Historie
Obecná historie:
Gustav Allé (1839–1903) začal v rodné Jihlavě stavět první menší parní stroje po roce 1858, kdy se vrátil z Brna, kde pracoval ve strojírně Heinricha Alexandra Luze. Roku 1868 zadal Karl Hesse jihlavskému staviteli Mathäusi Langovi zvýšit svůj umělecký mlýn U Dlouhé stěny (Langwandmühle) o další dvě patra, Gustav Allé mu jej zařídil na parní pohon a po tři roky také vedl. Poté se věnoval své strojnické projekční kanceláři, kterou po něm převzal jeho syn Ignaz, a také obecní politice. Mlýn později provozovala firma J. & L. Salzer a roku 1902 jej zakoupil textilní továrník z Ústí nad Orlicí Florian Hernych. V roce 1907 zvětšil starý náhon a osadil turbínu, v následujícím roce ve mlýně instaloval 186 mechanických stavů. Po rozpadu Hernychova koncernu během první světové války budovu získal Rudolf Dobrowolný a zřídil v ní pletařský závod pod značkou Moravia. V roce 1923 ji zakoupil Josef Beitner a začal v ní vyrábět piana a pianina pro vídeňskou firmu Hofmann & Czerny – navázal při tom na působení klavírnické dílny Josefa Bělohlávka, založené v Jihlavě již roku 1871. Výroba pianin pokračovala i pod n. p. Továrny na piana a varhany, pod značkami Bohemia a Scholze. Jihlavská továrna se osamostatnila už roku 1989, nový vlastník však roku 2008 výrobu pianin soustředil zpět do Hradce Králové. Budova, která si zevně uchovala původní podobu prvního jihlavského parního mlýna, a to včetně komínu a z velké části i členění fasád, byla zbořena roku 2009 a na jejím místě dnes stojí bytové domy.
Lukáš Beran
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Středověk – do nástupu Habsburků na český trůn (1526)
Novověk A – do bitvy na Bílé Hoře (1526–1620)
1871 - počátek výroby pianin a klavírů
První světová válka (1914–1918)
1930 - majitelem Jihlavská tov. akc. spol., na piána
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Výroba klavírů probíhá až do roku 1948 kdy je továrna pod národní podnik Továrny na piana a varhany. Následně v prostorách probíhá výroba klavírů značky Scholze a dalších nástrojů z národního podniku.
Po revoluci vzniká roku 1993 firma Bohemia Piano s.r.o. která od státu odkupuje jihlavskou továrnu. Následně se zde produkují piana pod značkami Bohemia, Rieger – Kloss, Schlögl a vrací se i výroba nástrojů Hofmann & Czerny.
V roce 2007 kupuje továrnu nadnárodní firma pro výrobu klavíru C. Bechstein. Následně dochází k přesunu výroby do Hradce Králové a tím zanikají jak značky z portfolia Bohemia Piano tak i továrna samotná, která v roce 2010 ustupuje výstavbě bytových domů.
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Lekschhandel
Historie mlýna také obsahuje:
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
Indikační skica (1824–43 a 1869–1881)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: