Bez mouky nemůžeš udělat chleba.
(italské přísloví)

Válcový mlýn Jaroslav Paulů

Válcový mlýn Jaroslav Paulů
7
Kobyly - Janovice
463 43
Liberec
Kobyly
50° 37' 8.8'', 14° 58' 36.6''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Velký mlýn stojí na levém břehu Mohelky nedaleko hlavní silnice. Je uváděn jako součást Janovic. Slouží k obytným účelům.
Samota
Mohelka
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

V roce 1868 koupil pozemek u Mohelky František Friml od Václava Bartoše ze Sedliska a vystavěl na něm mlýn nedaleko brodu přes Mohelku. Musel se tehdy zavázet, že na místě brodu vybuduje most. (MH)

František Friml byl synem mlynáře Matěje Frimla z Podmašova čp. 38. Za manželku si vzal Annu Jirošovou z Modřic. Nějaký čas pracoval jako mlynář na mlýně v Mohelnici čp. 44, než se rozhodl postavit janovický mlýn. Jeho dcera Anna se narodila ještě v Mohelnici v roce 1851. V roce 1872 se v letařovickém kostele provdala za Václava Paulů, syna obchodníka Josefa Paulů z Hodek. Václav Paulů vytvořil společně se svým tchánem firmu Paul a Friml. (MH)

František Friml zemřel v roce 1905 a Václav Paul vedl dál firmu až do roku 1914. (MH)

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti

Václav Paulů vedl firmu až do roku 1914, kdy ji převzal jeho syn Josef, narozený v květnu 1879. Za manželku si vzal Annu Pelantovou ze Svijanského Újezda. Narodila se jim dvojčata, synové Jaroslav a Josef, z nichž Jaroslav pokračoval po otci v mlynářském řemesle. (MH)

Václav Paulů instaloval na mlýně v roce 1908 Francisovu turbínu o výkonu 33 HP, která nahradila dosavadní vodní kolo na střední vodu. (MH)

 V roce 1903 patřil mlýn Josefu Paulů.

V roce 1932 převzal mlýn Jaroslav Paulů, syn Václava Paulů narozený z dvojčat v roce 1906, a vstoupil dne 12. října 1932 do společenstva mlynářů. Jaroslav Paulů se vyučil mlynářem na odborné škole v Břeclavi. Po převzetí mlýna postavil pro otce jako vejminek patrovou vilku u příjezdové cesty ke mlýnu. Když mlýn převzal, nebyla živnost v utěšeném stavu, vázlo na ní mnoho dluhů. Jaroslavovi se během několika roků podařilo živnost stabilizovat a vytvořit prosperující firmu. Vyráběl také kvalitní mlynářské produkty z mouky dovážené až z Kanady, kupovali u něj cukrářští mistři z celé republiky. Dnešní omítka průčelí s nápisem Jaroslav Paulů válcový mlýn je z roku 1937. (MH)

Plný provoz zařízení mlýna trval do roku 1948. Poté ještě asi 2 roky domílali zbytky obilí. (MH)

Turbína pracovala a vyráběla elektrický proud až do roku 1962. (MH)

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Friml
  • Paulů

Historie mlýna také obsahuje:

1930 - Josef Paulů

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

  • výuční list
částečně adaptován
08 2014
    venkovský
    mlýn na malé řece (1000 – 7000 l/s)
    mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
    • raná moderna do roku 1920
    • 1945 – současnost
    zděná
    jednopatrový
    Strohá, zcela symetrická zděná budova z cihel a kamene. Půdorys obdélníka 22,2 x 8,75 m, tloušťka zdí dosahuje 40cm. Průčelní starna je rovnoběžná se stranou návodní, společně tvoří protilehlé delší starny mlýna. Náhon je při pohledu od silnice částečně zakryt mlýnem, který je průčelím obrácen k ní, částečně je schován pod břehem, takže odsud není vůbec patrno, že se jedná o mlýn. Budova má dvě podlaží a podkroví. Je orientována ve směru sever-jih s průčelím obráceným na východ.
    Charakter mlýna je přísně podřízen jeho účelu. Průčelní strana má 7 oken v 1. poschodí, v přízemí je 6 oken a jedno okno je nahrazeno dveřmi. Podkroví osvětluje 7 malých zaklenutých okének. Střecha je sedlová. K mlýnskému domu přiléhá z návodní starny přístavba, ve které je umístěna vodní turbína. dům z návodní i severní štítové strany obklopuje dvůr, kde se nacházejí stáje, chlévy a ostatní hopspodářské budovy, dnes však jsou využívány pouze jako kolny.
    Na omítce mlýna je nápis s označením mlýna a majitelem.
    Mlýn tvořily 3 oddělené budovy postavené těsně za sebou. Hlavní mlýnská budova byla zděná, 23 m dlouhá se 3 patry. V té se nacházelo mlecí vybavení. Na tuto hlavní budovu navazovala druhá budova 8,5 m dlouhá se zděným přízemím a prostorem pro zařízení turbíny. V patře se nacházelo dynamo. Třetí budova měla délku 17 m a sloužila ke skladování obilí. (MH\n

    Václav Paulů instaloval na mlýně v roce 1908 Francisovu turbínu o výkonu 33 HP. (MH)


    Původní mlýnská budova byla o 2 okenní osy v okapové ose kratší. Pravděpodobně při přestavbě mlýna počátkem 20. stol. ji o tuto část rozšířili jižním směrem a použili k obytným účelům. Dnešní omítku na průčelí s nápisem "Jaroslav Paulů válcový mlýn" vytvořili v roce 1937 dva zedníci během tří týdnů ve volném čase. Pro starého mlynáře Josefa Paula postavil jeho následovník patrovou budovu vejminku, která dodnes stojí vlevo u příjezdové cesty.
    Hlavní obytný prostor se nacházel v přízemí, do něho se vcházelo přímo z mlýnice. Největší obytnou místnost v přízemí tvoří světnice 6 x 4,7 m. První patro je z mlýnice přístupné po dřevěných schodech. Zde se dá dveřmi pokračovat do přístavby nad náhonem. V ní se nachází vodní turbína, ke které se musí z I. patra sestoupit po žebříku. Mlýnicí se též prochází do obytné části v I. patře. Místnost vedle mlýnice byla vyhrazena pro stárka. Z ní se vcházelo do pokojů pro hosty. Prvním z nich je světnice určená pro slavnostní příležitosti. S ní sousedila ložnice pro hosty, vedle níž byla menší ložnice. Osvětlení bylo již za I. republiky vlastní elektrické, z dynama poháněného turbínou, z té doby pocházejí rozvody.
    • okno
    • epigrafické památky (nápisy, datování aj.)
        Žádná položka není vyplněna
        Původně byl mlýn poháněn vodním kolem na střední vodu o průměru 5,7 m, šířce 2 m a hloubce korečků 36 cm. V roce 1908 ho nahradila Francisova turbína. Měla vertikální hřídel, hltnost 1200 litrů za vteřinu, spád 275 cm a výkon 33 HP. Vodu k ní přiváděl krátký náhon o šířce asi 2,2 m. (MH)
        Mlýn tvořily tři oddělené budovy, postavené těsně za sebou. Hlavní mlýnská budova byla 23 m dlouhá s třemi patry. V přízemí instalovali hlavní transmisi, násypky obilí a dolní části výtahů. V prvním patře stály válcové stolice, zbytek prostoru sloužil k manipulaci s mlecími produkty. V druhém patře se nacházely rovinné vysévače, reforma a míchačka mouky. Na první budovu navazovala těsně druhá 8,5 m dlouhá se zděným přízemím a prostorem pro zařízení turbíny a v patře umístěným dynamem. Nad turbínou se otáčela krátká transmise s velkými kovovými řemenicemi rozvádějícími pohon na dvě strany - do hlavní budovy a do čistírny umístěné v třetí budově na protilehlé straně o délce 17 m, která sloužila i k skladování obilí.
        Dle zápisu do mlynářského rejstříku v roce 1941: V čistírně je uváděn jednodzchý aspiratér Kohout 550 mm, koukolník Kohout 2250 x 550 mm, loupačka Kohout s pláštěm 1000 x 700 mm, kartáčovka Kohout s pláštěm 1150 x 900 mm, klíčkový hranolový vysévač 1200 x 700 mm. Pro mletí se používala čtyřválcová rýhovaná stolice Ganz 500 x 220 x 220, dvouválcová porcelánová stolice Ganz 500 x 300 mm a dvouválcová rýhovaná stolice Kohout 650 x 300 mm. Zařízení mohlo mlít pšenici i žito. Dále zde byl jednoskříňový dvoudílný rovinný vysévač Kohout o velikosti skříně 1800 x 1280 mm na 2 x 9 sít, hranolový třídící vysévač 200 x 800 mm a hranolový moučný vysévač 3500 x 950 mm. V průběhu roku 1941 nahradil hranolové vysévače jednoskříňový jednodílný žitný rovinný vysévač Kohout 1600 x 800 mm na 8 sít. Na čištění krupic a dunstů byla používána jednoduchá reforma Prokop 470 mm a savka se žejbrem. Zařízení doplňoval sací filtr domácí výroby pro aspiraci a válcová míchačka Ríchter s válcem 2000 mm na 75 q. Ke šrotování obilí sloužilo složení francouzských kamenů o průměru 1264 mm. V roce 1938 byla kapacita mlýna 41 q za 24 hodin (22 q pšenice a 19 q žita).
        • jez
        • stavidlo
        • náhon
        • odtokový kanál
        • turbínová kašna
        • turbínový domek
        Na mapě je zakreslen náhon.
        Stavitel mlýna František Friml narovnal v místě pod mlýnem tok řeky Mohelky a meandr využil jako část odtoku, který prodloužil ještě asi o 150 m. Nad mlýnem byl na Mohelce jez. Před mlýnem bylo deskové stavidlo vysoké asi jeden metr. Jím se vpouštěla voda ke mlýnu. Společně s prodlouženým odtokem byl vytvořen potřebný spád asi 3 m. (MH)
        V červnu 1902 požádal Václav Paulů o povolení stavby nových stavidel. Měla být stejného provedení jako ta stará, ale asi o 1 m dále. Po dokončení měla být stará zbourána. Dle protokolu z 5.7.1902 měla nová stavidla šířku 6,08 m. Tvořila je dvě stavídla z dřevěných trámů o stejné šířce 1,25 m s ručním vytahovadlem a jedno stavidlo široké 2,7 m, které se vytahovalo šroubovým mechanismem. Jejich výška byla 1,29 m a zachovávala stejnou výšku přelivu jako ta původní. Břehy zpevňovalo zdivo z lomového kamene.
        Typturbína Francisova
        StavDochovaný
        PopisInstalována dle výměru z 21.5.1908, měla vertikální hřídel. Vodu k ní přiváděl krátký náhon o šířce 2,2 m.
        Vodoprávně kolaudována až 22.11.1928.
        V roce 1930 měl mlýn 1 Francisovu turbínu, hltnost 1,2 m3/s, spád 2,75m, výkon 33 HP.
        Typturbína Francisova
        StavDochovaný
        PopisInstalována dle výměru z 21.5.1908, měla vertikální hřídel. Vodu k ní přiváděl krátký náhon o šířce 2,2 m.
        Vodoprávně kolaudována až 22.11.1928.
        V roce 1930 měl mlýn 1 Francisovu turbínu, hltnost 1,2 m3/s, spád 2,75m, výkon 33 HP.
        Typvodní kolo na střední vodu
        StavNezjištěn
        PopisMlýn původně pohánělo vodní kolo na střední vodu o prům. 5,7 m, šířce 2 m a hloubce korečků 36 cm.
        Typdynamo
        StavDochovaný
        VýrobceGarbe Lahmayer & Co. A.G.
        Popisvýkon 8 kW
        pro vlastní osvětlení
        Typdynamo
        StavDochovaný
        VýrobceGarbe Lahmayer & Co. A.G.
        Popisvýkon 8 kW
        pro vlastní osvětlení
        Historické technologické prvky
        • ozubená kola, pastorky (průmyslový výrobek)
        • transmisní hřídele s řemenicemi (výrobek průmyslový i řemeslný)
        • pískovcový kámen | Počet: 1
          • Válcová stolice s 2 páry rýhovaných válců v litinové skříni
          • Válcová stolice s 2 páry hladkých válců v litinové skříni
          • průchodová
          2
          • jednoduchá
          • šneková
          • šnekový dopravník | Počet: 1
          • kapsový výtah | Počet: 2
          • AutorInternet
            NázevJanovice
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://www.kobyly-obec.cz/?page_id=210
            Datum citace internetového zdroje22.8.2014
            AutorInternet
            NázevJanovice
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://www.kobyly-obec.cz/?page_id=210
            Datum citace internetového zdroje22.8.2014
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam vodních děl Republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesněníJičín, str. 39
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorZdeněk Jodas
            NázevVodní díla v povodí Mohelky a Zábrdky
            Rok vydání2015
            Místo vydáníLiberec
            Další upřesněnístr. 80-84
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorJosef Klempera
            NázevVodní mlýny v Čechách VII.
            Rok vydání2003
            Místo vydáníPraha
            Další upřesněnís. 106-107

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Plány - stavební a konstrukční

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - interiér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - vodní dílo

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Současné fotografie - předměty spojené s osobou mlynáře

            Vytvořeno

            22.8.2014 20:36 uživatelem Helena Špůrová

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 5.8.2017 11:53
            doxa (Jan Škoda) 27.8.2024 09:44
            cestovatelka 8.12.2016 14:20