V 50. letech 19. st. je v souvislosti se vznikem dvou nadací při místní škole zmiňováno jméno mlynáře Bedřicha Rössnera. Nadace zřídil 15. 9. 1853. První věnoval částku 500 zlatých a druhé 65 zlatých a 5 krejcarů stříbrných. Nadační listina stanovila, aby se za peníze z výnosu 5 % úroků prvé částky opatřily každým rokem školní potřeby, popř. aby se koupilo šatstvo pro chudé školáky. Z peněz z 5 % úroku z druhé částky měla být doplňována školní knihovna vzdělávacími spisy. Nadační listina stanovila také povinnost obdarovaným dítkám pomodlit se pětkrát otčenáš ve výroční den smrti zakladatele nadace. (MH)
Následujícími majiteli museli být krátce manželé Jirdáskovi, od kterých mlýn převzali 1. 1. 1860 Josef a Kateřina Dürichovi. Do Kláštera Hradiště nad Jizerou se přistěhovali z nedalekého mlýna v Borovici. Přišel sem s nimi i jejich syn Josef, který se narodil v Borovici 19. 8. 1847. V roce 1880 se Josef Dürich ml. oženil s Marií Kabešovou ze Skalska I jeho matka se jmenovala Kabešová a pocházela ze stejné usedlosti čp. 16 ze Skalska. Pravděpodobně se zde tedy jednalo o příbuzenský sňatek. V letech 1881 – 1892 se jim narodilo 8 dětí. Josef Dürich ml. je od roku 1888 uváděn jako „majitel uměleckých strojních mlýnů“. Ve skutečnosti vlastnil 2 mlýnské budovy, neboť v roce 1882 došlo ke stavbě tzv. pšeničného mlýna. Nová mlýnská budova byla postavena na místě bývalé pily. V roce 1904 koupil Josef Dürich od Antonína a Anny Nohýnkových bývalou olejnu čp. 36. (MH)
Od roku 1860 žil na zdejším mlýně Josef Dürich, mlynář, poslanec a spisovatel. Narodil se r. 1847 v obci Borovice. Od 80. let 19. století aktivně působil v místní obecní i okresní samosprávě – byl dlouholetým starostou mnichovohradišťského okresu. Jako člen agrární strany byl rovněž zvolen poslancem říšské rady. V roce 1915 po dohodě s A. Švehlou a K. Kramářem odešel za T. G. Masarykem do exilu a stal se místopředsedou Československé národní rady. Později byl vyslán do Ruska s úkolem budovat legie. Při plnění tohoto úkolu se dostal do sporu s E. Benešem a M. R. Štefánikem a byl nakonec z Československé národní rady vyloučen. Dočkal se také mnoha ústrků a osočování. Nakonec byl v polovině 20. let rehabilitován a v roce 1927 mu byl vypraven státní pohřeb. (MH)
Josef Dürich v roce 1921 vydal knížku „V českých službách“ o svém působení v Rusku. (MH)
Jeho pravnuk Jiří Dürich napsal o svém pradědovi knížku „Vítěz, který prohrál“, a vydal ji vlastním nákladem. Vzhledem k jejímu malému nákladu nebyla kniha dána do volné distribuce knihkupectvím, ale lze ji zakoupil v Městském informačním centru Mnichovo Hradiště (v Klubu) a v Muzeu města Mnichovo Hradiště. (MH)
1899 - Josef Dürich členem výboru Spolku mlynářů českomoravských v Praze, členem správního výboru Zásobovacího a prodejního družstva v Čechách
Za prusko-rakouské války 1866 došlo k výbuchu a následnému požáru v sousední vinopalně, přičemž bylo smrtelně popáleno 25 pruských vojáků. Mlýn se však podařilo před ohněm ochránit.
1882 byl postaven tzv. pšeničný mlýn na místě bývalé pily, 12.5.1882 se zde za tím účelem sešla komise, která povolila zvýšení spádu o 1,2 m.
1888 je Josef Dürich uváděn jako majitel strojních mlýnů v Klášteře Hradišti
1904 Josef Dürich zakoupil od Antonína a Anny Nohýnkových bývalou olejnu čp. 36, zmiňovanou již 1612, od poč. 18. stol. však již neprovozovanou.