V polovině 19. stol. pozemek bývalého mlýna zakoupil pražský podnikatel Čeněk Bubeníček, který zde vybudoval závob na spracovéní dřeva. Zpracovávalo se zde především dřevo z lesních kalamit v letech 1863 a 1870, které sem bylo dopravováno Vchynicko-tetovským plavebním kanálem (vybudovaným v letech 1799-1801). Kromě pily a skladu dřeva zde postavil i své letní sídlo, na které v létě roku 1867 zavítal na návštěvu k majiteli pily Bedřich Smetana, doprovázen dirigentem Národního divadla M. Angerem a vychovatelkou Bubeníčkových dětí L. Procházkovou. Každý z návštěvníků zde zasadil smrk. Dnes proto můžete poblíž douglasky spatřit mohutný Smetanův smrk. A dle pověsti právě tady vznikl námět ke Smetanově symfonické básni Vltava
V roce 1908 Prošla pila přestavbou, byla instalována tři vodní kola , dvě pro pohon dvou katrů a třetí pro pohon strojů k úpravě řeziva.
15.2. 1910 pilu významně počkodil požár a město Kašperské Hory rozhodlo, že vodní právo bude využito k vybudování elektrárny. V roce 1912 bylo uděleno povolení přestavby pily na vodní elektrárnu, bylo také vybudováno 3 kV vedení na dřevěných sloupech v délce 8,3 km, které napájelo z elektrárny celé město Kašperské Hory. Původní náhon, z části vyzděný kamennými kvádry, v délce 105 m byl doplněn dřevěnými vantroky dlouhými 136 m a podepřenými masivními pilíři. Odpadní kanál k soutoku Vydry a Křemelné má délku 14 m.