Nedošel nikdy dál než mlynářův trakař.
(německé rčení)

Blanický mlýn

Blanický mlýn
13
Blanice
389 01
Strakonice
Blanice
49° 6' 12.1'', 14° 4' 31.2''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Blanický mlýn patří k nejstarším v regionu. Písemné zprávy jsou již z druhé poloviny 14.století. Mlýn byl panským a jeho historii zaznamenala Jaroslava Pixová v jedné ze svých knih, ze které jsou další uvedené informace. Mlýn měl až šest vodních kol a v roce 1941 byla instalována v samostatném objektu Francisova turbína určená pro výrobu elektrického proudu pro Kulišův mlýn v Netolicích. Část energie byla zužitkována i ve mlýně. Mlýn pracoval i za 2.sv.války a skončil mletí na začátku padesátých let 20.století. Povodně ohrožovaly mlýn vcelku pravidelně, ale nejhorší byla ta v roce 2002.
Na severním okraji obce.
Blanice
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Mlýn je dokladem starobylosti těchto míst. Patří jistě k těm nejstarším v okolí, snad ještě společně se strunkovickým. Po založení bavorovského špitálu darovali v roce 1359 Petr, Jošt, Oldřich a Jan z Rožmberka ve prospěch špitálu tzv. nadání, které obsahovalo jeden lán dědin o 60 jitrech a dědičné právo k jednomu masnému krámu. Zároveň prodali blanickému faráři Václavovi dědičné právo na mlýně, který koupil od bavorovského měšťana Pikny, a tři jitra dědin, které k němu patřily. V popisu okresního hejtmanství Píseckého je zmínka, že roku 1365 patřilo jedno popluží a mlýn Piknův chudým v Bavorově.
Další zpráva o mlýně je ze září roku 1384, kdy Rožmberkové vyměřili bavorovskému chrámu Panny Marie platy na dvoře, mlýně a lukách v Blanici, ale i platy z mnoha dalších obcí. Farář si tak mimo tří kněží, které již měl, mohl pro duchovní službu přibrat dalších pět, kteří se starali o pěknou farní knihovnu, školu a špitál. Na tehdejší poměry vzniklo v Bavorově ojedinělé duchovní středisko.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Pro bavorovský pivovar, který byl dostavěný roku 1553, dodávaly panské mlýny v Blanici a Strunkovicích přenici z tzv. vejmelného.

Bavorovští pekaři Jan Kašpar a Štěpán Nursthuber nakupovali kolem roku 1735 mouku v blanickém mlýně a své výrobky pravidelně vozili mimo Bavorov na husinecký trh.

V Tereziánském katastru zpracovaném v letech 1713 – 1757 je uveden panský Blanický mlýn o pěti kolech, šesti stoupách a jedné valše na stálé vodě.
Z nejstarších mlynářů v Blanici se v roce 1644 uvádí Jiří Násypka. V letech 1655 až 1663, ale možná i déle, Šimon Forka s manželkou Zuzanou... 1672 až 1684 Jiří Petrželka s manželkou Kateřinou, pak Matěj Forka, syn Šimona. Ten zemřel v roce 1712 ve věku 58 let. Po něm převzal mlýn Jiří Fídler s manželkou Annou. Pak je tu ještě zmínka o Martinu Ochočovi a Josefu Šnetarfovi.

V roce 1757 je tu uveden František Ondráško s manželkou Kateřinou, který však oficiálně uzavřel kontrakt na mlýn 25. dubna 1759... 25.4.1788 Václav Svoboda, v roce 1792 jej vystřídal Ignác Svoboda a v roce 1832 František Svoboda. Poté, v roce 1840 se mlýna ujal Václav Čaloun, nejprve otec a po něm syn také Václav s manželkou Viktorii...Cena panského mlýna byla v době, kdy jej Čalounovi přebírali, 4605 zl. V roce 1847 odstoupil mlynář Václav Čaloun od smlouvy a novým mlynářem se stal František Hanzlovský s manželkou Kateřinou, rozenou Soldákovou

Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

V roce 1860 už je František Hanzlovský uváděn jako pachtýř rakovického dvora. V Blanici zůstal jeho syn Jan Hanzlovský.Podle záznamů kronikáře dne 27.8.1866 blanický mlýn vyhořel úmyslně založeným ohněm. Pak měl Jan Hanzlovský spáleniště prodat a přestavět papírnu v Bavorově.Podle Bedřicha Mareše, posledního blanického mlynáře, se měl ve mlýně před požárem vyrábět olej.

27.8.1866 mlýn vyhořel, požár byl založen úmyslně
Dalšími majiteli byla od roku 1870 manželé Robovi – Kajetán a Terezie. Mlýn nekoupili, ale byl jim postoupen podle odevzdávací listiny. Terezie tedy mohla být dcerou Františka Hanzlovského. V roce 1873 vydával obecní úřad podklady pro vypracování vodní knihy a popisuje mlýn. „Mlýn a pila leží na levém břehu. Má celkem pět vodních kol na svrchní vodu. Jedno kolo pohání pilu a ostatní ženou čtyři obyčejná mlýnská složení. Je to velice starobylý mlýn postavený před mnoha lety. Je v dobrém stavu. Majitel si obstarává živnost sám. Tři složení jsou na mletí, čtvrté na kroupy a krupky pro potřebu domácí. Síla vody je prostřední. Nejvíce se mele žito a ječmen.“

V listopadu 1884 se dcera Kajetána Roba Terezie provdala za Bedřicha Trinera, mlynáře z Lejskovic(?) mlýna pod Hlinčem, okres Horní Kralovice a otec jim mlýn postoupil, pžičemž si vymínil výměnek s veškerým zaopatřením. Ve smlouvě postupní se o přádelně nemluví.
v mlýně chovali 2 koně, 6 kd hov. dobytka a 1-3 prasata

zaměstnán stárek, čeledín a 2 služky, později ještě mládek a mlynářský učeň

mlynář Triner byl dlouholetým velitem Spolku vojenských veteránů v Bavorově

Události
  • Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)

1914 mlýn převzala dcera Terezie Trinerová, provdaná za Antonína Rokose, majitele realit z Načeradce okr. Vlašim

1918 se manželé Rokosovi rozvedli, Terezii povoleno nadále opět užívat přijmení Trinerová

1920 Terezie se znovu provdala za Františka Mareše, schwarzenberského lesního úředníka z Blanice

1921 stárek Rudolf Triner, Karel Mareš, zámečník, 2. stárek, kočí, mlynářský učeň, 2 služky, kuchařka

1922 Terezie Marešová odkoupila polovinu mlýna po Antonínu Rokosovi

František Mareš zastával funkci starosty ve Velké Blanici

Mlýn uveden v Seznamech vodních děl republiky Československé z r. 1932.

V roce 1938 zřízena pekárna, kterou v roce 1941 Němci zavřeli. Za druhé světové války byl František Mareš zatčen, odsouzen na 1,5 roku  a vězněn v koncentračnín táboře v Unternasfeldu  v Německu  na základě udání Jana Sedláka, Eduarda Kandera a Antonína Zubera pro mletí načerno. Vrátil se s podlomeným zdravím, zemřel 1957. Stárek Špírek byl zatčen hned na začátku války a strávil v koncentračních táborech 6 let, po válce spáchal sebevraždu.

prosinec 1939 Alois Kuliš, majitel parního mlýna v Netolicích odkoupil lednici pily, celý potok,vodní dílo a pastviny, kde František Kuliš chtěl zřídit elektrárnu s Francisovou turbínou, z které bude vedením dlouhým 12 km dodávat energii do svého mlýna v Netolicích, který chtěl přeměnit z parního na elektrický  a páru ponechat jen jako rezervu.

1940 elektrárna a vedení dokončeno, celk. náklad 627.500 K.

Stavba pily s příslušenstvím, vodní kola s příslušenstvím, vodní dřevěný žlab, kůlna a styromy na prodaných pozemcích zůstávají majetkem Terezie Marešové

Po válce byl udavač Jan Sedlák mimořádným lidovým soudem v Písku odsouzen na 6 let těžkého žaláře, Eduard Kander a Antonín Zuber k trestu smrti provazem.

18.2.1948 mlýn převzal poslední mlynář Bedřich Mareš s manž. Miladou

Hospodářský typ mlýna
Námezdní

V mlýně se přestalo mlít v roce 1950. JZD si tam potom do mlejna uskladňovalo obilí a šrotovalo tam.

1951 mlýn vyčleněn pro soukromé zemědělce z obcí Blanice a Tourov, stanoveno naturální měřičné u žita 9 kg z 100 kg dodaných, u pšenice 5,8 kg ze 100 kg

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

Mlýn pod elektrárnou je velmi zubožený. Podepsala se na něm hlavně povodeň v roce 2002. To se mlýn zmítal ve vlnách Blanice. Na hospodářské budově spadl krásný barokní štít. Od roku 2007 má mlýn nového majitele - Pavla Kubce z Vraného nad Vltavou u Zbraslavi s manželkou.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Násypka
  • Forka
  • Petrželka
  • Fídler
  • Ochoč
  • Šnatarf
  • Ondrášek
  • Svoboda
  • Hanzlovský
  • Rob
  • Triner
  • Mareš
  • Čaloun
  • Rokos
  • Ondráško
  • Šnetarf

Historie mlýna také obsahuje:


Zobrazit více

Zobrazit více

Zobrazit více

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    dochován bez větších přestaveb
    03 2018
      vrchnostenský
      mlýn na malé řece (1000 – 7000 l/s)
      mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
        zděná
        jednopatrový
        1880: v čele budovy přádelna, za ní mlýnice se šalandou, čeledníkem a lochem. V 1. patře obytné místnosti, zasahuje sem mlýnice a přádelna.
        Mlýn těžce poškozen povodní, zřítil se krásný barokní štít na hospodářské budově, stodola rozebrána na satvební materiál, podlaha v mlýnici se propadá.
        V přízemí bývala kuchyň, do patra, kde byly obytné pokoje se chodilo po kamenném točitém schodišti.
          • dveře
          • umělecké prvky (sochy, malby, reliéfy)
            V Tereziánském katastru zpracovaném v letech 1713 – 1757 je uveden panský Blanický mlýn o pěti kolech, šesti stoupách a jedné valše na stálé vodě
            V roce 1873 vydával obecní úřad podklady pro vypracování vodní knihy a popisuje mlýn. „Mlýn a pila leží na levém břehu. Má celkem pět vodních kol na svrchní vodu. Jedno kolo pohání pilu a ostatní ženou čtyři obyčejná mlýnská složení. Je to velice starobylý mlýn postavený před mnoha lety. Je v dobrém stavu. Majitel si obstarává živnost sám. Tři složení jsou na mletí, čtvrté na kroupy a krupky pro potřebu domácí. Síla vody je prostřední. Nejvíce se mele žito a ječmen.“
            v květnu 1880 zasazení normálního znamení...V té době už má totiž mlýn šest vodních kol. To šesté pohání přádelnu. Kola na mlýnské stroje měla v průměru 3,26 nebo 3,48 metru, šíroká 0,79 m a nacházela se v jednom žlabu. Průměr kola na pilu byl 3,64 m a šířka 0,92 m, a přádelní o průměru 3,5 m a šířce 1,25 m.
            Podle plánů, které se dochovaly, byla přádelna v čele budovy, za ní se nácházela mlýnice se šalandou, čeledníkem a lochem. Do prvního patra ještě zasahovala mlýnice i přádelna a byly zde i obytné místnosti. Přádelna možná vznikla namísto původní valchy... V přádelně byly stroje na výrobu příze ze lnu, bavlny a vlny
            Žádná položka není vyplněna
            V roce 1939 se Alois Kuliš, majitel parního mlýna v Netolicích, domluvil s blanickým mlynářem, Terezií Marešovou, na odkoupení pily a vodního díla, kde si František Kuliš chtěl zřídit elektrárnu s Francisovou turbínou, která mu bude vyrábět elektrický proud, jenž bude dodávat dálkovým vedením dvanáct kilometrů dlouhým do svého mlýna v Netolicích. Nahradí tak parní pohon mlýna za elektrický a parní sílu si ponechá jako rezervu. V té době měl blanický mlýn tři vodní kola. Jedno pohánělo pilu a další dvě tři mlýnské válcové stolice a dvě kamenné. Energii potřebnou k pohánění mlýnských strojů bude mlynář zdarma odebírat. Všechny náklady byly vyčísleny na 627500 korun.

            Vertikální Francisova turbína a synchronní alternátor 3 x 380 V instalovány v r.1941
            1939: 3 válcové stolice, 2 kamenné
            Zaniklý
            • pila
            • přádelna
            • olejna
            • valcha
            Nezjištěn
            • pekárna
            • krupník
            Dochovaný
            • výroba elektrické energie
            1880 přádelna
            1930 mlýn a pila
            1938 zřízena pekárna, 3 pece pouze na chleba, pracovali zde 2 pekaři (mlynářův bratr a bratranec), 1941 Němci pekárnu uzavřeli
            1939-1940 vybudována elektrárna s 12 km dlouhým vedením pro pohon Kulišova mlýna v Netolicích, pro Blanický mlýn dodává proud zdarma
            • jez
            • náhon
            • odtokový kanál
            • lednice
            • most, propustek
            • turbínový domek
            Voda z mlýnské stoky přicházela do tzv. kašny 11 m dlouhé a 2,5 m široké, hloubka vody byla 0,76 m. Z této kašny dopadala voda na kola svrchu buď výpustky (na mlýnská kola) nebo žlábky (pilní a přádelní kolo). Mlýnská stoka byla poměrně dost dlouhá. Začínala už 1371 m před mlýnem a 70 m za mlýnem se znovu vlévala do Blanice.
            Jez dlouhý 15 m, rozdíl mezi vrchní a spodní vodu 90 cm. Ve vzdálenosti 499 m po proudu od něho se nachází druhý jez tzv. knížecí, v něm 3,3 m široký průplav pro plavbu dříví.
            Po dokončení Husinecké přehrady v roce 1939 zaručen průtok 2 m3/s po 10 měsíců v roce (do té doby 195 dní), záplavy 50 m3/s, které do té doby bývaly 4 x ročně, budou nadále jednou za 8 let.
            1939-1940 pro elektrárnu byl rozšířen a prohlouben náhon, jalové stavidlo rozšířeno na 1,2 m při snížení prahu o 31 cm
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Výrobce
            PopisMlýn měl šest vodních kol. To šesté pohání přádelnu. Kola na mlýnské stroje měla v průměru 3,26 nebo 3,48 metru, široká 0,79 m a nacházela se v jednom žlabu. Průměr kola na pilu byl 3,64 m a šířka 0,92 m, a přádelní o průměru 3,5 m a šířce 1,25 m.
            1930: 3 kola na svrchní vodu
            1) hltnost 0,16 m3/s, spád 4,6 m
            2) hltnost 0,163 m3/s, spád 4,35 m
            3) hltnost 0,063 m3/s, spád 4,25 m
            celk. výkon 15,92 HP
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Výrobce
            PopisMlýn měl šest vodních kol. To šesté pohání přádelnu. Kola na mlýnské stroje měla v průměru 3,26 nebo 3,48 metru, široká 0,79 m a nacházela se v jednom žlabu. Průměr kola na pilu byl 3,64 m a šířka 0,92 m, a přádelní o průměru 3,5 m a šířce 1,25 m.
            1930: 3 kola na svrchní vodu
            1) hltnost 0,16 m3/s, spád 4,6 m
            2) hltnost 0,163 m3/s, spád 4,35 m
            3) hltnost 0,063 m3/s, spád 4,25 m
            celk. výkon 15,92 HP
            Typturbína Francisova
            StavDochovaný
            Popisinstalována 1940 pro elektrárnu
            přítok 2700 l/sec, spád 5,1 m, výkon 154 HP
            Žádná položka není vyplněna
            Historické technologické prvky
            AutorJaroslava Pixová
            NázevNa břehu Blanice - k šumavským pramenům
            Rok vydání2012
            Místo vydáníPutim
            Další upřesněníStrana 76 až 93
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje23.3.2018
            AutorJaroslava Pixová
            NázevNa břehu Blanice - k šumavským pramenům
            Rok vydání2012
            Místo vydáníPutim
            Další upřesněníStrana 76 až 93
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje23.3.2018
            AutorDigiArchiv SOA v Třeboni
            NázevMatriky fary Bavorov
            Odkazhttps://digi.ceskearchivy.cz/Matriky-Rimskokatolicka-cirkev-B-Bavorov
            Datum citace internetového zdroje23.3.2018
            AutorDigiArchiv SOA v Třeboni
            NázevSčítání lidu pro Blanice čp.13
            Rok vydání
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttps://digi.ceskearchivy.cz/DA?menu=0&doctree=1sheebc&id=606085
            Datum citace internetového zdroje23.3.2018
            AutorMinisterstvo veřejných prací
            NázevSEZNAM A MAPA VODNÍCH DĚL REPUBLIKY ČESKOSLOVENSKÉ
            Rok vydání1932
            Místo vydáníPraha
            Další upřesněníSešit 12, s. 41
            Datum citace internetového zdroje23.3.2018
            AutorJosef Klempera
            NázevVodní mlýny v Čechách IX. - dodatky
            Rok vydání2005
            Místo vydáníPraha
            Další upřesněnís. 93-94

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Plány - stavební a konstrukční

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - interiér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - vodní dílo

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Současné fotografie - předměty spojené s osobou mlynáře

            Vytvořeno

            23.3.2018 13:32 uživatelem pepino

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 19.12.2021 17:10
            doxa (Jan Škoda) 25.6.2024 12:26