Mlýn se nacházel na Kralovickém potoce pod Prostředním mlýnem v místě, kde přitéká z levé strany Týřovský potůček a společně napájí nádrž Podšibenického mlýna. Mletí zde bylo závislé na mlynáři Podměstského mlýna v Kralovicích: mlelo se tu je tehdy, když nemlel Podměstský mlýn nebo když Podměstský rybník měl dostatek vody a voda přetékala. Bývala tu také pila.
První zprávu o mlýně nacházíme v popisu Kralovic z roku 1633, kdy se mlýn uvádí jako pustý. Od roku 1652 tu však opět mlynařil Lukáš Martinec. V roce 1688 byl nájemcem tohoto obecního mlýna, kterému se v té době podle J. Klempery říkalo Červený / jiní autoři to však rozporují/, mlynář Jiřík Zígler. V roce 1698 byla podle kralovické matriky pokřtěna dcera Václava a Anny Patejdlových z Podšibenického mlýna u Kralovic.
1651 (soupis podaných dle víry) v Kralovicích:
1) mlynář Pavel Šrotka (30 let) s manželkou Annou (56 let)
2) mlynářka nájemnice Anna Vychrová (60 let)
3) mlynář nájemník Bartoloměj Jedlička s manželkou Alžbětou (41 let)
(nelze však určit, který byl na jakém mlýně)
Mlýn později zřejmě nebyl v provozu. Začátkem 19. století pak koupili "pustinu" Říhovi z Podměstského mlýna v Kralovicích pro svého syna Jakuba a nově zde mlýn postavili. Mlynář Jakub Říha údajně mlýn prohrál v kartách.
Dne 19. července 1830 večer uhodil do Podšibenického mlýna blesk a pobořil střechu a zeď, vše bylo opraveno.
Podle indikační skici byl v roce 1839 majitelem tohoto mlýna František Štěrba.