtočeným kolem stromu. Z těchto nálezů se usuzuje na bývalé panské sídlo asi ze 13. – 14. století. Prvním doloženým majitelem Modlíkova byl na počátku 15. století Mikuláš Luknas z Měšetic u Sedlce, v roce 1432 jej prodává svobodníku Petru Chroustovi. V té době byla ves zcela opuštěna.
Pod silnicí na Milevsko jsou u potoka Cedronu tři mlýny s místními názvy Micáskov, Hromadov a Vozdrakov.
Micáskov postavil podle pamětní knihy města Jistebnice roku 1620 Petr Mýčasek; od roku 1822 až dodnes je ve vlastnictví rodiny Dvořákovy. Od roku 1921 měl mlýn vlastní elektrický proud, v roce 1942 bylo kolo vyměněno za turbínu. V plném provozu byl Micáskovský mlýn do roku 1951, ale mlelo se ještě v letech šedesátých.
Při Hromadovském mlýně bývala v 16. století krčma, od poloviny 19. století zde stávala pila, která rovněž zanikla.
U silnice do Milevska je skalní kaplička „Lourdy“, kterou zde nechal zřídit pan Štěpán Dvořák z čp.3. O kapličce z farní kroniky:
„Dne 15. května 1927 posvětil nadějkovský farář (Bohuslav Veselý) sochu Panny Marie Lurdské ve skalní jeskyni pod Modlíkovem. jeskyně i socha zřízeny péčí i nákladem Štěpána Dvořáka, rolníka v Modlíkově čp. 3, jenž roku 1925 podnikl pouť do Lurd, Limpiasu ve Španělsku a Říma. Při svém zájezdu do Lurd shledal, že ráz okolí zázračného místa velice se podobá zdejší krajině pod obcí Modlíkovem. Vnuknutím Božím pojal myšlenku zříditi tuto mariánskou svatyňku, aby alespoň přibližně umožněna byla zdejšímu lidu představa velepamátného, poutního místa, kde neposkvrněná Panna se zjevila chudé pastýřce Bernardetě Soubirous a kde tisíce nevyléčitelně chorých na těle i na duši zázračně bylo uzdraveno.
V obci je litinový kříž na kamenném podstavci s reliéfem kalicha, kamenný kříž s datací 1899 je u odbočky do Modlíkova ze silnice na Milevsko.