Mlýn vydělává, když nezůstává v posteli.
(španělské přísloví)

Pustovětský mlýn, nyní Čarovný mlýn

Pustovětský mlýn, nyní Čarovný mlýn
7
Pustověty
270 23
Rakovník
Pustověty
50° 3' 19.5'', 13° 48' 52.0''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Mlýn z roku 1850, je součástí nevelké usedlosti, jedná se o patrovou stavbu s klasicistní fasádou, rozdělený je na stavení, mlýnskou část a kůlny/chlívky. Areál mlýna je obehnaný kamennou ohradní zdí. V mlýnské části je dochované strojové vybavení vč. válcové stolice Ganz, loupačky, ssavky, 2 mlecí složení a další. Mlýn je nemovitou kulturní památkou.
V centru obce Pustověty
Rakovnický potok
mlýn 104665, technologie 10466
přístupný po domluvě

Obecná historie:

Mlýn byl založen roku 1850, součástí areálu je mlýnice, obytná část s průjezdem a hospodářské budovy. Dvoupatrová budova s klasicistní fasádou má polovalbovou střechu, masivní stěny z kamene a cihel, stropy jsou dřevěné trámové. Areál mlýna je uzavřený kamennou ohradní zdí. Dochovalo se unikátní vybavení mlýna (válcová stolice Ganz, loupačky, ssavky, dvě mlecí složení, transmise). Pohon zajišťovala Francisova turbína o výkonu 9,5 HP, voda byla přiváděna náhonem. Roku 2012 byl mlýn prohlášen za kulturní památku.

Bývalý mlýn v Pustovětech patří z hlediska historie k mladším stavbám. Postavil ho v roce 1850 tesařský tovaryš Josef Hejda. Dokládá to zápis v pozemkové knize ze dne 23. 5. 1850, kde se potvrzuje žádost jmenovaného o povolení stavby. Podle tohoto záznamu je dále patrné, že Josef Hejda zdědil po svém otci domkářské stavení umístěné právě na pozemku budoucího mlýna. Tento objekt je rovněž. zakreslen na mapě stabilního katastru z roku 1841. Při stavbě budovy mlýna bylo částečně použito zdivo původního stavení. Především dochovaný sklep s plackovou klenbou pochází pravděpodobně ještě z 18. století. První majitel mlýna zde působil až do roku 1879, kdy umírá. Po něm mlýn zdědila jeho nezletilá dcera Helena Hejdova. Ta se roku 1887 provdala za Jarolíma Kučeru, jehož otec zaplatil dluhy zde váznoucí a byla na něj převedena polovina mlýna. Jako pozdější vlastníci jsou zapsáni Marie Varyšová (rozená Hejdová) v roce 1920 a její nezletilý syn Josef Vary§ v roce 1929. V době svého vzniku lze mlýn charakterizovat jako menší venkovský mlýn sestávající se ze dvou složení a dvou kol na vrchní vodu. Poměrně dlouhý náhon odebíral vodu z Rakovnického potoka o několik set metrů výše proti proudu. V obci byl sveden pod zem. Voda vyústila na povrch u přístavku lednice umístěném při západním průčelí budovy. Z hlediska technologického vybaveni bylo využíváno tzv. obyčejné složení, jehož strojní vybaveni mělo jen dvě části: mlecí a vysévací. Mlecí část tvořily dva mlýnské kameny (spodní pevný se nazýval ležák, horní pohyblivý běhoun), vysévací moučnice s mlynářským pytlíkem. Podle záznamu v dochovalé Berní knížce (první zápis v roce 1817) došlo k modernizaci na modernější tzv. umělecké složení v roce 1893. Strojní vybaveni tvořilo tři části: čisticí, mlecí a vysévací. Mlecí část stále ještě tvořily mloci kameny, až v roce 1923 majitel zakoupil válcovou stolici Ganz & Budapest (rok výroby 1879). Část čisticí a mloci využívala již některé starší stroje. V roce 1903 byla odstraněna vodní kola a zakoupena a instalována modernizace proběhla pravděpodobně ve 30. letech 20. století, kdy vznikla přístavba lichoběžníkového štítu k západnímu průčelí mlýna, čímž se zvětšil a prosvětlil podkrovní prostor, důležitý pro dopravu a mletí obilí. Mlýn sloužil svému účelu až do roku 1941, kdy byl dán příkaz k úřednímu zapečetění (pečetě jsou dochované do současnosti). Po druhé světové válce již k obnovení mleti nedošlo, ačkoliv se o to majitel důrazně snažil. V 50. letech 20. století byl zasypán náhon a stržen přístavek lednice. Pozdější modernější stavební úpravy v objektu neproběhly a stavba si zachovala svou původní podobu z 50. let 19. století až z 1 třetiny 20. století.

 

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Pustovětský mlýn čp. 7 postavil v roce 1850 tesařský tovaryš Josef Hejda. Po svém otci zdědil na daném pozemku domkářské stavení, které z větší části strhnul a postavil místo něj nový mlýn. Z původní stavby se dochovaly sklepy s plackovou klenbou pravděpodobně z 18. století.

Josef Hejda zde působil se svojí manželkou Marií, rozenou Vyskočilovou z Kostelíka, až do roku 1879, kdy umírá. Po něm zdědila mlýn jeho jediná a tehdy nezletilá dcera Helena Hejdová (1866-1919). Ta se roku 1887 provdala za Jarolíma Kučeru z Městečka, jehož otec Josef Kučera zaplatil dluh 3000 zlatých, který na mlýně vázl. Za to na něj byla převedena polovina mlýna. V této době mlýn nejvíce prosperoval. Jarolím mlýn stále zdokonaloval. Za jeho života byl přestavěn na tzv. umělecký, byla vyměněna střecha (r. 1910), zakoupena válcová stolice (stolice Ganz v r. 1923) a další stroje (např. loupačka Opitz). V roce 1903 byla vodní kola nahrazena Francisovou turbínou.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti

Po smrti Jarolíma Kučery v r. 1929 přešla polovina mlýna na jeho dceru Marii a vnuka Josefa Varyše ml., o mlýn se fakticky ale staral jeho zeť Josef Varyš st. jako synův poručník. Přes tíži doby (hospodářská krize) se snažil udržet mlýn v provozuschopném stavu.

1930 Josef Vorys (recte Varyš)

Velkou ránu uštědřila mlýnu jarní povodeň v roce 1939, neboť byl poničen jez a mlynář Varyš neměl na opravu dostatek finančních prostředků. V listopadu 1941 pak byl mlýn na příkaz nacistů zapečetěn a ukončení mletí.

Po válce se Josef Varyš snažil o obnovení mlynářské živnosti v původním rozsahu, ale bezúspěšně. Nepřízeň nového režimu a nemoc a smrt jeho ženy pak vedly i k brzké Varyšově smrti (v r. 1949).

Události
  • Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)
  • Zánik mlynářské živnosti

Josef Varyš ml. se již mlynářské činnosti nevěnoval (pracoval v zemědělství), navíc veškeré, byť malé naděje na obnovení provozu byly ukončeny v roce 1950, kdy Pustovětský mlýn musel ustoupit velkomlýnu v Čisté, a tak jako mnoho dalších v okolí, byl definitivně uzavřen. Mlýnský náhon byl zasypán a stržen přístavek lednice, další úpravy ale na mlýně provedeny nebyly, takže se dodnes zachovalo téměř všechno původní technologické zařízení.

V roce 2012 byl mlýn vyhlášen kulturní památkou.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Hejda
  • Kučera
  • Varyš
  • Vorys

Historie mlýna také obsahuje:

1850 - 1879 Josef Hejda

pak vdova Marie a dcera Helena

1887 - 1929 Jarolím Kučera a jeho žena Helena, roz. Hejdová  

1929 - Josef Varyš ml. (syn Josefa Varyše a Marie, roz. Kučerové) - fakticky na mlýně hospodaří jeho otec Josef Varyš st. (jako poručník)

1930 Josef Vorys (recte Varyš)

1939 - Josef Varyš (RR)

1947 - umírá Marie Varyšová, roz. Kučerová

1949 - umírá Josef Varyš st.

cca 1993 - umírá Josef Varyš ml.

2009 - umírá Miroslava Varyšová (vdova po Josefu ml.)

2009 - majitelkou se stává Karolína Leitnerová

 /upravil a doplnil MŠr./

Mlynář Jarolím Kučera byl rovněž i aktivním občanem, v obci patřil mezi zakladatele spolku dobrovolných hasičů (on a dalších pět zakládajících členů na první schůzi 23.2.1896 vložilo do spolkové pokladny vklad 5 zlatých).

Činnosti dobrovolných hasičů se později účastnili i Varyšové. 

/http://www.sdhpustovety.cz/history/

 

Josef Varyš st. působil ve 20. letech 20. století i v obecním zastupitelstvu Pustovět.

/http://sasan.blog.cz/1002/obec-pustovety-6-dil-1928-1932/

 


Zobrazit více

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    dochován bez větších přestaveb
    05 2012
      venkovský
      mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
      • klasicismus do roku 1850
      • raná moderna do roku 1920
      zděná
      jednopatrový
      Dochovaná klasicistní podoba mlýna.
      Původně nejspíše pozdně barokní, klasicistně přestavěný mlýn situovaný ve svahu v jádru obce. Historické technické vybavení v mlýnici je zachované ve značném rozsahu.
      Bývalý vodní mlýn čp. 7 v Pustovětech stojí v samém středu obce, ve svažitém terénu, poblíž budovy původní školy a dřevěné zvoničky. Vlastní areál tvoří soubor dvou na sebe navazujících staveb v půdorysu připomínající písmeno U. Na jihozápadní straně je do tvaru písmene L situována hlavní budova mlýna s mlýnicí, obytnou částí a průjezdem, který na vlastní objekt mlýna navazuje v úrovni patra, protože směrem k severu terén prudce stoupá. Na severní straně přímo na hlavní objekt s průjezdem přiléhá hospodářská budova, která s ní svírá tupý úhel. Na hospodářskou budovu kolmo navazují menší kamenné klenuté chlívky částečně zahloubené pod svažitý terén. Východně od hlavní budovy mlýna samostatně stojí prostora sklepa s vchodem prolomeným v ohradní zdi. Areál uzavírá na východě kamenná ohradní zeď. Předmětem památkové ochrany je budova mlýna s mlýnicí, obytnou částí a průjezdem, hospodářská budova, chlívky, sklep, ohradní zeď a pozemky vymezeného areálu.
      Areál bývalého mlýna v Pustovětech představuje památkově hodnotný komplex staveb, umístěný v urbanisticky exponované poloze v centrální části obce. Jedná se o velice zajímavý doklad malého vesnického mlýna s dochovanými četnými architektonickými a technickými prvky. Současná stavební podstata budov pochází z poloviny 19. století, přičemž jádro domu možno datovat do konce 18. století.
      Budova bývalého mlýna č p. 7. na st. parc. č. 12, bývalý vodní mlýn č.p. 7 v Pustovětech stojí v samém středu obce, ve svažitém terénu, poblíž budovy původní školy a dřevěné zvoničky. Vlastní areál tvoří soubor dvou na sebe navazujících staveb v půdorysu připomínajícím písmeno „U". Na jihozápadní straně je do tvaru písmene „L" situována hlavni budova mlýna s mlýnicí, obytnou části a průjezdem, který na vlastní objekt mlýna navazuje v úrovni patra, protože směrem k severu terén prudce stoupá. Na severní straně přímo na hlavní objekt s průjezdem přiléhá hospodářská budova, která s ni svírá tupý úhel. Ve dvoře, jižně od hospodářské budovy, stojí samostatně menší kamenné klestit chlívky částečně zahloubené pod svažitý terén. Prostor na východní straně dvora doplňovalo ještě do roku 2009 menší hospodářské stavení, které však bylo kvůli havarijnímu stavu zbořeno. Východně od hlavni budovy, mlýna samostatně stojí prostora sklepa s vchodem prolomeným v ohradní zdi. Areál uzavírá na východě kamenná ohradní zeď. Hlavní budova mlýna, umístěná v jihozápadní části dvora, je postavena ve svahu. Z tohoto důvodu v jižním průčelí směřujícím k návesní komunikaci vystupuji nad terén dvě podlaží budovy, severní dvorní průčelí se projevuje jako přízemní. Půdorysně objekt zaujímá tvar písmene „L". Na mlýnskou a obytnou část kolmo směrem k severu navazuje krytý průjezd. Obvodové zdivo je kamenné, částečné doplněné pálenými cihlami. Objekt kryje hladká omítka šedivé barvy. Hlavní podélné průčelí je orientované na jih k místní komunikaci a má sedm okenních os. V přízemí ve střední ose je situován hlavní vchod do mlýnice a následně do síně. Dveře do mlýnice jsou obdélné dvoukřídlé osazené v segmentově klenutém otvoru rámovaném jednoduchou vpadlou šambránou. Prostor mezi horní částí dveří a vrcholem klenutí provizorně vyplňuje trojúhelníkový dřevěný světlík. Dvoukřídlé dveře vedoucí do síně jsou reprezentativnější, osazené v mohutné dřevěné zárubni. Zdobně řešená dveřní křídla se skládají ze tří polí, přičemž spodní a horní je čtvercového půdorysu, prostřední ve tvaru obdélníku. Prostor mezi horní částí dveří a vrcholem klenuti vyplňuje rovněž provizorně novodobý světlík. Ve východní ose přízemí následují dvoje prkenné dvoukřídlé dveře rovněž v segmentově klenutém otvoru. Dveře směřují do původního chléva a sklepa. V západní ose přízemí (prostory mlýnice) jsou prolomeny půlkruhově klenuté okenní otvory rámované jednoduchou vpadlou šambránou a do dvou třetin zazděné. Nezazděný prostor nemá žádnou výplň. Obdobné okno je umístěno vedle dveří vedoucí do síně. Patro od přízemí odděluje kordonová římsa. Vzhled oken v patře prozrazuje členění na mlýnskou a obytnou část. V západní ose (mlýnice) jsou tři větší průmyslová okna členěná rastrem železných profilů do tři tabulek. Okna rámuje jednoduchá šambrána s parapetní deskou vyplněnou obdélným štukovým polem s vykrojenými rohy. Ostatní čtyři okna (obytná část) jsou dvojitá, rozdělená poutcem vodorovně na horní a dolní křídla. Rovněž kopírují štukovou výzdobu oken mlýnice, Jižní průčelí ukončuje korunní římsa, na níž je nasazena střecha. Severní přízemní průčelí hlavní budovy orientované do dvora je čtyřosé se dvěma vstupy a dvěma okny. Západní část tohoto průčelí je zastřešena segmentově klenutým průjezdem do dvora, který bezprostředně navazuje na mlýnici, do níž je právě v této kryté části prolomen vstup, Následující vchod do síně je situovaný ve střední ose průčelí. Vstup rámuje iluzivní pás bílé barvy. Dvě okna, umístěná vedle hlavního vstupu, mají stejný tvar jako v patře jižního průčelí, lemuje je jednoduchá šambrána. Severní průčelí ukončuje korunní římse. Dvorní přízemní štítové průčelí je orientováno na východní stranu. Je dvouosé s dvojitým, dvoukřídlými okny stejného tvaru jako v severním a jižním průčelí. Okna rovněž lemuje jednoduchá šambrána. Štít lichoběžníkového tvaru rámuje mohutná profilovaná římsa, která je ve spodní části krytá bobrovkami. Ve štítu jsou dvě menší dvoukřídlá okna členěná na šest tabulek. Ve vrcholu štítu nad římsou je nasazena polovalba střechy. Západní patrové štítové průčelí orientované směrem k místní komunikaci je výsledkem přestavby v 1. třetině 20. století. Ke zdi přízemí původně přímo nasedala přístavba lodní., kde byla umístěna dvě míní kola. později turbína Tento objekt kryla v úrovni patra hlavní budovy pultová střecha. Po druhé světové válce v důsledku definitivního zastavení mletí ve mlýně, došlo ke strženi stavby lednice. Byly také zazděny otvory pro hřídele, které převáděly energii dále do mlýnice. V patře jsou dvě okenní osy. Okna, osvětlující mlýnici, jsou dvojitá, dvoukřídlá, členěná na šest tabulek a lemována jednoduchou šambránou. V důsledku svažitosti terénu v úrovni patra mlýnice přímo navazuje krytý segmentově klenutý průjezd do dvora uzavřený novodobými dvoukřídlými vraty. Lichoběžníkový štít, přistavěný v 1. třetině 20. století (zvětšil a prosvětlil podkrovní prostor důležitý k zlepšení technologického postupu mletí), mírné předstupuje před hřeben střechy. Od patra není nijak oddělen. Jsou zde prolomeny dva okenní otvory s menšími dvoukřídlými okny členěnými na šest tabulek. Na štít nasedá volba střechy. V severním průčelí průjezdu v úrovni patra je prolomen větší otvor pro transport obilí do horní části mlýnice. Otvor je uzavřený jednoduchými prkennými dveřmi. Vlastní budova mlýna je krylo polovalbovou střechou, navazující průjezd sedlovou asymetrickou střechou. Použitou střešní krytinou jsou drážkové a v menší míře cementové tašky, nad průjezdem jsou bobrovky. interiér budovy mlýna má trojdílnou dispozici, přičemž jeden díl tvoří prostory mlýnice. Jak je uvedeno výše, mlýn je postaveny ve svahu, z toho důvodu se z různých pohledů jeví jednotlivá podlaží rozdílné. Pro potřeby popisu jsou jednotlivé úrovně vyznačeny takto:
      1. suterén - v jižním a západním průčelí vystupuje jako přízemi objektu, z pohledu ze dvora, ze severu vystupuje pod úroveň terénu;
      2. přízemí - v jižním a západním průčelí vystupuje jako patro objektu, ze dvora, ze severu je na úrovni terénu;
      3. Půda a podkroví - v rozsahu nad celou budovou.
      Na úroveň přízemí se vstupuje dveřmi ze dvora do síně, která je v současnosti předělena příčkami a moderně upravena (koupelna, kotelna, komora). Zároveň ze síně vede schodiště do suterénu a k hlavnímu jižnímu vstupu do mlýna. Ve východní stěně síně jsou dvoukřídlé výplňové dveře do prostoru světnice ukotvené v mohutné dřevěné zárubni. Světnice je rozdělena Onou na dvě obytné místnosti, přičemž jižní je menší. Obě místnosti jsou plochostropé. Podlaha ve světnicích je prkenná, v síni tvořená ornamentálně skládanými dlaždicemi. Západní díl přízemí tvoří jediná prostora mlýnice, která je zastropena trámovým stropem se záklopem. Podlaha je zde prkenná. Z hlavního prostoru mlýnice vede jednoduché žebříkové schodiště do suterénu (umístěné při severní stěně) a rovněž schodiště do podkroví (při východní stěně). V suterénu se dochovalo původní mlýnská hranice podepřena dřevěnými sloupy a překlady. Ve všech prostorách mlýnice se z větší části zachovalo technologické zařízení. Z jižního průčelí objektu jsou samostatnými vstupy přístupné místnosti chléva a sklepa. Prostor chléva je zděný z kamene, valeně klenutý s trojbokými výsečemi. Sklep se skládá ze vstupního prostoru segmentově klenutého a zadního sklepa vyzděného z cihel a dochovanou plackovou klenbou. Přechod mezi vstupní prostorou a zadním sklepem předěluje cihelný pás. Podkroví je zastřešeno polovalbovou střechou, jejíž nosnou konstrukci tvoří vaznicový krov se stojatými stolicemi.
      3) hospodářská budova na stav. parc. č. 12: hospodářská budova, situovaná na severní straně
      dvora, přímo navazuje na průjezd a svírá s ním ostrý úhel. Obvodové zdivo je většinou kamenné, doplněné pálenými cihlami (východní štít). Stavba není z větší části omítnutá, jen kratší úsek zdiva v jižním průčelí kryje hladká omítka šedivé barvy. Severní průčelí směřující k místní komunikaci tvoří hladká neomítaná zeď bez prolomených otvorů. Jižní průčelí orientované do dvora má prolomeny dva otvory pro stodůlku a kůlnu. V západní ose je umístěna malá stodůlka uzavíratelná dvoukřídlýrni vraty. K ní je směrem k východu připojena otevřená kolna, která byla přistavena dodatečně. Stodůlka ani kolna nejsou kvůli zvedajícímu se terénu průjezdné. Východní dvorní průčelí je zapuštěné ve zvedajícím se terénu, takže viditelný je jen cihelný štít s otvorem pro vhazování sena na půdu umístěnou v prostoře nad kolnou. Střecha hospodářské budovy je pultová, krytá 7 menší části cementovými a drážkovými taškami, z větší části bobrovkami.
      Chlívky, stojící samostatné ve dvoře jižně od hospodářské budovy, jsou částečně zahloubené ve svažitém terénu. Jsou zděné z lomového kamene a skládají se ze dvou prostor se samostatnými vchody s pravoúhlými pískovcovými portálky. Místnosti mají valené klenby.
      Sklep, umístěný vedle hlavní budovy mlýna na východní straně, má vchod prolomený v ohradní zdi. Sklep je zahloubený v terénu a půdorysně zasahuje asi do poloviny severojižní osy domu. Sklep tvoří jedna prostora zděná z kamene a klenutá valenou klenbou.
      Ohradní zeď uzavírá areál mlýna směrem k východu. Navazuje přímo na jižní průčelí budovy mlýna, kdy plní funkci opěrné zdi podpírající svažitý terén. Dále zeď pokračuje k východu do kopce a podél zahrady směřuje k severu. Na severní straně je v ohradní zdi prolomen otvor pro jednoduchou pilířovou bránu umožňující vjezd na zahradu. Na severu u hospodářské budovy krátký úsek ohradní zdi chybí a je nahrazen laťkovým plotem. Zdivo ohradní zdi tvoří kámen a není opatřeno omítkou.
      Areál bývalého mlýna v Pustovětech představuje památkové hodnotný komplex staveb, umístěny, v urbanisticky exponované poloze v centrální části obce. Jedná se o velice zajímavý doklad malého vesnického mlýna s dochovanými četnými architektonickými a technickými prvky. Současná stavební podstata budov pochází z poloviny 19. století, přičemž jádro dome (sklep s plackovou klenbou) je možné dotovat do konce 18. století K nejcennějším částem patří především hlavní budova mlýnice, která si dispozičně i stavebně ponechala (bez přístavby lichoběžníkového štítu na západním průčelí) svou původní podobu z poloviny 19. století. Z hodnotných stavebních prvků a detailů se dochovalo původní zjednodušená pozdně klasicistní fasáda, dveře, okna, dřevěná ostění apod. V .teriéru především vynikají prostory mlýnice s původním trámovým stropem. Rovněž zde umístěné technologické vybavení mlýna je mimořádné téměř kompletním uchováním strojů, které pocházejí z 2. poloviny 19. století. Vedle standardně dochované produkce je část zdejších mlýnských strojů zcela ojedinělá se značnou vypovídací hodnotou. K nejhodnotnějším patří především loupací stroj J. Hübner & K. Opitz vyrobený v roce 1885, čtyřválcová stolice Ganz Budapest vyrobená v roce 1879 a čisticí ústrojí na mouku (archaická savka) z konce 19. století. Tyto stroje představují naprostý unikát v rámci celé České republiky. Další stavby hospodářská budova, chlívky, sklep a ohradní zeď jsou nedílnou součástí areálu mlýna a půdorysně spoluvytvářejí jednotný celek v urbanistické skladbě obce. V posledních letech je mlýnům, a to zejména vodním, různými odborníky věnována poměrné velká pozornost. Ve venkovském prostředí patří většinou ke stavebně i technologicky nejzajímavějším objektům Přesto počet chráněných vodních mlýnů není dostačující a tyto objekty nejsou ještě v rámci památkové péče doceněny. V Ústředním seznamu kulturních památek jsou v současnosti uvedeny v okrese Rakovník jen dva mlýny (v Křivoklátě a ve Šlovicich). Proto navrhujeme tento ne zcela dostačující vzorek doplnit právě o areál mlýna v Pustovětech, který typologicky reprezentuje vývoj menšího vesnického mlýna od poloviny 19. století až do poloviny 20. století. V interiéru dochované archaické části technologického zařízeni jsou naprosto unikátní a mají značnou vypovídací hodnotu. Jako celek patří areál mlýna s vybavením k nejvýznamnějším památkám svého druhu (nejen) ve středních Čechách."
      objekt mlýna v Pustovětech čp. 7, včetně hospodářských budov a pozemků, činí ucelený soubor dobře zachovalého malého vesnického mlýna. Stavby pocházejí z poloviny 19. století, jádro domu z 18. stol. Areál mlýna se netradičně nachází v centru obce, v exponované poloze. Z urbanistického hlediska se jedná o výjimečné umístění mlýna ve svahu daleko od vodního zdroje. Vodu k mlýnu přiváděl náhon dlouhý 665 m, v zastavěné části obce skrytý pod zemí. V 50. letech minulého století byl náhon zasypán. V mlýně se zachovalo téměř kompletní technologické zařízení, vyjma energetického zdroje (původně dvě mlýnská kola, od roku 1903 turbína). Naprostými unikáty v rámci celé republiky jsou loupací stroj J. Hübner & K. Opitz, čtyřválcová stolice Ganz & Comp. Budapest a čistící ústrojí na mouku (archaická savka). Ta je jednou z nejstarších dochovaných v republice. Areál mlýna v Pustovětech, včetně technického vybavení, je dokladem vývoje menšího vesnického mlýna od poloviny 19. století do 30. let 20. století jak z technologického, tak stavebně historického pohledu. V našem správním obvodu se nacházejí dva mlýny, prohlášené za kulturní památku. Mlýn ve Šlovicích nemá dochovánu technologickou část mlýna, v něm je předmětem ochrany malá vodní elektrárna s původním strojním vybavením, včetně unikátního dieselového motoru. Druhý mlýn, v Křivoklátě, je tradičně umístěn u vodního zdroje - Rakovnického potoka. Jedná se o renesanční dům s bočním křídlem. Z výše uvedeného vyplývá, že mlýn v Pustovětech tvoří ucelený soubor staveb a vzácně dochované technologie a jako takový si bezesporu zasluhuje zvláštní péči a ochranu.
      • zdobený zděný štít
      • plastická omítková výzdoba fasád a štítů
      • dveře
      • okno
      • vrata, brána
      • klenba
      • krov
      • dveře
      • schodiště
      • historický mobiliář
      • existující torzo obyčejného složení
      • existující umělecké složení
      Dochované unikátní strojní zařízení ve mlýně Pustověty čp. 7
      Popis zařízení s fotodokumentací.

      David Veverka
      ( technik a odborník v oblasti strojní zařízení mlynářství, textilní a sklářský průmysl.)

      1. Válcová mlecí stolice Ganz.
      Válcová mlecí stolice Ganz je jedna z prvních stolic, které se začaly v poslední čtvrtině 19. století vyrábět. Sloužila jako náhrada za mlecí kameny, kdežto mouka pak byla kvalitněji a rychleji vymleta. Strojírna Ganz v Budapešti vyráběla tyto stroje již od r. 1879.
      Samotný stroj pochází z let v rozmezí 1882 až 1884 (katalog Ganz und Comp. 1884). Je doposud jediným kompletně dochovaným strojem tohoto typu. Vzácnost stroje navyšuje pak i to, že se jedná o tzv. tuplovku, neboli dvoupárovou mlecí stolici. V podstatě jsou to 2 stroje v jednom. Stolice má 4 válce, ale s uzavřenými dvěma samostatnými okruhy a každé 2 válce mlely samostatně. První okruh má válce rýhované, sloužily k rozemílání a šrotování. Druhý okruh zajišťoval tzv. luštění krupice (oddělení zbytků otruby od krupice a její rozmělnění) pomocí hladkých válců. Nad válci se nachází podavací zařízení se signalizací, netypicky hnané z jedné řemenice. Zvláštností od stolic ostatních je také řešení konstrukce nastavení mlecí mezery mezi válci a s tím spojený seřizovací mechanismus. Stroj má mechanismy uložené v dřevěné skříni, s lehkými zdobnými prvky.

      2. ssavka
      Tento stroj sloužil k čištění krupice od zbytků otrub a k jejich třídění dle velikosti. Nejprve byla krupice vytříděna excentrickým sítem – žejbrem na sorty. Dále saný vzduch vytvářený ventilátorem odváděný do filtru za pomoci komor třídil částice dle velikosti – váhy na jednotlivé sorty (čím byla částice větší, tím byla i těžší a padala do komory nacházející se blíže, lehčí pak byla unášena do vzdálenějších komor).
      Na území Česka známe pouze několik málo případů tohoto zachovaného zařízení. Téměř na všech mlýnech byla v průběhu 1. pol. 20. stol. nahrazena výkonnější reformou. Z těch několika málo případů, je tento stroj nejstarší a jediný tohoto typu. Na rozdíl od ostatních má trochu jinou konstrukci aspirace, nastavení intenzity průduchů a žejbrovacího síta. Předpokládáme, že stroj byl vyroben někdy kolem r. 1885.

      3. Loupačka
      Před samotným mletím po vyčistění, se zrno muselo vyloupat. Zbavilo se tak klíčku, zadiny, a vnější obalu - slupky, které by znehodnotily kvalitu mouky. Dělo se tak za pomoci rychle se otáčejících perutí na hřídeli, které odstředivou silou vrhaly zrno na smirkový plášť po obvodu uvnitř bubnu. Lehčí slupky pak odsál ventilátor do filtru.
      Tento stroj pochází z r. 1892. Výrobcem byla firma Hübner – Opitz v Pardubicích. Stroj je dochován pouze zde a na jedné lokalitě ve mlýně na Chrudimsku (Leštinka čp. 4). Je to jeden z nejstarších průchodových loupacích strojů vůbec.


      4. kapsový výtah
      Zajišťoval vertikální dopravu zrna a rozemletých produktů na stroje do vyšších pater. Dělo se tak za pomoci plechových kapes (naběráků) uchycených na textilním pásu. Pás běhal po plochých řemenicích a vše mělo dřevěné opláštění. Dole (pata výtahu) kapsy produkt nabraly, nahoře na konci (hlava výtahu) se zrno vysypalo do dřevěné spádové trubky, kde pokračovalo na jednotlivé stroje.
      Jediný kompletně dochovaný výtah ve mlýně, který od jiných výtahů je velmi ojedinělý. Jeho velikost je totiž na rozdíl od většiny takových dopravníků o 1/3 menší. Dopravoval krupici na ssavku. Řemeslně vyrobený někdy ke konci 19.stol.


      5. Transmise
      Hřídel s řemenicemi uložena v ložiskách. Zajistila potřebný rozvod pohonné síly po plochých kožených řemenech k jednotlivým strojům.
      Transmise je zde ojediněle uchycena u stropu na věšákách z ohýbaného plechu (jiné mlýny: litinové, dřevěné věšáky). Jsou zde i pěkně dochované řemeslně vyrobené dřevěné řemenice.


      6. Mlýnská hranice

      Dřevěná konstrukce, složená z masivních sloupů a trámů působila dříve jako nosný prvek mlecích kamenů, bylo na ní umístěno i zařízení na nastavení mlecí mezery mezi kameny – tzv. lehčení. Později nesla i mlecí stolici s loupačkou a pod ní byla umístěna hlavní hnací transmise. Zajímavé je uložení právě této transmise na trámkách uložených ve sloupech hranice.

      Předpokládané stáří je rok 1850. Celá hranice je vyzdobená a ve velmi pěkném stavu.


      7. Hranolové vysévače.

      Stroj třídící rozemletý produkt na jednotlivé druhy. Používal se i k čištění zrna.
      Princip: šestiboký hranol na hřídeli mírně skloněný k jedné straně se otáčel v dřevěné skříni. Na hranolu byla navinuta síta dle potřeby (hedvábná, textilní, drátěná). Do hranolu se vsypával rozemletý produkt. Nejprve byly otáčením vysévány jemné druhy přes jemná síta, dále pak přes hrubší síta hrubší a nejhrubší druhy. Na výskoku z vysévače byla hrubá krupice, která se dále čistila, u předvysévače výskok vracel nerozemletý produkt zpět nad stolici spádovou trubkou do zásobníku. Vysévače rozlišujeme dle funkce na: Předvysévače dělící, moučné vysévače, krupičné vysévače, a hrudové čistící vysévače. Všechny tyto druhy byly na Pustovětském mlýně zastoupeny. Třídily pasáže krupic, krupiček, mouky a šrotů.

      Ve mlýně se vysévače dochovaly, jsou pouze rozebrané a dva z nich nekompletní. Stroje pochází z řemeslné výroby konce 19. století a nesou na sobě zdobné prvky.


      8. Mlecí kameny

      Mletí zrna před nástupem mlecích stolic, později jen šrotování, nebo špicování (loupání před osazením loupačkou). Spodní kámen stojí (ležák) vrchní se otáčí (běhoun). Zrna se sypalo středovým otvorem mezi kameny z menší násypky shora. Mlecí mezera se dala nastavit seřízením – lehčení kamenů. Pro mletí bylo důležité správně kameny nakřesat a narýhovat. Nejprve se zvedly speciálním jeřábem a křesalo se ručně nástroji pamrlicí, špičákem, okřesem a oškrtem. Kameny měly dřevěné opláštění zvané lub a centrální boční otvor, kde rozemleté částečky vypadávaly. (Rýhované válce mlecích stolic se také za čas omlely a tak se také rýhovaly, ale na speciálních strojích – rýhovačkách. To prováděl např. výrobce mlýnských strojů František Falta z Kvíčku u Slaného)

      Na mlýně se dochovaly 2 páry mlecích kamenů. Jeden z nich má zajímavě řešeno lehčení a pohon přes pravoúhlé soukolí, druhý pár kamenů byl poháněn řemenicí přes zkřížený řemen.


      9. Regulace turbiny.

      Regulovalo se tak množství vody proudící na oběžné kolo turbiny přes nastavení regulačních lopatek. Daly se tak seřídit výkon a otáčky stroje. Aby pan mlynář nemusel chodit až k turbině do strojovny, používala se k regulaci dlouhá tyč se šroubovým mechanismem, převodem a regulačním kolem.

      Je to poslední strojní unikát na Pustovětském mlýně. Turbina se nedochovala, avšak regulace je kompletní, pravděpodobně fa. Kohout Smíchov, z r. 1903. Na rozdíl od četně dochovaných regulací na jiných mlýnech je tato zavěšena na zdi konstrukcí a regulační kolo je na bok na hřídeli regul. šroubu.
      xxxx
      Technologické zařízení mlýna rozmístěné ve všech podlažích mlýnice se zachovalo téměř úplnosti. Kromě energetického zdroje (původně dvě vodní kola, od roku 1903 turbína) zde shledáváme veškeré důležité součásti mlecího soustrojí. Mlýnský provoz byl umístěn ve třech podlažích západní třetiny hlavní budovy Pro podoby popisu je úroveň suterénu označena jako 1. podloží (podlahu), vložená konstrukce mlýnské hranice jako 2. podlaží a přízemí jako 3. podlaží. Nedochovaná dvě vodní kola, později turbíny, byla umístěna v lednici, která přiléhala k západní štítové zdi. Energie byla přenášena horizontální hřídelí do suterénu objektu, odkud byla rozváděna do dalších podlaží horizontálními hřídelemi s transmisemi.
      Mlecí proces: obilí bylo zřejmě dopraveno na 3. podlaží, kde se odsypávalo do nedochovaného násypného koše. Nejdříve se zbavilo nežádoucích příměsí V hranolovém vysévači, který byl opatřen kovovými síty, přečištěné padalo do koukolníku, který je vytřídil od kulovitých semen polních plevelů. Tento pár čisticích strojů je ukotven na stropu 2. podlaží. Odtud jeho cesta pokračovala k loupačce umístěné na 2. podlaze. Dále bylo zrno zbavené slupky vyneseno korečkovým výtahem do zásobníku ve 3. podlaží a odkud putovalo k mlecí stolici. Výsledný produkt byl dále tříděn podle velikosti mi na hranolovém vysévači, který je rozebrán na podlaze v suterénu. Na tomto stroji byly mj. vytříděny krupice a krupičky, které dále putovaly korečkovým výtahem zpět do 3. podlaží, kde byly savkou znovu vyčištěny a získána tzv. vejražková mouka velmi vysoké kvality. Proces mletí a třídění byl několikrát opakován dle potřeby. Mlecí kamenné ústrojí zachované spolu se zvedáky na 2. mlecí podlaze, je reliktem zařízení, které zřejmě sloužilo jako hlavni mlecí složení před instalací mlecí stolice. Obyčejně bylo nadále ve mlýně využíváno pro šrotování krmiva pro dobytek.
      2)_technologické zařízení mlýna:
      Mlýnská hranice: vložená dřevěná konstrukce podepřena dřevěnými sloupy a překlady, výška 218 cm, archaická barokní profilace, dotace kolem roku 1850.
      Převody: horizontální hřídele s transmisemi, převod mezi hřídelemi pomocí ozubených kol (7 kol). Hlavní transmise je umístěna na 1. podlaží, další hřídele s transmisemi (horní transmise) v jednotlivých podlažích. Rok výroby je neznámý, pravděpodobně před rokem 1870.
      Čistění zrna:
      - čisticí ústrojí s koukolníkem, šířka cca 300 cm, ukotveno na stropě 2. podlaží;
      - loupací stroj J. Hübner & K. Opitz, rozměry cca 150/160/90 cm, vyroben v Pardubicích v roce 1885, velice archaický stroj, v současnosti unikátní.
      Semleti: čtyřválcová stolice Ganz & Comp. Budapest, rozměry cca 140/140/110 cm, vyrobena v roce 1879. Hodnota tohoto stroje je velmi vysoká, známe pouze několik dochovaných exemplářů v rámci celé republiky. V roce 1873 byla vyrobena první válcová stolice s porcelánovými válci. Firma Ganz začala jako první na světě vyrábět stolice s litinovými rýhovanými válci vyváženými do celého světa.
      Čistírna:
      - hranolový vysévač, délka 360 cm, torzo umístěno na 1. podlaze. Rok výroby je neznámy, pravděpodobně kolem roku 1875, možná starší;
      - čisticí ústrojí na mouku (archaická savka), rozměry cca 195240/80 cm umístěné na 3. podlaze. Tento stroj můžeme datovat v širším období mezi lety 1880-1905. Jeho hodnota je velice vysoká. Savky byly ve mlýnech hromadně nahrazovány dokonalejšími reformami a známe pouze několik málo dochovaných kusů. Savka dochovaná v Pustovětech má vysoký podíl řemeslně práce a působí dosti archaicky, je možná nejstarší dochovanou savkou v rámci republiky.
      Doprava: dvojice korečkových výtahů, prochází podlažími. Rok výroby je neznámý, pravděpodobné' kolem roku 1870, možná starší.
      Šrotování:
      - dvojice mlecích kamenů, rozměry spodního dílu (tzv. ležák) cca 60/97 cm, horního dílu (tzv. běhoun) cca 40/80 cm. Kameny jsou uloženy na druhé podlaze, rok výroby je neznámý. majitelem zakoupeny v roce 1905;
      - zásobník meliva — umístěn na 3. podlaze, rok výroby je neznámý, mladší roku 1870.

      Žádná položka není vyplněna
      obyčejné mlecí složení
      Dochovaný
      • pohon zemědělských strojů
      • jez
      • stavidlo
      • náhon
      • jalový žlab
      • odtokový kanál
      • turbínová kašna
      Náhon, který odebíral vodu z Rakovnického potoka, byl dlouhý 665 m a vedl severojižním směrem. V obci byla voda z náhonu svedena pod zem a na povrch vyústila až u přístavku lednice umístěného při západní zdi mlýnice. V 50. letech 20. století byl náhon zasypán. Rovněž došlo ke zboření přístavku lednice.
      Nedochovaná dvě vodní kola, později turbíny, byla umístěna v lednici, která přiléhala k západní štítové zdi.
      Typturbína Francisova
      StavDochovaný
      Popisinstalována 1903
      V roce 1930 byla ve mlýně 1 Francisova turbína, hltnost 0,33 m3/s, spád 3,7 m, výkon 9,5 HP.
      Typturbína Francisova
      StavDochovaný
      Popisinstalována 1903
      V roce 1930 byla ve mlýně 1 Francisova turbína, hltnost 0,33 m3/s, spád 3,7 m, výkon 9,5 HP.
      Typvodní kolo na vrchní vodu
      StavZaniklý
      Popis2 kola na svrchní vodu, 1903 nahrazena turbínou
      Typelektrický motor
      StavDochovaný
      Popis
      Typelektrický motor
      StavDochovaný
      Popis
      Historické technologické prvky
      dvojnásobná
      • francouzský kámen | Počet: 1 složení
        • Válcová stolice s 2 páry rýhovaných válců v dřevěné skříni
        • průchodová
        • válcový
        • čistírenský vysévač | Počet: 1
        • moučný vysévač | Počet: 1
        • jiný | Počet: 2 - předvysévač, vysévač krupičný
          • sací filtr
          • kapsový výtah | Počet:
          • AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl Republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesněníPraha, str. 20
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl Republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesněníPraha, str. 20
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorLeitnerová Karolina
            NázevO Pustovětském mlýně
            Rok vydání0
            Další upřesněníčlánek z internetu
            Odkazhttp://carovnymlyn.cz/rubriky/povidani-o/3-o-pustovetskem-mlyne
            Datum citace internetového zdroje11.7.2016
            AutorBednařík, Tomáš
            NázevČarovný mlýn - muzeum, mydlářská dílna a galerie.
            Rok vydání2012
            Místo vydáníRakovník
            Další upřesněníRaport - týdeník pro Rakovnicko a Novostrašecko
            Odkazhttp://raport.cz/publicistika/2012-09-carovny-mlyn-muzeum-mydlarska-dilna-a-galerie/2012-03-22
            Datum citace internetového zdroje11.7.2016
            AutorWeberová Lenka
            NázevKoupila starý mlýn u Křivoklátu. Neměl záchod, koupelnu ani vodu
            Rok vydání2016
            Místo vydání
            Další upřesněníčlánek na internetu
            Odkazhttp://bydleni.idnes.cz/rekonstrukce-mlyna-bydleni-v-mlyne-d6c-/rekonstrukce.aspx?c=A160629_133515_rekonstrukce_web
            Datum citace internetového zdroje11.7.2016
            AutorTereza Kaňková
            NázevVodní mlýn
            Další upřesněníIndustriální topografie
            Odkazhttp://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V006440
            Datum citace internetového zdroje03 2025

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Plány - stavební a konstrukční

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - interiér

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Vytvořeno

            16.7.2012 19:41 uživatelem mlynářka (karolina perníková)

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 9.4.2023 20:58
            David Veverka (David Veverka) 22.10.2015 08:53
            Helena Špůrová 22.10.2015 08:53
            Radomír Roup (Radomír Roup) 19.6.2018 18:40
            doxa (Jan Škoda) 25.5.2025 16:47
            srubarski (Michal Šrubař) 11.7.2016 18:16