1287 první zpráva o městském mlýnu
Po staletí byl na říčce Nečíz znám stařičký mlýn který byl postaven v dávných, možná ještě keltských dobách před založením města Litovel. Přesný letopočet postavení původního prastarého mlýna není znám, ale dost možná že i centrální rameno řeky Moravy - Nečíz bylo uměle vybudováno co by kanál přivádějící vodu ke mlýnu, a později, po založení města sloužil Nečíz k urbanistickým potřebám zavodňování a odvodňování prostoru před i za hradbami.
Možná 1000 let se zde na mlýně mlelo obilí z širé Hané (keltsky Ghana) až do 20. let minulého století. První zmínky o existenci mlýna pocházejí z období před založením Litovle. Město Litovel bylo založeno na základě dekretu krále Přemysla Otakara I. Na dávné obchodní cestě z Olomouce do Prahy, v místech, kde se brodem překonávala řeka Morava, existovalo v polovině 12. století na levém břehu Moravy sídliště městského rázu. Nacházela se zde rybářská osada Ljutových (lítý nebo ljutý člověk – hrozný, strašný, ale také statečný, nebo hrdinný). Sídliště je v listině z r. 1287 uvedeno jako „antiqua civitas“ - Staré město. Tam se také píše, že náš mlýn byl v majetku městského rychtáře. Tito rybáři a zemědělcí dostali v této neklidné době povolení od krále Přemysla Otakara II k založení města. Král pověřil lokátora Heinricha Epicha úkolem přeložit „staré město“ na místo lépe chráněné rameny řeky Moravy.
Litovel tak byla postavena uprostřed sedmi (nyní šesti) ramen Moravy, na nejvyšším okolním bodě – dnešní náměstí a dostalo název Litovel, německy Littau nebo také Luthowl. Poloha města rozkládající se na několika ramenech řeky byla později podnětem pro poetické pojmenování Litovle Hanácké, nebo také Moravské Benátky. Roku 1327 Jan Lucemburský rozšířil mílové právo Litovle i na provozování řemesel a povolil stavbu hradeb, které můžeme dodnes vidět v parku Míru a na dalších místech města. Město bylo dosud opevněno jen hliněným valem, vodním příkopem naplňovaným z mlýnského náhonu (Nečízu) a kolovou hradbou. Hradby byly dokončeny nejpozději do r. 1346, kdy město vstoupilo do obranného trojspolku s Uničovem a Olomoucí. Starý mlýn se nacházel na hranici opevněného města a jeho západní zeď byla později i součástí hradeb.