To je voda na tvůj mlýn!
(české rčení)

Kvasický mlýn

Kvasický mlýn
23
Mlýn
Kvasice
768 21
Kroměříž
Kvasice
49° 14' 32.4'', 17° 28' 28.1''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Mlýn vznikl již ve středověku. postupně byl přestavován.
Uprostřed obce, za farním kostelem
Morava
přístupný po domluvě

Obecná historie:

Podoba budovy zdejšího mlýna pochází až ze začátku 20. století, kdy po staletí procházela mnohými přestavbami a úpravami. V Kvasicích za starých časů ale bývaly mlýny dva, jak nás o tom informují různé historické archiválie.

Doložená historie většího, novějšího mlýna začíná rokem 1437, kdy mlýn koupil od Anny z Benešova a z Kvasic Jan Kužel ze Žeravic. V té době mělo kvasické panství mlýny dva, jak uvádí zápis v zemských deskách. V roce 1612 se v písemných pramenech uvádí na kvasickém mlýně mlynář Václav Straka. V dalších letech mlýn střídal své majitele vždy jen jako příslušenství kvasického panství, a to až do roku 1756. Teprve v pozdějších letech se v něm měnili soukromí majitelé, mlynáři: Václav Marek, Jan Petr Marek, Antonín Řemenovský, za jehož působení měl mlýn dokonce 6 složení, šrotovník, kašník a patřilo k němu 7 měřic polí. V roce 1836 ho prodal Jan Michal Veninger hraběnce Karolině Lamberkové za 36 000 zlatých. Na velký mlýn se přiváděla voda z vedlejšího ramene řeky Moravy. Rameno odbočovalo z hlavního koryta v lese Trávnicko. Na hlavním korytě řeky Moravy stál stav, připomínaný již v roce 1589.

V letech 1818–1821 při regulaci řeky Moravy od Kroměříže ke Kvasicím se muselo staré stavidlo odstranit. Nové bylo v roce 1842 vybudováno na jiném místě a po jeho stržení rozvodněnou řekou se muselo znovu opravovat. Při hlavní regulaci koryta řeky Moravy v roce 1904 bylo i toto stavidlo odstraněno, koryto mlýnského náhonu, jež vedlo přes zámecký park, muselo být zasypáno a tím se zámecký park poněkud rozšířil. Po zrušení vodního náhonu nahradily pohon mlýna Dieselovy nasávací motory, umístěné v přistavěné strojovně u mlýnské budovy. Ve strojovně tak vznikla současně elektrárna, takže již od roku 1905 část Kvasic svítila díky vyrobené elektřině. Ta sloužila zpočátku převážně pro osvětlení budovy zámku, kostela a přilehlých panských budov. Později k nim postupně přibylo 14 nových pouličních lamp a pomalu se elektřina dostala i do domácností. V pouličních lampách se používaly hruškovité žárovky určené pro stejnosměrný proud. Kolísání napětí zdroje mělo za následek slabé, blikající osvětlení, které se dostalo do povědomí lidí a ti si pak vymýšleli různé vtipné rýmovačky, např.: „Ta kvasická elektrika, ta nesvítí, jenom bliká“.

Dieselovy motory se ale neosvědčily a od roku 1911 přechází kvasický mlýn na parní pohon. V hale strojovny stály dvě velké lokomobily značky Leinz. Tyto stroje kromě pohonu mlýna rovněž vyráběly elektrický proud pro Kvasice. Přeměna na parní pohon si vyžádala postavení komínu, 33 metrů vysokého, který stojí dosud jako tichý pamětník.

K výstavbě místní elektrárny se kvasický hrabě Jaroslav Thun nechal inspirovat ve Vídni. V době jejího uvedení do provozu neměla podobnou novinku ani výrazně větší města v okolí. Parní pohon mlýna, sloužící i k výrobě elektřiny, fungoval do roku 1924, kdy byl nahrazen pohonem elektrickým. Proud v té době již dodávala Středomoravská elektrárna v Přerově. Posledními nájemci mlýna byli: Vladimír Daněk, mlynář Císař, v té době manžel Daňkovy dcery, a Alois Bílek.

Po skončení druhé světové války byl mlýn včetně strojovny, rybníčka, mlýnské zahrady a příjezdové cesty zkonfiskován jako majetek hraběte Arnošta Thuna, majitele velkostatku v Kvasicích, a s celým příslušenstvím spadl pod národní správu.

Ke mlýnu patřila i pila a přilehlá ovocná zahrada, které se říkalo Mlýnská zahrada. Mlýn si zachoval do současné doby podobu, jakou měl při skončení svého provozu.

xxxx

Kvasické mlýny nechal postavit Beneš z Benešova kolem roku 1320. Roku 1904 nahradily Dieselovy nasávací motory vodní pohon mlýna. Motory byly umístěny v přistavěné strojovně mlýnské budovy, kde vznikla současně elektrárna. Již v roce 1911 byl mlýn napojen na parní pohon, protože se Dieselovy motory neosvědčily. Přeměna na parní pohon si vyžádala stavbu komína vysokého 33 m. V hale strojovny stály dvě lokomobily značky Leinz, které kromě mlýnského pohonu zajišťovaly výrobu elektrického proudu pro Kvasice. V roce 1924 nahradil parní pohon mlýna elektromotorový. Po skončení druhé světové války byl mlýn znárodněn, od roku 1952 byl provoz mlýna omezen jen na šrotování obilí a po čase se jeho provoz zcela zastavil. Dnes ve mlýně sídlí firma, která vyrábí a montuje okna. Další kvasický mlýn čp. 395 postavil v roce 1932 Antonín Sohr. Objekt je výrazně stavebně změněný a dnes slouží k bydlení.


Historie mlýna obsahuje událost z období:

První kvasický mlýn na vodní pohon byl založen kolem roku 1320 panem Benešem z Bránic. Majitelé se pak střídali. Byl v rukou soukromníků i vrchnosti.

V roce 1434 byly na panství v Kvasicích mlýny dva. Jeden stál při rameni řeky Moravy, druhý v panské zahradě a nazýval se Čertův mlýn, poněvadž jeho velké kolo příšerně skřípalo a klapalo, že se lidé báli okolo něj chodit. V tomto mlýně se mlelo jen když se velký mlýn opravoval, neb při velké vodě.

Doložená historie většího, novějšího mlýna začíná rokem 1437, kdy mlýn koupil od Anny z Benešova a z Kvasic Jan Kužel ze Žeravic. V té době mělo kvasické panství mlýny dva, jak uvádí zápis v zemských deskách.

V roce 1612 je v písemných pramenech uváděn na kvasickém mlýně mlynář Václav Straka.

Mlýn střídal své majitele vždy jen jako příslušenství kvasického panství, a to až do roku 1756. V pozdějších letech se na něm střídají soukromí majitelé: Václav Marek, Jan Petr Marek, Antonín Řemenovský (mlýn měl v jeho době 6 složení, šrotovník, kašník a patřilo k němu 7 měřic pozemků).

V roce 1821, po první regulaci řeky Moravy, byl mlýn rekonstruován a bylo odstraněno staré stavidlo, které se připomíná již v r. 1589.

7. 8. 1834: Protokol o smlouvě s Michalem Wenigem, mlynářem v Kvasicích, kterému se povoluje přístavba 8 mlecích žlabů se souhlasem tlumačovského mlynáře, panství tlumačovského, napajedelského, kroměřížského a kvasického a deputací okolních obcí. Zdroj: http://vademecum.archives.cz (RR).

O dva roky později je mlýn prodán hraběnce Karolíně Lambergové za 36 000 zlatých.

Události
  • Významná osobnost či událost spojená s mlýnem
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Roku 1871 byla část mlýna zvaná "malá strana", v místě, kde bývala strojovna, zničena požárem. Mlýn byl opraven a dostaven na patro. 

Vodní pohon sloužil do roku 1904, kdy byl zrušen jez a koryto vodního náhonu zasypáno. Zůstal jenom „mlýnský rybník“, ve kterém velkostatek pěstoval kapry a v zimě to bývalo kluziště. Pohon mlýna byl nahrazen samonasávacím motorem, který se však neosvědčil, a proto byl v roce 1911 namontován parní motor. tato přeměna si však vyžádala postavení komína. V hale strojovny stály dvě velké lokomobily značky Leinz, které kromě pohonu mlýna vyráběly rovněž elektrický proud pro Kvasice.

V roce 1880 je na mlýně zaznamenán František Večerka (* 1853, Miňůvky) a jeho sestra Anežka Večerková, provdaná Táborská (* 1862, Miňůvky – + 1914, Kvasice).

O devět let později drží mlýn mlynář Vladimír Daněk (* 1850, Záhlinice – + 1911, Kvasice) a jeho druhá žena Josefa Daňková (později Bílková; * 1858 – + 1936, Kvasice). Vladimír Daněk přišel na Kvasický mlýn ze mlýna v Záhlinicích.

V roce 1911 Vladimír Daněk nečekaně umírá (po operaci na krku) a mlýn přebírá jeho zeť Jaroslav Leopold Císař s manželkou Boženou Daňkovou – Císařovou (* 1878 Záhlinice – + 1950, Ostrava). Spolu měli tři děti: Jarmilu (* 1901), Vladimíra (* 1903) a Zdenku (* 1908). Jaroslav Leopold Císař (* 1867 –+ 1936, Olomouc) pocházel z mlynářské rodiny Císařů z Libčic.

Události
  • Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)

Na mlýně figurují Císařovi ještě při sčítání lidu v roce 1921. V té době již pravděpodobně probíhala odluka manželů, která v roce 1929 vyústila v rozvod. V letech 1923 nebo 1924 odchází J. L. Císař z Kvasic. Na chvíli se vrátil do rodných Libčic (1925) a poté se přesunul na mlýn do Lužice u Šternberka.

Posledními nájemci mlýna byli: Vladimír Daněk, mlynář Císař, v té době manžel Daňkovy dcery, a Alois Bílek. 

Další nájemce mlýna Alois Bílek provedl částečně zvelebení mlýnské provozovny a organizační zlepšení. Od roku 1924 je mlýn poháněn elektromotory.

Po skončení druhé světové války byl mlýn včetně strojovny, rybníčku, mlýnské zahrady a příjezdové cesty zkonfiskován jako majetek hraběte Arnošta Thuna, majitele velkostatku v Kvasicích. Majetek spadl pod národní správu, následně byl přidělen Místnímu národnímu výboru v Kvasicích. Nájemcem se stal dosavadní zaměstnance mlýna a dočasný národní správce J. Šiška z Karolína. Provoz mlýna byl úplně ukončen v roce 1952.

Zemědělský nákupní závod Kroměříž jako vlastník převzal mlýnský objekt do přímé správy a využíval ho jako skladiště. K tomu účelu provedl nejnutnější úpravy – zřídil nákladní výtah a jiné.

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Wenig
  • Řemenovský
  • Příhoda
  • Straka
  • Marek
  • Daněk
  • Císař
  • Bílek

Historie mlýna také obsahuje:

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    částečně adaptován
    05 2012
      vrchnostenský
      mlýn na velkých vodních tocích (7000 l/s a více)
      mlýnice a dům samostatné budovy
        zděná
        vícepodlažní
        Podoba budovy zdejšího mlýna pochází až ze začátku 20. století, kdy po staletí procházela mnohými přestavbami a úpravami.
        • okno
        • střešní nástavba
        • komín
        • tesařsky zdobené podpůrné sloupy
        • zcela bez technologie aj.
        Žádná položka není vyplněna
        Pozůstky transmisí. Pozůstatky nějakých
        čerpadel pro odvodnění.
        mlýn měl dokonce 6 složení, šrotovník, kašník
        Zaniklý
        • pila
        • výroba elektrické energie
        Ke mlýnu patřila i pila.
        K výstavbě místní elektrárny se kvasický hrabě Jaroslav Thun nechal inspirovat ve Vídni. V době jejího uvedení do provozu neměla podobnou novinku ani výrazně větší města v okolí.
        Ve strojovně tak vznikla současně elektrárna, takže již od roku 1905 část Kvasic svítila díky vyrobené elektřině. Ta sloužila zpočátku převážně pro osvětlení budovy zámku, kostela a přilehlých panských budov. Později k nim postupně přibylo 14 nových pouličních lamp a pomalu se elektřina dostala i do domácností. V pouličních lampách se používaly hruškovité žárovky určené pro stejnosměrný proud. Kolísání napětí zdroje mělo za následek slabé, blikající osvětlení, které se dostalo do povědomí lidí a ti si pak vymýšleli různé vtipné rýmovačky, např.: „Ta kvasická elektrika, ta nesvítí, jenom bliká“.
        • jez
        • stavidlo
        • náhon
        Na velký mlýn se přiváděla voda z vedlejšího ramene řeky Moravy. Rameno odbočovalo z hlavního koryta v lese Trávnicko. Na hlavním korytě řeky Moravy stál stav, připomínaný již v roce 1589.

        V letech 1818–1821 při regulaci řeky Moravy od Kroměříže ke Kvasicím se muselo staré stavidlo odstranit. Nové bylo v roce 1842 vybudováno na jiném místě a po jeho stržení rozvodněnou řekou se muselo znovu opravovat. Při hlavní regulaci koryta řeky Moravy v roce 1904 bylo i toto stavidlo odstraněno, koryto mlýnského náhonu, jež vedlo přes zámecký park, muselo být zasypáno a tím se zámecký park poněkud rozšířil.
        Typvodní kolo na střední vodu
        StavZaniklý
        Popis1827: 3 kola
        1872: 6 kol
        Typvodní kolo na střední vodu
        StavZaniklý
        Popis1827: 3 kola
        1872: 6 kol
        Typelektrický motor
        StavNezjištěn
        PopisParní pohon mlýna, sloužící i k výrobě elektřiny, fungoval do roku 1924, kdy byl nahrazen pohonem elektrickým. Proud v té době již dodávala Středomoravská elektrárna v Přerově.
        Typelektrický motor
        StavNezjištěn
        PopisParní pohon mlýna, sloužící i k výrobě elektřiny, fungoval do roku 1924, kdy byl nahrazen pohonem elektrickým. Proud v té době již dodávala Středomoravská elektrárna v Přerově.
        Typnaftový motor
        StavZaniklý
        PopisPo zrušení vodního náhonu nahradily pohon mlýna Dieselovy nasávací motory, umístěné v přistavěné strojovně u mlýnské budovy.
        Dieselovy motory se ale neosvědčily a od roku 1911 přechází kvasický mlýn na parní pohon.
        Typparní stroj, lokomobila
        StavZaniklý
        PopisDieselovy motory se ale neosvědčily a od roku 1911 přechází kvasický mlýn na parní pohon. V hale strojovny stály dvě velké lokomobily značky Leinz. Tyto stroje kromě pohonu mlýna rovněž vyráběly elektrický proud pro Kvasice. Přeměna na parní pohon si vyžádala postavení komínu, 33 metrů vysokého, který stojí dosud jako tichý pamětník.
        Parní pohon mlýna, sloužící i k výrobě elektřiny, fungoval do roku 1924, kdy byl nahrazen pohonem elektrickým.
        Typdynamo
        StavZaniklý
        Popis
        Historické technologické prvky
        AutorMuzeum v Kvasicích
        NázevMlýny v Kvasicích
        Rok vydání0
        Místo vydáníKvasice
        Další upřesněníPanel o mlýnech v Kvasicích
        Odkazhttp://www.kvasice.cz/kalendar-akci/muzeum-kvasic-otevreno-od-14-30-16-30-hod-146.html
        Datum citace internetového zdroje2015
        AutorMuzeum v Kvasicích
        NázevMlýny v Kvasicích
        Rok vydání0
        Místo vydáníKvasice
        Další upřesněníPanel o mlýnech v Kvasicích
        Odkazhttp://www.kvasice.cz/kalendar-akci/muzeum-kvasic-otevreno-od-14-30-16-30-hod-146.html
        Datum citace internetového zdroje2015
        AutorKlapil, Petr; Koutňáková, Květoslava
        NázevKvasice: městečko v proměnách staletí
        Rok vydání2021
        Místo vydáníKvasice
        Další upřesněníVydání první, 252 stran. ISBN 978-80-270-9751-7
        AutorMiroslav Kindl, Veronika Fousková
        NázevParní mlýn
        Další upřesněníIndustriální topografie
        Odkazindustrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V015285
        Datum citace internetového zdroje01 2025
        AutorPetr Klapil – Květoslava Koutňáková
        NázevKvasice
        Rok vydání2005
        Místo vydáníHýsly
        Další upřesněnís. 151-155

        Místo uložení
        Název fondu
        Název archiválie
        Evidenční jednotka
        Inventární číslo, signatura
        Místo uložení
        Název fondu
        Název archiválie
        Evidenční jednotka
        Inventární číslo, signatura
        Místo uložení
        Název fondu
        Název archiválie
        Evidenční jednotka
        Inventární číslo, signatura

        Historické mapy

        Plány - stavební a konstrukční

        Historické fotografie a pohlednice

        Současné fotografie - exteriér

        Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

        Současné fotografie - interiér - detaily stavebních prvků

        Vytvořeno

        18.7.2015 14:04 uživatelem jbarcuch

        Majitel nemovitosti

        Není vyplněn

        Spoluautoři

        Uživatel Poslední změna
        Rudolf (Rudolf Šimek) 22.7.2015 21:58
        Radomír Roup (Radomír Roup) 31.12.2015 14:01
        doxa (Jan Škoda) 8.1.2025 21:35
        Jadran (Ondřej Machálek) 28.1.2023 09:54