protokol sepsaný od magistrátu města Třebechovic dne 13. dubna 1831:
U městského dolního mlýna Jana Sladomela č. 223 byl cejchovní kůl 6 stop dlouhý 7-8 palců silný rovněž v levém břehu u spojení jezu s břehem zasazen dle výše prahu jezu i přirovnán a odříznut, jeho povrch leží pod povrchem země 2 stopy 3 palce hluboko.
Místo tohoto cejchovního kolu jest od jezu, vlastně od prvního tamějšího sloupce stavidla 16 sáhů vzdáleno a to proti domu č, 226 Františka Prokesche od rohu jeho dřevěné kolny na dvoře 4 sáhy 5 stop daleko. Od břehu vrchní vody 4 sáhy 3 stopy 6 palců a od řady vrb na břehu dolní vody 3 sáhy 2 stopy 6 palců daleko.
Tento cejchovní kůl jest dále na hořejší ploše 7 1/2 palce do čtverce přisekán, měděnou plechovou deskou pokryt, která z každé starny měděným hřebem na kůl připevněna a plochými kamenu obložená, načež celek zemí zasypán a zapěchován jest.
U tohoto jezu jest práh výpustného stavidla proti prahu jezu o 2 stopy 8 palců hlouběji, na jezu samém shledány byly 13 palců vysoké nástavby a práh mlýna byl dle uvážení proti prahu jezu shledán 21 1/4 palce hlouběji položen.
Mimo to dlužno připomenouti, že u "prostředního" mlýna byla písmena JM 1831 - to jest Josef Mayer s letopočtem a u "dolního" mlýna písmena J.S. to jest Jan Sladomel s letopočtem na dotyčnou měděnou desku označena.
Konečně se podotýká, že tyto cejchovní koly na tom se zakládají, aby při možných sporech nebo při položení nového prahu dotyčnému normálu odpovídá, pročež držitelům mlýnů bylo na vědomí uvedeno, aby místa normálních znamení nikdy svémocně a bez vědomí úřadů svých neodhalovali a neodkrývali, nýbrž kdyby vyžadovala toho potřeba přehlídky, aby jen za dozoru představeného magistrátu a zanlce tudíž komisi osobně za tuto přehlídku a odkrytí normálních znamení žádali a předsevzali, ježto by jinak provinilec dle zásluhy trestu hodným se satl.
Z nadřečené příčiny a když protokol opět v německé a české řeči byl přečten a vyložen, byl protokol tento skončen a ode všech podepsán.
Actum ut supra
Pavlovský von Rosenthaal, cís, krajský ingenieur
Josef Haumann, zkoušený rada
Jíří Kupka, Repräsentant
Josef Roubal, soudní aktuár
Josef Mayer
Johan Sladomel
datum vpředu
x x x
C.k. okresní hejtmanství v Hradci Králové 30./11. 1904
Panu Hynku Kohoutovi, majiteli mlýna v Třebechovicích
Přihlížejíce k výsledku stručného řízení vodoprávního, vykonaného 28. listopadu 1904, sděluji Vám v základě par. 85 zákona o právu vodním ze dne 28.8.1870 z.z. č. 71 povolení, abyset dosavadní vodní kolo při mlýně č. 223 v Třebechovicích nahraditi směl turbinou dle plánu, jenž podkladem byl uvedého řízení za těchto podmínek:
1) Vodu před mlýnem bude dovoleno nadržovati na nejvýše do výše dovoleného a právoplatného zdouvání vody, tak aby ve vodních poměrech žádná změna nenastala. Z toho důvodu bude také zapotřebí, aby jak stavidla před mlýnem, tak i v případě obnovy splavu a stavidel na řece i tato stavidla a nástavby byla zhotovena pouze do výše dovoleného zdouvání vody.
2) Stavidla musí být tak zřízena, aby se dala lehce a bezpečně táhnouti.
3) Kašna u turbiny nechť je dobře osvětlena, snadno a bezpečně z mlýnice přístupná.
4) Veškeré pohyblivé součástky turbiny, transmise a dolních strojů nechť se v dosahu bezpečně zakryjí nebo ohradí.
5) K turbíně budiž zřízen bezpečný přístup.
6) Přístroj sloužící k zastavení turbíny budiž tak umístěn, aby byl bezpečně a pohodlně přístupným a aby bylo možno jím v případě potřeby turbínu rychle, pohodlně a bezpečně zastaviti.
7) Součásti převodu turbínt ve mlýnici jako hřídele, ozubvené soukolí, kotouče, palečníky, řemeny a podobně dlužno od ostaního prostoru odděliti bezpečným zábradlím.
8) Řemeny procházející podlahou neb pohybující se nad místy, kudy se chodí neb kde se pracuje, nechť se bezpečně obední neb podchytí.
9) Navlékání a shazování řemenů, cídění a mazání transmisí a dělných strojů smí se jen tehdy konati, když strojní zařízení nalézá se v úplném klidu.
10) K navlékání řemenů lehkých dlužno míti po ruce přístroje navlékací.
11) Veškeré schody a otvory v podlahách, jakož i můstky při mlýně, nechť se opatří bezpečným zábradlím a poškozené podlahy a otvory v podlaze nechť se náležitě vyspraví. V základě ustanovení par. 86 citovaného zákona určuje se Vám k provedení tohoto díla lhůta jednoho roku, po jejímž marném uplynutí by povolení toto platnosti pozbylo.
Po dokončení příslušných prací třeba za kolaudaci zažádati.
Výlohy komisionální v obnosu 23 K 86 h buďtež u zdejšího úřadu nejdéle do 14 dnů zapraveny.
Z výměru tohoto lze se odvolati ve lhůtě 14 denní k c.k. místodržitelství v Praze. Odvolání bylo by podati u c.k. okresního hejtmanství v Hradci Králové.
Jeden potvrzený plánek se nevrací.
C.k. okr. Hejtmanství v Hradci Králové
Podpis nečitelný 19./12. 1904
(doplnil jšk)