Zatímco se osel rozmýšlí,
může se mlynář oženit.
(německé přísloví)

mlýn v Břehyni; Heidemühl

mlýn v Břehyni; Heidemühl
5, 2
Břehyně
472 01
Česká Lípa
Doksy u Máchova jezera
50° 34' 33.4'', 14° 41' 31.4''
Mlýniště bez mlýna
Mlýn stál nedaleko kapličky u silnice z Doks do Mimoně, nedaleko něho stojí malá kaplička.
Z objektů, které byly napájeny vodou z rybnka pod skalní průrvou, zůstala pouze budova pily, původně kartounka, barvírna.
V malé obci u silnice
Břehyňský potok
23655 / 5-2884 (mlýnský náhon s hrází)
volně přístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Vzhledem k velikosti rybníka a náročnosti výstavby vodního díla s průrvou se dá předpokládat vznik ještě před husitskýnmi válkami.

Ves Břehyně s mlýnem je poprvé připomínána v roce 1460 v listině krále Jiřího z Poděbrad, ve kterém udělil na mlýn právo. Ves postupně zanikla, byl zmiňován jen mlýn. Mlýn byl v majetku města Doksy.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

1554 - při dělení bezdězského panství mlýn připadl bělské  části. Uveden mlynář Hloušek

1587 - 1590 - mlynář Matěj Medek, vstoupil do dokského cechu pekařského, mlynářského a pernikářského

1633-1636 připomínána pila "před některým letem postavená", mlynář platí do důchodu 64 kop, pokud se ale loví Břehyňský rybník, mlýn několik neděl nemele a činže se snižuje.

r. 1711 - emfyteuticky zakoupil mlynář Georg Woditschka za 300 kop gr. míš. (50 kop hotově, 10 kop roční splátka), roční plat do důchodu 60 zl. + 5 zl. náhradou za vykrmení vepřů. Z panského důchodu hrazeny mlecí kameny - 1 zl. 30 kr, běkoun a 45 kr. ležák, dopravu kamenů a jedné fůry bukového dřeva na opravy zajišťují robotníci, jednou za 3 roky nárok na výměnu hřídele kola a katru pily, pro vrchnost se mele a šrotuje bezplatně. Přísluší sem mleči z Břehyně a Oken, z každého semletého strychu sí mlynář ponechává 1/8 měřice. Ke mlýnu náležejí chlévy vyjma panského teletníku, kusy polí a luk a haltýř na ryby.

r. 1725 - Wenzel Woditschka, syn Georga za 250 kop gr. (pozůstalost po otci 87 zl. 30 kr.)

r. 1756 - Wenzel Woditschka ml. za 650 kop, u mlýna stodola

přiděleno čp. 2

r. 1772 - prodej mlýna za 2142 kop 51 kr. a 3 d. Franzi Wünschovi (Johann Franz Wünsch (dříve Wünsche) přišel roku 1772 na Břehyňský mlýn (Heidemühl) od Žantova kde vlastnil od roku 1770 Loučný mlýn (Lautschen Mühle.) Manželka Appolonie. Franz Wünsche si vymohl zřízení druhého složení, v důsledku čehož mu byla činže navýšena z 60 zl. na 110 zl. Nově přimlýněn Strážov a osada Nová Hospoda (Neuschänke)

r. 1772 - 1780 mlynář  a majitel pily František Wünsch dodával dříví na stavbu pevnosti Terezín.

1797 sepsána nová smlouva mezi majitelem panství Bělá hrabětem Arnoštem z Valdštejna a mlynářem Franzem Wünschem ohledně úprav odtoku z Břehyňského rybníka, aby bylo umožněno mletí i po dobu výlovu. (Zvažováno i prolomení druhého odtokového kanálu vpravo od stávajícího, nakonec však rozšířena průtočnost dosavadního, zazděny skalní pukliny a dřevěný mostek nahrazen kamenným klenutým.) Rozpočet činí 1375 zl. 45 kr., z panského důchodu bude vyplaceno 1200 zl. ve 3 termínech v průběhu roku 1798.

r. 1798  mlýn s dvěna složeními a pilou převzal za 2500 zl. syn Franz Wünsch ml.

r. 1799 - zřídil u mlýna bělidlo na bělení příze a později barvírna plátna (Färbehaus) na tzv. tureckou červeň.

r. 1803 - stavba kartounky, uzavřena nová smlouva s valdštejnskou vrchností ohledně využítí vody z rybníka, z kartounky bude nově platit 100 zl. U barvírny musí být zřízena vyzděná nádrž v délce 8 loktů, šířce 4 lokty a hloubce 3 lokty pro zachytávání odtékající barvy. (Jeden z nejstarších dokladů ochrany životního prostředí - patrně docházelo k neúnosnému znečišťování potoka!)

1813 C.k. zemská privilegovaná továrna na výrobu cicu a kartounu

1827 mlýn a pila stále v provozu

1834 dle topografie J.G.Sommera bělidlo s denní produkcí 200 kop látky, barvírna s parními i obyčejnýmí kotly a sušicím strojem, samostatný objekt sušárny, 2 valchy, holanský mandl

1839 textilní provoz pro ztrátovost ukončen, v exekuční dražbě celý areál odkoupil hrabě Kristián z Valdštejna

 

prázdné objekty se továrník D. G. Fischel z Mimoně pokusil využít pro výrobu nábytku, avšak rovněž neúspěšně

v průběhu poslední čtvrtiny 19. stol. ukončen i provoz mlýna, nadále slouží jen k obytným účelům

1895 Vrchní lesní úřad v Bělé předložil majiteli panství 2 rozpočty (od firem Deutsch-Amerikanische Maschinenfabrik Ernst Kirschner & Co. Leipzig-Sellerhausen a Gebrüder Lein Pirna) na přestavbu staré tovární budovy na novou pilu. Doporučena levnější nabídka od bratří Leinů. Zároveň instalována Francisova turbína.

1900 postavena nová budova chlévů

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

1915-1923 vybudována lesní železnice o délce 21,3 km pro dopravu dřeva od rečkovské pily u Malé Bělé přes Radechov a Strážov až k hájovně Trojzubec mezi Břehyní a Hradčany s rozchodem 760 mm. Projekt vypracovaly firmy Orenstein & Koppel, Berlín a Roessemann a Kühnemann, Praha, provoz zajišťovaly 2 parní lokomotivy od firem Orenstein & Koppel, Berlín a Kraus & Co. Linec.

1924 povolena přístavba vozové kolny od tesařského mistra Vincence Siegmunda při jz průčelí roubené stodoly v jižní části areálu

V roce 1930 byl majitelem mlýna a pily Adolf Waldstein.

1934 přístavba brusičské komory, arch. Hubert Rosler ze Starých Splavů

1945 veškerý majetek Valdštejnského velkostatku konfiskován, krátce poté zastaven provoz pily

po roce 1953 zbořen starý mlýn údajně z roku 1741

do roku 1989 spravuje konfiskát MěNV v Doksech

Pila privatizována, nový majitel postupně pracuje na její rekonstrikci.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Puntzman
  • Hloušek
  • Medek
  • Woditschka
  • Wünsch

Historie mlýna také obsahuje:

1460 - město Doksy

1554 - bělská část panství

1587 - 1590 - Matěj Medek

1686 - 1694 mlynář Georg Puntzman se ženou Juditou

1711 - Georg Woditschka.

1725 - Wenzel Woditschka

1756 - Wenzel Woditschka ml,

1772 - Franz Wünsch

1798 - Franz Wünsch ml.

1930- Adolf Waldstein.

Matrikami je na břehyňském mlýnu - Heidemühlu doložen v letech 1686 - 1694 mlynář Georg Puntzman se ženou Juditou. Vypadá to, že u mlýna stála sklárna jelikož se tu objevuje roku 1694 Johannes Palme glaßer in der Heidemühle. (JK)

1711 inventář:

kameny běhoun a spodek, mlynářské železo, špičák, pánev, čep hřídele (Wallzapfen), 2 obruče na hřídele (Wallrinkhen), 5 spon kladnice (Trieb Rinkhen), 4 kamenné spony (Stein Rinkhen), 1 Pemmer (pemrlice), 1 Püllen, 2 výlevky, dláto, mlecí truhla (Mahlkasten), cestovní truhla (Fahr Khasten), stará skříň, na pile katr, čepy, obruče k hřídeli a další nářadí.

1725 uveden okovaný vůz s pluhem a řetězem

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    neexistuje
    09 2016
      venkovský
      mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      • klasicismus do roku 1850
      roubená
      jednopatrový
      Mlýn údajně z roku 1741 byl roubený s mansardovou střechou. Podle dochovaných historických fotografií se jednalo o impozantní patrovou celoroubenopu stavbu s mansardovou polovalbovou střechou (původní šindelová střecha 1925 překryta lepenkou). Východní třetina jádra stavby orientovaná směrem ke kapli měla v obou podlažích obytnou funkci. Na ni navazovala síň v patře opatřená krátkou pavlačí v rozsahu tohoto dílu. Třetí díl byl využit jako mlýnice, k níž byla přistavěna lednice. Západní část objektu byla stará (původní) pila..
      Zaniklý mlýn stál na pozemku p.p.č. 2885/1 k.ú. Doksy severně od dochovaného objektu stáje a jz od pily. Dnes je zde zachována podezdívka z pískovcových kvádrů a zanikající torzo bedněné stavby, která s mlýnem zřejmě nesouvisí (patrně se jednalo o kolnu postavenou na základech mlýna). V areálu dále stojí jz od chléva mohutná roubená stodola se sedlovou střechou a bedněnou přístavbou někdejší vozové kolny na jz straně. Západním směrem se nacházejí kolna (sušárna dřeva) a novodobé garáže. Břehy potoka naproti garážím jsou vyzděné z pískovcových kvádrů, což signalizuje existenci dalších objektů neznámého určení. Na levém břehu potoka je v terénu čitelná navážka po další budově (nejspíše mandlu) a torza základového zdiva leží i výše proti proudu.
      Vedle mlýna stojí kaplička a křížek
      Objekt mlýna není památkově chráněn a nachází se ve velmi špatném stavu.
      Dochována pouze budova pily čp. 265 (původně kartounka-barvírna). Mohutná zděná patrová budova protáhlého obdélného půdorysu má oválnou přístavbu při jz nároží a malý rizalit v sv průčelí. Střecha má poměrně nízký mandsardový tvar s valbami nad štíty a je kryta eternitem. Na sv straně vystupuje ze střechy rozměrný sedlový vikýř. Klasicistní fasáda je omítaná, členěná plochými římsami s oblým páskem a v přízemí též částečně zachovanou kvádrovou bosáží. Okna jsou orámována vpadlou drážkou a mají masivní hranaté patapetové desky. Zdivo je z pískovcových kvádrů kombinovaných s pálenými cihlami. Na hlavním jz průčelí je patrné rozdělení stavby na obytnou část se samostatným vstuem v levé třetině a technologickou částí ve zbylé partii přízemí. K druhé části dle otisku na fasádě přiléhala mladší přístavba s rozložitou asymetrickou sedlovou střechou. V přízemí jsou v prostoru původního manipulačního otvoru na expedici prken rozměrná vrata a masivní novodobý překlad. U přístavby turbínového domku, který je vyzděný z pravidelně opracovaných pískovcových kvádrů, je patrné dodatečné přistavění k starší obvodové stěně. Atypický oválný tvar domku byl zastřešen sedlovou střechou s oválným ukončením.
      Interiér spodní úrovně jv výrobní části budovy je pouze jednoprostorový. Pracovní sál je rozdělen na dvě podlaží trámovým stropem s horním prkenným záklopem. V částečně zapuštěném suterénu se nachází rozlehlé podpilí a nad ním vlastní pilnice pro umístění strojů.
      • drobné sakrální památky
        • zcela bez technologie aj.
        Žádná položka není vyplněna
        1772 zřízeno 2. složení
        Zaniklý
        • pila
        U mlýna byla pila, později bělidlo
        Původně kartounka-barvírna, 1839 ukončen provoz.1895 přestavěna na novou pilu.
        Pohon turbínou s převiodem hlavní transmisí, při zadní sv stěně stál vertikální katr s posunovacím vozíkem a transportérem na piliny. Na rámové konstrukci okružní sámovací pila. Dále obráběcí, hoblovací, drážkovací, zkracovací, frézovací aj. stroje. Plánovaná šindelka nerealizována.
        1930 pouze pila
        V podpilí téměř kompletně zachována hlavní transmise s kovovými řemenicemi osazená na vysokých zděných fundamentech. V suterénu stojí na betonových fundamentech ještě mohutný kovový rám katru se setrvačníkovým kolem.
        Poloha katru je čitelná díky dochovaným ližinám na podlaze pro posun vozíku a odřezanému torzu kovového pláště rámové pily.
        • stavidlo
        • náhon
        • normální znamení
        • rybník
        • turbínová kašna
        • turbínový domek
        Voda byla přiváděna skalní průrvou z Břehyňského rybníka, přívod byl regulován stavidly. Současné stavidlo je novodobé z roku 1964. Výpusť je prosekána hlubokou skalní průrvou v pískovcovém podloží (v nejhlubším místě cca 8 m). Ve spodní části má pečlivě přisekané svislé stěny, odražené mělkou lavicí. Ihned pod stavidly je na pravé starně nápis "Werner" (při normálním stavu pod hladinou) a níže hluboká a vysoká dvojice dráží. Trasa průrvy je vedena oproti hrázi v ostrém úhlu (uhýbá vlevo) a zhruba od poloviny své délky opisuje plynulý oblouk vpravo. Průrva je ukončena před průchodem pod silnicí Doksy - Mimoň skalní stěnou. Také před vyústěním loryta jsou ve stěnách při nároží hluboké svislé dráže pro usazení stavidlového rámu z dřevěných trámků. Na čelní stěně je u pravého nároží ukotvena železná skoba cejchu a nad ní jsou vysekána písmena W a V. Před stavidlem je na spodní lavici pravého břehu vysekán do skalní stěny nápis "K. WERNER".
        Pod někdejším stavidlem se vody z průrvt dělila na dva náhony opro mlýn a pilu. Ístí náhonu pto mlýn je patrné těsně za drázží pro stavidlo na levém břehi. Přisekané skalní položí zabíhá pod těleso silnice a je téměř kompletně zasypané. Na druhé starně silnice pod kaplí vede na pozemcích p.p.č. 2890 a 2892/1 koryto zrušeného náhonu, které je ale čitelné jen lokálně jako mírná prohlubeň. Dnešní hlavní koryto Břehyňského potoka bylo kompletně přezděno a vybetonováno, není patrno umístění původního klenutého silničního mostku ani odbočka náhonu na pilu v pravém břehu pod mostem. V dolním úseku bylo koryto vedeno bettonovým nebo zděným žlabem nad terénem, což dokládá existence dvou betonových pilířů.
        Vodní dílo ve 2. pol. 20. stol. postupně chátralo. Původní stavidlo hlavní výpusti bylo nahraženo stávajícím až v roce 1964, torzo stavidla při vyústění průrvy bylo zachováno ještě v 70. letech 20. stol.
        Od Břehyňského rybníka byl k místnímu mlýnu prokopán ve skále náhon, který byl původně opatřen dřevěným stavidlem, jež později nahradila betonová hráz se stavidlem kovovým. Stopy ve skále po původním konstrukčním řešení se dochovaly do současnosti.
        Náhon byl z prostoru rybníka opatřen původně dřevěným stavidlem, které bylo později nahrazeno betonovou hrází s kovovým stavidlem. Ve skále se dodnes dochovaly stopy pro ukotvení dřevěného stavidla. Ve skále tesaná průrva přechází v kanál, který odvádí přepadovou vodu z rybníka k mlýnu.
        K dnes zaniklému mlýnu byl ve skále vytesán náhon, kterým byla přiváděna voda z Břehyňského rybníka. Dnes zmizela soustava dřevěných hrází i původní dřevěné stavidlo, které bylo nahrazeno betonovou hrází a kovovým stavidlem. Torzo technické památky dodnes dokládá způsob přivedení vody pro provoz vodního mlýna.
        U přístavby turbínového domku, který je vyzděný z pravidelně opracovaných pískovcových kvádrů, je patrné dodatečné přistavění k starší obvodové stěně. Atypický oválný tvar domku byl zastřešen sedlovou střechou s oválným ukončením. Domek rozdělen na dvě prostory, jižní fungovala jako kašna pro turbínu. Nátok z vantrok (patrně betonových) ústil obdélným otvorem v jižní stěně, na který navazuje ocelový rám vpouštěcích stavidel, jejichž okenice nejsou zachovány. Potrubí od turbíny směřuje do destrukce v suterénu severní místnosti domku, kudy odcházel odtok.
        Typturbína Francisova
        StavZaniklý
        VýrobceBreitfeld a Daněk Blansko
        Popis1895 instalována turbína od firmy Sächsische Maschinenfabrik Chemnitz.
        Později vyměněna za Francisovu turbínu s horizontální hřídelí od firmy Breitfeld a Daněk Blansko
        V roce 1930 byla ve mlýně 1 Francisova turbína, hltnost 0,375 m3/s, spád 3,96 m, výkon 14,85 HP.
        Z turbíny na dně kašny jsou dochovány pouze štít a odpadní trouba, procházející kruhovém otvorem v příčce. Nad otvorem do příčky z obou stran ukotven ovládací regulační mechanismus s nápisem "Breitfeld a Daněk Blansko" sloužící k natáčení rozváděcích klapek.
        Typturbína Francisova
        StavZaniklý
        VýrobceBreitfeld a Daněk Blansko
        Popis1895 instalována turbína od firmy Sächsische Maschinenfabrik Chemnitz.
        Později vyměněna za Francisovu turbínu s horizontální hřídelí od firmy Breitfeld a Daněk Blansko
        V roce 1930 byla ve mlýně 1 Francisova turbína, hltnost 0,375 m3/s, spád 3,96 m, výkon 14,85 HP.
        Z turbíny na dně kašny jsou dochovány pouze štít a odpadní trouba, procházející kruhovém otvorem v příčce. Nad otvorem do příčky z obou stran ukotven ovládací regulační mechanismus s nápisem "Breitfeld a Daněk Blansko" sloužící k natáčení rozváděcích klapek.
        Typvodní kolo na vrchní vodu
        StavZaniklý
        Popis
        Typparní stroj, lokomobila
        StavZaniklý
        VýrobceMaschinenfabrik Buskau R. Wolf a.s.
        Popis1928 parní pohon povolen Okresním úřadem v Dubé, 1929 zkolaudován
        výhřevná plocha 20,11 m2, tlak 12 atm.
        Na západní starně turbínového domku je z venkovní strany osazen na ocelové traverze ložiskový domek a část transmise, která pokračovala na litinových konzolách, kotvených do obvodové stěny. Jedná se o torzo napojení převodů na lokomobilu.
        Typparní stroj, lokomobila
        StavZaniklý
        VýrobceMaschinenfabrik Buskau R. Wolf a.s.
        Popis1928 parní pohon povolen Okresním úřadem v Dubé, 1929 zkolaudován
        výhřevná plocha 20,11 m2, tlak 12 atm.
        Na západní starně turbínového domku je z venkovní strany osazen na ocelové traverze ložiskový domek a část transmise, která pokračovala na litinových konzolách, kotvených do obvodové stěny. Jedná se o torzo napojení převodů na lokomobilu.
        Historické technologické prvky
        AutorInternet
        NázevBřehyně
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesněnípamětihodnosti, historie
        Odkazhttp://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99ehyn%C4%9B
        Datum citace internetového zdroje19.10.2013
        AutorInternet
        NázevBřehyně
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesněnípamětihodnosti, historie
        Odkazhttp://cs.wikipedia.org/wiki/B%C5%99ehyn%C4%9B
        Datum citace internetového zdroje19.10.2013
        AutorInternet
        NázevBřehyně
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesnění
        Odkazhttp://www.mesto-doksy.cz/mestske-casti/ms-3444/pl=3477
        Datum citace internetového zdroje19.10.2013
        AutorInternet
        NázevU leknínu
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesněníBřehyně,dobová fotografie z r. 1913
        Odkazhttp://www.ulekninu.cz/brehyne
        Datum citace internetového zdroje12.12.2013
        AutorTabule naučné stezky v Břehyni
        NázevBřehyně
        Rok vydání0
        Místo vydání
        Další upřesněníDobová fotografie z let okolo r.1900
        Odkazhttp://www.machuvkraj.cz/tipy-na-vylet/nauana-stezky/machova-stezkaae-nauana-stezka-pro-paaa-cyklisty/
        Datum citace internetového zdroje12.12.2013
        AutorMinisterstvo financí
        NázevSeznam a mapa vodních děl Republiky československé
        Rok vydání1932
        Další upřesněníLitoměřice, str. 16
        AutorMiroslav Kolka
        NázevTecnická zařízení na vodní pohon v Dubé, Doksech a okolí
        Rok vydání2014
        Místo vydáníNárodní památkový ústav, Liberec
        Další upřesněnístr. 98 - 114
        Odkaz
        Datum citace internetového zdroje

        Žádná položka není vyplněna

        Základní obrázky

        Historické mapy

        Plány - stavební a konstrukční

        Historické fotografie a pohlednice

        Současné fotografie - exteriér

        Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

        Současné fotografie - vodní dílo

        Současné fotografie - technologické vybavení

        Ostatní

        Vytvořeno

        19.10.2013 17:40 uživatelem Helena Špůrová

        Majitel nemovitosti

        Není vyplněn

        Spoluautoři

        Uživatel Poslední změna
        Rudolf (Rudolf Šimek) 11.4.2024 20:29
        doxa (Jan Škoda) 7.8.2024 16:01