Historie
Obecná historie:
1./ MLÝN V TOUŠENI:
Mlýn pravděpodobně vznikl ve 13. století společně s hradem /tvrzí na řece Labi, cca půl kilometru pod soutokem Labe s Jizerou.
Staré mapy ukazují, že dnešní stav s tím nemá vůbec co do činění. Stavení mlýna stojí dnes cca 50m od regulovaného toku
Labe, tedy "na suchu".
- 1530 - Požár v Toušeni, shořel hrádek i mlýn. Jeho tehdejší majitel Adam Lev z Rožmitálu opravil mlýn a hrádek přestavěl na
raně renezanční zámek (dnes na místě hrádku stojí "skleněná vila")
- 1536 - hrádek a mlýnem prodán Krajířům z Krajku
- 1547 - král Ferdinand I. Habsburský majitelům Krajířům všezabavuje z politických důvodů a uděluje majestát práva užívání
Janu a Ludmile Rohanovým ze Spálených mlýnů v Praze
- 1554 - Jan Rohan (patrně z důvodu nestíhání a jiných aktivit) pronajímá mlýn (našemu) mlynáři Cyprianovi Roudnickému původem z Kochánku (tehdy ještě neměl predikát "z Mydlovaru" - ten získal společně se svými bratry až v roce 1561)
Cyprián do té doby byl nejprve tovaryšem a později i mlynářem na mlýně v Brandýse nad Labem pravděpodobně i se svým bratrem Janem (Jan není ověřen). Mlýn v Bradýse v té době patřil Machu Turnovskému.
- 1556 - má již Cyprián dostatek financí a kupuje od Rohanových mlýn v Toušeni. Postupně rozšiřuje provoz i o pilu, hostinec a pekárnu, spravuje jez a náhon. Pomáhá stavět i jiné mlýny.
- 1600 - mlýn dědí Cypriánovi děti a z nich tu zůstává hospodařit jeho dcera Kateřina provdaná za Viktorína Škopka z Elentperku. V jejich vlastnictví zůstává mlýn až do roku 1655, kdy vrcholí spory s brandýským panstvím, kdy vrchnost zakazuje sedlákům mlít v tomto soukromém mlýně. A tak v témže roce (1655) rodina Škopků prodává mlýn brandýskému panství a v tomto okamžiku ztrácím informace o dalším životě této vedlejší rodové větve.
- 8.1.1759 - mlýn během "sedmileté války" vyhořel. Na počátku 19. století byl mlýn částečně opraven, ale velká povodeň (asi 1820) strhla jez a poničila mlýn. Blízko původního místa hrádku, který se rozpadl, byla vystavěna později tzv. "skleněná vila", která je dnes kulturním centrem a sídlem obecního úřadu.
- 1964 - od tohoto roku jsou pozůstatky mlýna vedeny památkovým ústavem jako "technická památka". Ve zrekonstruované přístavbě je dnes soukromý majitel, kterému patří mlýn, obytná přístavba a velká zahrada ( viz katastr nemovitostí). Mlýn je nepřístupný. Byli jsme tam, ale nedobouchali se :-)
(doplnil Otta Roudnický)
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Pozdně gotický mlýn je doložený k roku 1370, přestavěný v renesančním slohu.
Mlýn zde pravděpodobně vznikl někdy ve 13. století společně s hradem a dvorem. Ze zdejšího „přívozu měla užitek královna Jitka“, choť Václava II. (zmínka z roku 1293) a z mlýna nejspíš jeho majitelé, ve 14. století to byli pražský měšťan Frána Pesold (od roku 1360) a Mikuláš Jenteš (od roku 1365). Do lesů kolem Toušeně jezdil lovit zvěř i král Karel IV. Ten 1. února 1370 věnoval „městečko a zboží Toušeň nad Labem se všemi právy a majetky, poli, lesy, háji, loukami, prutníky, pastvinami, honitbami, k mlýnu příslušejícím rybolovem, vodami a přítoky“ bratru Janu Jindřichovi Lucemburskému. Listina tedy potvrzuje existenci mlýna.
Pak byla Toušeň v majetku pánů z Michalovic, Bočka z Poděbrad, synů krále Jiřího z Poděbrad, knížat münsterberských, dále Oldřicha Bradáče, Elišky a Kateřiny Jandových z Kutné Hory, pražskéhomprimátora Jana Paška z Vratu (+ 1533). Mezi ním a majitelem sousedního Brandýsa nad Labem Kunrátem Krajířem z Krajku a na Mladé Boleslavi vznikl spor o jez, který toušeňskému mlýnu zvyšoval spád vody.
Přísežní mlynáři přiznali právo toušeňskému Janu Paškovi. O výšku jezu na řece Jizeře, která se tu poblíž spojovala s Labem, se už předtím, roku 1465, přeli Jindřich z Michalovic a Jan Herklík ze Zap.
Události
- První písemná zmínka o existenci vodního díla
- Vznik mlynářské živnosti
Přístavba k původně gotickému mlýnu je renesanční z doby před rokem 1580. V interiéru je zachována černá kuchyně a celá řada architektonických prvků a detailů. Na fasádě jsou zbytky sgrafitové výzdoby. Ve zdech jsou otvory po dělových koulích, které byly zazděny jako ozdoby.
po r. 1547 mlýn byl v majetku rodiny Roudnických z Mydlovaru, Cyprián Roudnický, dcera Kateřina s manželem Viktorinem Škopkem z Elentperku. Cyprián Roudnický užíval vlastní pečeť.
V roce 1530 vypukl v Toušeni požár a hořel i mlýn. Toušeňský hrádek byl přestavěn na raně renesanční zámek a jeho vlastníkem se stal Adam Lev z Rožmitálu. Roku 1536 bylo vše, včetně „mlýnu při témž zámku“, prodáno Krajířům z Krajku. Ale o jedenáct let později král Ferdinand I. z politických důvodů ono „vše“ zabavil. Na mlýn udělil majestát Janu Rohanovi a jeho choti Ludmile ze Spálených mlýnů v Praze. Za dalších sedm let připadl mlýn mlynáři Cypriánovi z Kochánku, který předtím hospodařil na mlýnu v Brandýse nad Labem.
Ten toušeňský mlýn prodal roku 1556 za 300 kop českých grošů mlynáři Cypriánu Roudnickému „i s dílem zámku starého, s kusem ostrova z druhé strany od mlýna“. Tehdy měl mlýn již čtyři kola moučná, jeden stupeň a pilu. Zřejmě dost vynášel, neboť Roudnický peníze nejen ukládal, ale také půjčoval na úrok. Mlýn i s polnostmi, z nichž se platilo 20 kop grošů ročně, „nedílně“ odkázal svým dětem Fridrichu, Bohuslavu, Matěji, Anně a Kateřině. Tehdy patřilo k povinnostem mlynáře „opatřovat vrata v jezu a vodě“, a dá se předpokládat, že již za Cypriána Roudnického bylo překopáno řečiště Jizery směrem k Toušeni. Listinný materiál z roku 1615 uvádí, že „čtvrt míle vzdáli nad městečkem Toušeň scházejí se dvě řeky v hromadu, Labe a Jizera“.
Za Roudnických a poté Škopkových byl toušeňský mlýn přestavěn, upraven na zemanský příbytek a vyzdoben renesančními sgrafity, okna zdobily bohaté rozvilinové ornamenty a první patro mělo na rozdíl od jednoduššího přízemí psaníčkovou kresbu. Od rodiny Škopkových z Elentperka koupilo budovu brandýské panství. Mlýn byl tehdy od roku 1655 již bez polí.
Události
- Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)
Dne 8. ledna 1759, tj. za třetí slezské nebo též sedmileté války, toušeňský mlýn zcela vyhořel i s pekárnou, která při něm byla v 18. století zřízena pro potřeby eráru. Mlýn zřejmě nebyl obnoven, neboť když byl po požáru prodán Janu Bodlákovi, nebyl způsobilý k mletí. Majitele živilo rybářství. Však se tomuto místu začalo říkat Rybárna a o deset let později se zpustlý mlýn nazývá „chalupa drnová na pustém místě“.Velká povodeň strhla jez a poničila mlýn (cca r. 1820)
V Toušeni - dnes se obec správně jmenuje Lázně Toušeň - pak byl postaven nový mlýn, který dnes má čp. 30 a patří od roku 1964 mezi zapsané chráněné technické památky.
Události
- Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)
Novověk C – od zrušení poddanství (1848–1913)
První světová válka (1914–1918)
První republika (1919–1938)
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Znárodňování, život mlynářů v průběhu komunistického režimu (1949–1989)
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Roudnický
Historie mlýna také obsahuje:
1530 - Adam Lev z Rožmitálu
1536 - Krajířové z Krajku
1547 - Jan a Ludmila Rohanovi
1556 - Cyprián Roudnický z Mydlovaru
1600 - Kateřina Roudnická provdaná za Viktorína Škopka z Elentperku.
do 1655 Viktorín Škopek z Elentperku a potomci
1759 - Jan Bodlák
současnost - RNDr. Jan Králík
Zobrazit více
Toušeňský mlýn. Tedy údajný Toušeňský mlýn. Zase jeden z objektů, kolem kterého je dobrý informační chaos. Což nijak neubírá na jeho pozoruhodnosti, spíše naopak
Jisté je, že v Toušni byl mlýn už od středověku. Výslovně je zmiňován roku 1370. Pravděpodobně již v té době, ale určitě v první polovině 16. století stál v těsném severozápadním sousedství zdejšího hradu. Nejspíše ve druhé polovině 16. století, v době, kdy zde hospodařil do šlechtického stavu povýšený mlynář Cyprián Roudnický z Mydlovaru, byl areál mlýna nákladně renesančně přestavěn. Roku 1759 vyhořel a později se již jako mlýn neuvádí. Do čehož vnáší chaos mapa 2. vojenského mapování, kde je mlýn v Toušni zakreslen, ovšem v odlišné poloze, o cca 200 metrů východněji (na severním konci dnešní ulice V Ovčárně). Existoval ještě v té době mlýn a je pouze v mapě chybně zakreslen? Nebo zde později vznikli jiný, nový mlýn o kus výše proti proudu? Nebo je to celkově nějaký omyl?
Dnešní památkově chráněný areál s nepřehlédnutelnými renesančními prvky tvoří dvě samostatná, avšak stavebně spojená čísla popisná – severnější (v podstatě nepřístupné, neb v soukromé zahradě ukryté) č.p. 31 a jižnější, z Mlýnské ulice částečně přístupné č.p. 30. V literatuře jsou jako mlýn uváděny na střídačku obě a někdy pro jistotu i obě současně. Častěji je mlýnská funkce přisuzována středověké jádro ukrývajícímu č.p. 31. Studie uveřejněná roku 2008 ve sborníku Průzkumy památek však na základě stavebně historického průzkumu soudí, že tato budova nikdy vlastním mlýnem (tedy objektem s mlýnicí) nebyla, vždy sloužila pouze obytným účelům. Dnešní č.p. 30 je složeno ze dvou částí – severnější kdysi patřila k č.p. 31 a sloužila snad původně jako schodišťový rizalit, jižní část byla přistavěna později (v době renesance) jako pekárna. Kde tedy stál vlastní mlýn? Podezřelý se mi jeví zděný objekt zhruba čtvercového půdorysu severně od dnešního č.p. 31, zakreslený již na mapě stabilního katastru, který stával před regulací Labe fakticky na břehu; objekt je součástí památkově chráněného areálu, v památkovém katalogu je uveden jako „hospodářská budova“, blíže se jím však pravděpodobně nikdy nikdo nezabýval. A nebo prostě po požáru roku 1759 nebyl mlýn obnoven a beze stopy zanikl… (?).
Jan Moravec
Skrýt
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Letecké snímkování (1936 - 1963)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: