Platy faře Pošná ze mlýnů v r.1660. Matrika č.1 fary Pošná, folio 10
https://digi.ceskearchivy.cz/Matriky-Rimskokatolicka-cirkev-P-Posna
Na mlynářích ze mlejnů:
1. Jan Houska mlynář pod Pošnou, 1 věrtel žita, 1 věrtel ovsa;
2. Václav Pilka... 1 věrtel žita, 1 věrtel ovsa;
3. Václav Černý pod rybníkem, 1 věrtel žita, 1 věrtel ovsa;
4. Mlýn Tuklíkovský(?) valcha, z něho nic;
5. Mlýn pustý pod Dolem po nebožtíku Novotném, nic
Výpisy z Tereziánského katastru
Poř.č. 1424 Pošná a Proseč
Pošná, statek - Jan Vít Malovec z Malovic
Pošná. Ve fasi 1 mlynář na panském mlýně „Houska“ o 2 kolech a 1 stoupě na nestálé vodě.
Vysoká Lhota. Ve fasi 1 mlynář na panském mlýně zvaném „Černý“ o 1 kole a 2 stoupách.
Alois Sassmann: Kořeny 44. díl
Mlynářské rody na Pošensku
… Když zemřel roku 1574 velmi dobrý a šetrný hospodář na pošenské tvrzi, Jan Houska ze Zahrádky, který tvrz dle Sedláčka i postavil, dělili se jeho synové o majetek. A mladší syn Václav Houska ze Zahrádky dostal statek Pošná s poplužním dvorem, štěpnicí, chmelnicí, zahradou, pivovarem, vsí s kostelem, rybníčky, lesy atd. a také mlýnem. Mimo to dostal ještě ves Zahrádku.
… Je otázka, zda se tento mlýn jmenoval již podle zmíněného rytíře Jana Housky ze Zahrádky, který jej založil anebo podle prvního jménem známého mlynáře, také Jana Housky, který zde provozoval své řemeslo před rokem 1660. Ale i on se mohl již nazývat podle mlýna a ne mlýn podle něho.
… Roku 1742 zde byl mlynářem Vavřinec Dvořák, který později přešel na „Dolní mlýn“ a na Houskův přišel nakrátko mlynář Jan Veselý z farnosti Rynárec u Pelhřimova. Tento mlynář Veselý zde zemřel ve věku pouhých 30 let a roku 1746 zde byl mlynářem již Václav Charvát, který po dvou letech přešel na „Dolní mlýn“ a od roku 1748 zde nastoupil mlynář Karel Vopálenský.
… Mlýny na jednotlivých panstvích byly uvedeny v Tereziánském katastru z roku 1757, který již uváděl i panský majetek. Ovšem k nelibosti šlechty, protože katastry byly dělány kvůli daním. Tereziánský katastr tedy uvádí na Prosečsko-Pošenském panství tyto mlýny: Dolský Mlýn o jednom kole a jedné stoupě, Houskův mlýn o jednom kole, třech stoupách a pile, Černý mlýn o jednom kole a dvou stoupách. U tohoto mlýna jsou uváděny dva rybníky: Hořejší a Dolejší.
… Roku 1910, tedy téměř před sto lety, když bylo prováděno sčítání lidu, byly mlýny rozděleny podle obcí takto: do obce Důl patřil Černý mlýn, do obce Pošná Houskův mlýn a do obce Proseč u Pošné Dolský mlýn. Alois Chytil ve svém Adresáři Království českého uvádí ve vsi Dol mlynáře Antonína Vaněčka, měl i pilu a šindelku, u obce Pošná s tímtéž vybavením Františka Kremličku a v Proseči, kde sídlil velkostatek, jehož majitelem byl Jan hrabě z Blankensteina, byl mlynářem Alois Popelář.
Rudolf Kryl: Mlynáři v kolatuře pošenské na Pacovsku v 17. a 18. století
Jihočeský sborník historický roč.XX/1950
V kolatuře Pošné na Pacovsku na panství Rudolfa Malovce z Malovic a na Chýnově bývalo několik mlýnů. Zápisy tamních matrik, počínající roku 1670, ukazují, že tyto mlýny často měnily své držitele a tak se stávalo, že některý mlynářský rod se vystřídal na všech mlýnech panství. Po některých majitelích udržela se jména na mlýnech až na naši dobu.
Dolní mlýn nedaleko Proseče, dnes zvaný Dolský, byl r.1660 pustý. Před tím jej držel Novotný. Počátkem 18.stol. Byl mlýn obnoven a vystřídali se na něm r.1746 Vavřinec Dvořák a r.1748 Václav Charvát, oba uvádění předtím na Houskově mlýně.
Na Černém mlýně „pod rybníkem“ byl před r.1660 mlynářem Václav Černý, po němž má jméno. R. 1676 byk již na něm Jakub Veverka s manželkou Dorotou rozenou Zahradníkovou, s níž byl oddán 24. srpna 1678 v pošenském kostela. R. 1686 je na mlýně Pavel Vodrážka se ženou Mandelinou a r. 1688 Tomáš Dymbart s manželkou Antonii. Nepocházeli asi z našeho kraje, ježto jak příjmí, tak jméno ženino nejsou zde obvyklé. R. 1697 je na mlýně Martin Martinec se ženou Mařenkou, r. 1701 zde zemřela Eva, manželka mlynáře Pavla Lukavského, r. 1706 Václav Vohozenský (+ zde 1706), r. 1711 Matěj Kučera se žanou Marianou, r. 1746 připomíná se Tomáš Kvěch, snad člen známé táborské mlynářské rodiny a r. 1746 Pohan.
Houskův mlýn pod Pošnou nedaleko vsi Poříčí držel před r.1660 Jan Houska, po němž mlýn podržel jméno posud. R. 1742 je zde mlynářem Vavřinec Dvořák, který přešel na Dolní mlýn, kdežto na Houskův mlýn přišel nakrátko Jan Veselý z farnosti rynárecké na Pelhřimovsku, který zde ve věku 30 let zemřel. R. 1746 jest na mlýně Václav Charvát, jehož po dvou letech nacházíme na mlýně Dolním kdežto zde byl mlynářem Karel Vopálenský.
Na Pilkovském mlýně čili Fišhauzu v Proseči byl v r. 1660 mlynářem Václav Pilka a po něm r. 1679 jeho syn Matěj s manželkou Alžbětou. Po těchto držitelích má mlýn jméno, uváděné potom velmi často v matrikách, urbářích a panských registrech.
Na téže kolatuře byl ještě jeden mlýn, zvaný Kuklíkovský nebo krátce Kuklík podle někdejšího držitele mlýna. Ale r. 1660 jest již zde valcha na valchování vlny z ovec, chovaných v panských ovčínech při dvorech v Proseči a Pošné. R. 1677 byl tu valchařem Jiří Stejskal a r. 1687 Jiřík, patrně jeho syn.
SEZNAM A MAPA VODNÍCH DĚL REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ
Stav koncem roku 1930, Sešit 12, V Praze 1932
Tábor/Důchodkový kontrolní úřad Pacov
Název toku: Novodvorský potok
Obec, čp. : Nový Dvůr 8
Podnikatel: Jar. Pejchl
Druh živnosti: mlýn a pila
Počet a druh vodních motorů: 2 kolo na svrchní vodu
Normální výkon v ks: 4,87