Historie
Obecná historie:
Boudecký mlýn – Vojtěchov.
Boudecký mlýn na říčce Pšovce dnes již připomínají jen zbytky základů zdiva mlýnice a obytné části, sklepní místnosti a v dolní části přepad od mlýnského kola.
Mlýn byl zřejmě postaven v 18. století. Po roce 1800 to byla celodřevěná stavba roubená z mohutných trámů se sedlovou střechou, krytou dřevěnými šindely. Objekt byl dvoupodlažní, obytná část a mlýnice byla pod jednou střechou, ale dispozičně oddělená. Nad vchodem do mlýna v 1. patře obytné části byla pavlač, jejíž hrazení bylo bohatě vyřezáváno. Štíty ( lomenice ) byly vyskládány z prken a krycích lišt do ozdobného dekoru se svislými i šikmými prvky, typického pro Kokořínsko. Součástí mlýna byla i hospodářská budova, stojící opodál.
-Český básník Karel Hynek Mácha se o Boudeckém mlýně zmiňuje v zápiscích ze svého putování Kokořínskem v roce 1832.
Náhon ze Pšovky se vinul podél cesty, nade mlýnem byla nádrž, sloužící k akumulaci vody . Z rybníka pokračoval náhon ke mlýnu, kde pokračoval vantroky k vodnímu kolu na vrchní vodu a pak dále jalovou strouhou zpět do Pšovky.
Posledním mlynářem v Boudeckém mlýně byl Adolf Pohl, původem Němec, který mluvil i česky. Měl 4 děti ( Adolfa, Antona, Marii a Aldeheid ). Po roce 1945 byla rodina mlynáře Pohla odsunuta do Německa. Opuštěný mlýn již nebyl trvale obýván, chátral a v roce 1951 byl zbořen. Hospodářskou budovu mlýna koupil soukromý zájemce ze Mšena a přeměnil ji na rekreační objekt.
Nedaleko bývalého Boudeckého mlýna je ve skále vytesána studánka, ve které vyvěrá pramen vody. Byla zdrojem pitné vod pro mlýn. V pozadí nad studánkou je reliéf kříže.
Text: Karel Lojka
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Středověk – do nástupu Habsburků na český trůn (1526)
Novověk A – do bitvy na Bílé Hoře (1526–1620)
Události
- První písemná zmínka o existenci vodního díla
- Vznik mlynářské živnosti
Novověk C – od zrušení poddanství (1848–1913)
První světová válka (1914–1918)
Posledním mlynářem v Boudeckém mlýně byl Adolf Pohl, původem Němec, který mluvil i česky.
Hospodářský typ mlýna
Námezdní
Opuštěný mlýn již nebyl trvale obýván, chátral a v roce 1951 byl zbořen. Hospodářskou budovu mlýna koupil soukromý zájemce ze Mšena a přeměnil ji na rekreační objekt.
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
1843 Karl Peckert
1930 Antonín Pohl
-1945 Adolf Pohl
Boudecký mlýn zmiňuje Mácha při svém putování r. 1832.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Pověsti :
V Boudecké rokli se nachází skalní kaplička, jež byla vytesána do osamocené skály od neznámého umělce. V přední stěně je vytesána nika nahoře s půlkruhovým nadpražím. Kaplička byla restaurována v roce 1911. Dříve v ní byl umístěn obrázek Matky Boží, nyní je zde kovový kříž. Od pradávna sem chodí poutníci a pocestní, kladou květy, modlí se a prosí o vyslyšení svých přání. Zjevoval se zde bezhlavý myslivec.
Hrnec stříbrných mincí.
Mince ze 16, století byly nalezeny ve skalní rozsedlině za Boudeckým mlýnem. Vedla tudy zemská stezka, po které kupci přepravovali zboží. Často je přepadávali loupežníci a ukořistěný lup pak ukrývali ve skalách.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: