1848 hamr koupil J. Neužil
1854 Jan Kohout s manželkou Josefou, uzavřena nová smlouva s mlynářem Vojtěchem Skuhrou, zaručující neomezené spoluužívání vody rovným dílem. Za to mu zaplatili 1350 zl. a zavázali se udržovat a opravovat polovinu jezu.
1859 Josef Jílek
1874 žádá Okresní hejtmanství o povolení zřídit u hamru dvě mlýnská složení:
"Protože ve svém hamru spotřebuji velmi málo vody, zamýšlím zřídit mlýnský stroj o dvou složeních na jednom vodním kole na tzv. jalovém žlabu. Jelikož železářství, zvláště v malých hamrech, den ode dne zaniká a s velkými podniky nelze závodit, s výtěžkem z hamru nemohu svou četnou rodinu s deseti nezaopatřenými dítkami uživit. V posledních letech přibývá obyvatel v městě Písku i okolí, ale mlýnů nikoliv. Protože mlýny na potocích při nynější suchotě po několik let již trvající mlíti nemohou, je obyvatelstvo nuceno odvážet melivo do vzdáelených mlýnů a pro nedostatek mlýnů na větších vodách bývá s mletím zdržováno."
Mlynářka Marie Denková, zastoupená advokátem Václavem Kotalíkem, podává odpor, jelikož by odvodem vody utrpěla škodu.
"Při nynějším stavu vody může mlynář od sv. Václava táhnout vodu jen na dva žlaby a majitel hamru má sotva na jeden žlab. Kdyby mlýn táhl na všechny čtyři žlaby a hamr na tři, stáhla by se všechna voda a plavba by se stala nemožnou. Ani městská vodárna by neměla dost vody."
Okresní úřad rozhodl v Jílkův prospěch a povolení udělil. Marie Denková se odvolala k k pražskému místodržitelství, které v lednu 1875 povolení zrušilo a uložilo Josefu Jílkovi, aby mletí, které ještě před vyřešením odvolání neoprávněně začal, ihned zastavil a čekal na další rozhodnutí. V dubnu 1875 přišlo definitivní rozhodnutí o zrušení povolení ku stavbě mlýnských strojů z důvodu ochrany veřejných zájmů na splavné řece. Mimoto podle smlouvy 1856 je zaručeno rovné využití vody, z čehož nevyplývá oprávnění ku zvyšování počtu žlabů.
červen 1875 J. Jílek žádá opět o povolení, opět neúspěšně.
srpen 1875 M. Denková podává stížnost, že Jílek pokračuje v neoprávněném mletí, a žádá o udělení pokuty pro hamerníka a vydání zákazu mletí.
1896 v exekuční dražbě koupila hamr písecká obec za 16.700 zl. a zřídila zde vodárnu.