Živí se ze třmene jako mlynář.
(německé rčení)

Karmazínův, Horní kodský mlýn

Karmazínův, Horní kodský mlýn
4
Koda
266 01
Beroun
Tetín u Berouna
49° 55' 53.6'', 14° 6' 59.5''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Horní mlýn napájený vodou z Kodské vyvěračky.

Mlýn stojí na prudkém srázu pod malým rybníkem, který je napájen silným pramenem Kodské vyvěračky. Unikátní bylo technické řešení umístěni dvou vodních kol nad sebou, což umožňoval prudký sráz, na kterém mlýn stojí. Podní kolo bylo umístěno v uměle vysekané vápencové jeskyni. Technické řešení mlýna bylo oceněno na Českoslovanské národopisné výstavě v r. 1895, z níž se dochoval funkční model, uložený na zámku Kačina.
Mlýn je na Seznamu kulturních památek v okrese Beroun.
Mlýn slouží k rekreačním účelům (HŠ).
V malé osadě
Kodský potok
104459
nepřístupný

Obecná historie:

Vodní mlýn byl postaven v letech 1604–1611 Tomášem Vavrovicem, od roku 1614 se zde střídali různí majitelé, posledním byl mlynář Alois Karmazín. Mlýn využíval pramen podzemních krasových vod, zadržovaných pro mlýnské využití v malé nádrži a krátkým náhonem odváděných na dvě kola umístěná nad sebou ve svažitém terénu. Technické řešení mlýna bylo oceněno na národopisné výstavě v roce 1895, z níž se dochoval funkční model, uložený na zámku Kačina. Kolem roku 1900 byl mlýn přestavěn, jeho provoz skončil v roce 1934. Dnes je využíván k rekreačním účelům.

xxx

Nejstaršími písemnými zmínkami o mlýnu v Kodě jsou zápisy gruntovních knih panství Karlštejn. V prvním zápise je zmíněno, že Tomáš Vavrovic postavil mlýn v Kodě za purkrabství Viléma Slavaty z Chlumce (1604-1611). První mlýn v prostoru tohoto mlýniště byl postaven někdy před rokem 1611. Avšak v lokalitě jsou od roku 1718 doloženy mlýny dva - čp. 4 a čp. 5. Mlýn čp. 5 je zaniklý. Bylo třeba určit, ke kterému z mlýnů se vztahuje první zápis v gruntovní knize velkostatku Karlštejn. Z celkového historického a stavebně — technického rozboru bylo doloženo, že současný objekt č.p. 4 je přinejmenším přímým technologickým pokračováním mlýna postaveného na počátku 17. století. Mlýn samotný prošel složitým stavebním a technologickým vývojem, dochoval se v současné klasicistní podobě a technologie, která podle zachovaných mlecích složení, patří do poslední čtvrtiny 19. století. Zároveň je pozoruhodné, že se dochoval malý model mlýna v Kodě, který byl zhotoven pro Národopisnou výstavu českoslovanskou v Praze v roce 1895. Model ze sbírek Národního technického muzea v Praze je v současné době uložen na zámku v Kačině. Kaple pochází pravděpodobně z 2. poloviny či konce 19. století.


Historie mlýna obsahuje událost z období:

Mlýn byl postaven v letech 1604-1611 Tomášem Vavrovicem za svolení karlštejnského purkrabí Viléma Slavaty z Chlumu a Košumberka. V dalších letech jeho existence se ve mlýně mlynáři často střídali.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Okolo r. 1900 byl mlýn přestavěn. Posledním mlynářem byl Alois Karmazín. 

V roce 1930 je A. Karmazín uveden v "Seznamu vodních děl...". Mlýn byl v provozu do roku 1934, po tomto datu mlýn vyráběl elektřinu pro osadu Koda. Mlýn byl v majetku rodiny Karmahzínovy do r. 1956 (HŠ).

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Vavrovic
  • Nový
  • Karmazín

Historie mlýna také obsahuje:

1604-1611 - Tomáš Vavrovic

1930 - Alois Karmazín


Zobrazit více

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    částečně adaptován
    05 2014
      venkovský
      mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      mlýnice a dům pod jednou střechou, avšak dispozičně oddělené
      • klasicismus do roku 1850
      • raná moderna do roku 1920
      • 1945 – současnost
      zděná
      Mlýn stojí v prudkém srázu: od rybníku je přízemní, z bočního svahu jednopatrový, mlýnice byla čtyřpatrová (HŚ)
      Kolem r. 1900 došlo k přestavbě mlýna. Samotná stavba je zděná, omítaná, o půdorysu písmene L a skládá se z obytného stavení a mlýnice částečně zapuštěné do strmého svahu. Boční křídlo s mlýnicí stojí na zčásti obezděné terase (HŠ)
      Okolo r. 1900 byl mlýn přestavěn.
      V jádru renesanční mlýn ze 17. století s technologiemi z 19. století.
      Areál bývalého vodního mlýna čp. 4 se nachází v SZ části samoty Koda v rozsáhlé stejnojmenné přírodní rezervaci. Sestává z budovy mlýna, mlýnské nádrže a kapličky v těsné blízkosti pramene Koda - jednoho z vývěrů podzemních vod vápencového jeskynního systému Českého krasu. Budova bývalého vodního mlýna je situována v dominantní poloze strmého svahu Kodské rokle. Stavba byla založena přímo na temeni kaskády sladkovodních vápenců, což je vápencový útvar, který se v geologické minulosti vytvořil postupným usazováním vápence přímo pod vývěrem vody z podzemního jeskynního systému. Pro pohon dvou (a později jednoho) mlýnských kol byla voda vytékající z podzemí soustředěna v malé vodní nádrži založené v terénu nad budovou mlýna. Voda z nádrže byla vedena do mlýnského náhonu umístěného původně více vpravo, než je současné vyústění rybníčku a pak dále na mlýnská kola. Jižním směrem od objektu mlýna a vodní nádrže se nachází kaplička, která byla vystavěna přímo nad samotným pramenem Koda.
      Předmětem ochrany je bývalý vodní mlýn čp. 4, mlýnská vodní nádrž, kaplička a pozemky vymezeného areálu.
      Areál mlýna čp.4 vykazuje jedinečnou kombinaci stavebně-technických, historických a přírodovědných kvalit. Stavebně a technologicky výjimečná stavba mlýna čp. 4 je mimořádně citlivě včleněná do náročného terénu Kodské rokle v národní přírodní rezervaci Koda. Mlýn, který je přirozeně spjat s mlýnskou nádrží a kapličkou vystavěnou přímo nad pramenem, představuje jeden z nejdůležitějších dokladů kulturní historie Českého krasu.
      Areál vodního mlýna č.p. 4 se nachází v SZ části samoty Koda v rozsáhlé stejnojmenné přírodní rezervaci. Sestává z budovy mlýna, mlýnské nádrže a kapličky v těsné blízkosti pramene Koda - jednoho z vývěrů podzemních vod vápencového jeskynního systému Českého krasu. Budova bývalého vodního mlýna je situována v dominantní poloze strmého svahu Kodské rokle. Stavba byla založena přímo na temeni kaskády sladkovodních vápenců, což je vápencový útvar, který se v geologické minulosti vytvořil postupným usazováním vápence přímo pod vývěrem vody z podzemního jeskynního systému. Pro pohon dvou (a později jednoho) mlýnských kol byla voda vytékající z podzemí soustředěna v malé vodní nádrži založené v terénu nad budovou mlýna. Voda z nádrže byla vedena do mlýnského náhonu umístěného původně více vpravo než je současné vyústění rybníčku a pak dále na mlýnská kola. Jižním směrem od objektu mlýna a vodní nádrže se nachází kaplička která byla vystavěna přímo nad samotným pramenem Koda.
      1) bývalý vodní mlýn č.p. 4: jedná se o zděný, omítaný, přízemní objekt o půdorysu písmene „L“. Mlýn sestává z obdélného, přízemního, hlavního křídla, ke kterému přiléhá monumentální hmota kratšího, bočního křídla obsahujícího z velké části třípodlažní mlýnici Mlýnice je částečně zapuštěná do strmého svahu a proto je jižní část mlýna přízemní, západní část průčelí již jednopodlažní a severní průčelí orientované do Kodské rokle je třípodlažní Boční křídlo s mlýnicí stojí na zčásti obezděné terase. Paralelně s východní stěnou mlýna, vně stavby, je v pěnovcich vytesán mohutný dvoustupňový zářez, ve kterém byla šikmo nad sebou umístěna dvě vodní kola. Půdorys stavby není typický, neboť mlýn evidentně prošel několika stavebními etapami. Jádro dispozice je situované v levé části hlavního křídla mlýna a je uspořádáno jako trojdílný dvoutrakt. Zprava k tomuto jádru přiléhá čtvercový prostor přístupný samostatným vchodem z jihu. Mlýnice není kompaktní součástí trojdílného půdorysů. Je přisazena jako kratší boční křídlo, které částečně prorůstá do půdorysu hlavního křídla.
      Přízemí, v levé části celkové dispozice je základní trojdílný dvoutrakt, který je přístupný vchodem z jižní strany. Po levé straně této vstupní předsíně je vchod do bývalé černé kuchyně, kde je nad částí půdorysu parabolicky vzedmutá valená klenba. Dymník (před 1850) je umístěn v dělící stěně krytý dřevěnými dvířky a dochovala se předpecní jáma k obsluze topeniště zapuštěného pod úrovní podlahy. V protější stěně se nachází obdélná nika kryta dřevěnými dvířky s větracími otvory, což někdy bývá adaptace někdejšího nástěnného krbu (tzv. krbeček). Po levé straně bývalé černé kuchyně je vstup do malé rohové místnosti - přední „světnice“ s dřevěnou podlahou a plochým stropem. Jižní stěna a východní stěna má po jedné okenní ose. V této místnosti se nacházela pec u dělící stěny společné s černou kuchyni. Na severní stranu bývalé černé kuchyně vedou dřevěné dvoukřídlé dveře do druhé světnice, která zabírá téměř celý zadní trakt. Vchod do místnosti je situován v pravém rohu po jeho levé straně jsou umístěna kamna, jejichž vývod je spojen s dymníkovým komínem v dělicí stene. Zastropení je ploché a podlahy dřevěné. Východní sténaje o jedné okenní ose. Severní stěna s dvěma okenními osami, obdélná okna se šesti okenními tabulkami jsou dvojitá, otevírají se dovnitř.
      1. podzemní podlaží (-1,82 m): z obdélné předsíně vede sestup kamennými schody z červeného vápence o šesti stupních do prvního podzemního podlaží mlýnice. Zde se nachází pouze rovná podlaha a jednalo se tedy pravděpodobně pouze o prostor manipulační, částečně í skladovací. Tato rozsáhlá místnost se stropem s viditelnými trámy je nečleněná a pokrývá celé 1. podzemní patro mlýnice (ve svahu jde o pohledově druhé nadzemní podlaží). Podlahu tvoří dřevěný záklop spodního podlaží. Severní stěna o dvou okenních osách, jednoduchá obdélná okna se šesti okenními tabulkami se otevírají se dovnitř.
      2. podzemní podlaží (-4,16 m) - horní podlaha mlýnice: z tohoto podlaží se plnily násypné koše mlecích složení. Na horní podlahu se vstupuje po dřevěném schodišti Tato podlaha spočívá na masivní mlýnské hranici a strop je tvořen dřevěnou trámovou stolicí, další prostory jsou klenuté segmentovými valenými klenbami poměrně stlačeného profilu (3. třetina 19. století a mladší) byly patrně užívané jako chlévy. V západní stěně jsou viditelné vynášecí pasy a zazděné otvory po hřídelích vodních kol. Zároveň je zde zřetelná spára ve zdivu, která odděluje nej starší kamenné zdivo od mladšího cihelného. Tato spára dokládá dvě stavební fáze vývoje objektu. Přičemž starší kamenné zdivo je součástí obvodového pláště původního uvažovaného stavení, ve kterém byla založena černá kuchyně. V jižní stěně mlýnice jsou do vápencového masivu vysekány dva sklepy. V lichoběžníkovém prostoru vysekaném v terénu byl pravděpodobně chlév pro prasata, zde je jedna část pěnovcovém masivu podepřena profilovaným sloupkem. Část půdorysu prostorově zasahuje do úrovně I NP.
      3. podzemní podlaží (-6,50 m) — dolní podlaha mlýnice: na dolní podlahu se vstupuje otvorem zhruba ve střední části honí podlahy po dřevěném schodišti uchyceném v první úrovni podlahy, která leží na mlýnské hranici. V její spodní části - podkolí bylo uloženo palečnicové kolo. Masivní, dřevěná mlýnská hranice s ozdobně profilovanými čelními sloupy je datovaná rokem 1805 v kartuši na prvním sloupu zprava. Hranice byla druhotně použitá, nebyla stavěna pro tento prostor. Podlaha je fošnová, strop trámový s jednoduchým záklopem 7 fošny/prkna na sraz. Na východní straně výstup do prostoru bývalé lednice, kde byla instalovaná dvě vodní kola. V severovýchodním rohu je otvor v podlaze, kterým se sestupuje do nej spodnějšího prostoru.
      4. podzemní podlaží (-7,20 m -16,0 m): poslední podzemní podlaží přístupné pouze shora. Celá prostora je z většiny pod okolním terénem (úr.-9,00). Jde o prostor, který je uměle vysekaný ve vápencovém masivu, jehož jedna stěna má šikmý sklon a spadá na dno, kde je otvor do prostoru bývalé lednice. Prostor je bez upravené podlahy, jeho strop tvoří fošnový záklop na dřevěné trámové stolici.
      0. Půda a krov. konstrukce krovu je novodobá (dle sdělení jednoho z majitelů byla opravena ve 2. polovině 20. století), tvoří ji dva na sebe přibližně kolmé hřebeny. Západní vyšší část - krov tvoří klasická vaznicová soustava se střední vaznicí, ale bez vaznice vrcholové se dvěma plnými vazbami o rozdílných výškách hlavních vazných trámů. Východní nižší křídlo krovu je vytvořeno hambalkovou soustavou. V západním křídle se nad dymníkovou kuchyní nachází mohutný, zděný komín se škarpovitou přizdívkou ve spodní části.
      3) kaple: jednoduchá sakrální stavba drobného měřítka je zděná, omítaná, stojící na obdélném půdorysu a je kryta sedlovou střechou. Severní stěna se otevírá obdélným vchodem k prameni, částečně zapuštěným pod úroveň okolního terénu, přístupným několika kamennými schody. Vchod je umístěn na osu průčelí, zaklenut segmentovým obloukem opatřen dvoukřídlými laťkovými vrátky. Hladká fasáda je členěna jen korunovou římsou a je ukončena štítovým nástavcem trojúhelníkového tvaru ozdobeným historizujícím obloučkovým vlysem. Ve štítu se v ose nad vstupem nachází malá nika zaklenutá segmentovým obloukem uzavřená oknem v dřevěném rámu. Štít je vyvrcholen drobným kovovým křížkem s rozšířeným ukončením ramen, v křížení je pouze busta Kristovy hlavy.
      Areál mlýna čp.4 vykazuje zcela jedinečnou kombinaci stavebně-technických, historických a přírodovědných kvalit.
      Mlýn nestojí u povrchového toku, jak je obvyklé, ale využíval zdroj podzemní vody z jeskynního systému Českého krasu k pohonu dvou mlýnských kol na vrchní vodu umístěných v sérii nad sebou. Využití podzemní vody u mlýna je velmi neobvyklé. Výhodou v případě mlýna na Kodě byla naprostá absence povodňových událostí a možnost vytvoření zásoby vody v rybníčku i v suchých obdobích, protože pramen vyvěrá stále. Pramen navíc nezamrzá, tedy provoz mlýna mohl být celoroční. Konstrukce mlýna v Kodě vychází z využiti výškového rozdílu mezi tělesem pěnovců ve velmi strmém terénu a dna rokle.
      Kola měla zhruba průměr 7 metrů, ale vzhledem k omezené zásobě vody byla velmi úzká. Tato mimořádná konstrukce mlýna byla důvodem vyhotovení modelu mlýna, který byl vystaven na Národopisné výstavě Českoslovanské v Praze v roce 1895. Hodnotu památky zvyšuje i jádro stavby s dispozici trojdílného dvoutraktu s černou kuchyní s dochovaným topeništěm a dymníkem i existence uměle vytesaných rozsáhlých podzemních prostor.
      Mlýn č.p. 4 je přímým technologickým pokračováním mlýna postaveného před rokem 1611 mlynářem Tomášem Vavrovicem, k jehož stavbě dal souhlas purkrabího hradu a panství Karlštejnského, Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka, úředník, který jednal přímo jménem krále. Druhý mladší mlýn č.p. 5 postavený na krasovém vývěru Koda (existence dvou mlýnů v dané lokalitě doložena od roku 1718) zanikl požárem v 80. letech 20. století Mlýn je zabudován do kaskády sladkovodních vápenců - pěnovců 80 metrů široké a téměř 10 metrů mocné, která se vytvořila během holocénu usazováním z vývěru podzemních vod z krasového jeskynního systému. Kaskáda pěnovců pod Kodskou vyvěračkou je druhým největším tělesem (po Svatém Janu pod Skalou) tohoto typu v Českém krasu.
      Stavebně a technologicky výjimečná stavba mlýna č.p. 4 je mimořádně citlivě včleněná do náročného terénu Kodské rokle v národní přírodní rezervaci Koda. Jde o doklad dokonalého využití z mlynářského hlediska velice slabého, navíc podzemního vodního toku, a to v lokalitě se zvláštním hydrologickým režimem, kdy povrchová voda mizí v podzemním jeskynním systému a vápencová planina je bez zdroje vody. Mlýn, který je přirozeně spjat s mlýnskou nádrží a kapličkou vystavěnou přímo nad pramenem, představuje jeden z nej důležitějších dokladů kulturní historie Českého krasu a právem zasluhuje památkovou ochranu.
      bývalý klasicistní vodní mlýn je zděnou budovou o půdorysů písmene L postavenou v prudkém svahu. Hlavní křídlo je přízemní a k němu Přiléhající mlýnice je zapuštěna do svahu a je třípodlažní. V minulosti měl mlýn dvě mlýnská kola, později jedno. Hlavní křídlo je přístupné jižním průčelím a obsahuje podsíň černou kuchyň a světnice. Mlýnice obsahuje skladovací patro a dvě patra mlýnice a podzemní podlaží, kde byla také lednice. Krov objektu je novodobý, kombinuje klasickou vaznicovou soustavu se střední vaznicí (západní vyšší křídlo) a soustavu hambalkovou (východní křídlo).
      V objektu se zachovalo technologické vybavení z poslední čtvrtiny 19. století. Malá mlýnská nádrž nad mlýnem má hráz tvořenou mohutnými kamennými kvádry a v její pravé části jsou zbytky propusti k dnes zasypanému náhonu a staré železné nefunkční stavidlo. Jednoduchá zděná kaple z poslední čtvrtiny 19. století s historizujícím obloučkovým vlysem je kryta sedlovou střechou, vchodem orientovaná k prameni, štít nad vstupem je vyvrcholen křížkem s hlavou Krista umístěnou v křížení jeho ramen. Objekt mlýna je staticky ohrožen sesedáním podloží. Mlýnská nádrž je ve stabilizovaném stavu a kaple, až na nevhodnou střešní krytinu, je v dobrem stavu. Objekt je velmi citlivě a přesto působivě umístěn do prudkého svahu Kodské rokle, má zachované historické technologické vybavení i mnoho dalších autentických a řemeslných prvků a velmi zajímavé je velice účelné využití slabého pramene. Další doplňující části areálu - kaplička a mlýnská nádrž jsou neodmyslitelnou součástí i dokladem staletého kulturního osídlení této samoty.
      V současné podobě klasicistní mlýn č.p. 4 v Tetíně-Kodě je pravděpodobně přímým nástupcem starší stavby zpočátku 17. století. Jedná se o technicky zcela ojedinělé řešení, kdy mlýn využíval zdroj podzemní vody z jeskynního systému Českého krasu k pohonu dvou mlýnských kol na vrchní
      vodu. Objekt se dochoval ve své hmotě, exteriéru i interiéru, včetně původního technologického vybavení z 19 století. Integrální součástí nejbližšího okolí mlýna je mlýnská vodní nádrž a kaplička. Kaple je příkladem jednoduché sakrální stavby z konce 19. století umístěné v těsné blízkosti pramene Koda. Předmětný soubor věcí představuje významný a nezastupitelný doklad z historie mlynářství (ostatně model mlýna v Kodě byl vyhotoven již pro Národopisnou výstavu českoslovanskou, která se uskutečnila v Praze v roce 1895).
      • drobné sakrální památky
          Zbytky nejstarší technologie jsou údajně z r. 1805 - (http://www.brdy.info/kapitoly/koda.php) - HŠ
          mlýnská hranice
          dvě jednoduchá mlecí složení
          dvě železí
          mlecí kameny v dřevěném lubu
          dřevěné násypné koše
          kovová transmise s dřevěnou řemenicí
          francouzský mletý kámen
          mlýnek na čištění obilí
          vzdušný dřevěný ventilátor
          Technologické vybavení: mlýnská hranice s vročením 1805, dvě mlecí části obyčejných složení včetně lubů a násypných košů, dále dvě železí - svislá hřídel nesoucí běhoun, v jednom případě s kovovou trojitou vačkou a litinovým pastorkem nad ní a ve druhém s kladnicí, mlecí kameny v dřevěném lubu, dřevěné násypné koše, včetně kovového lehčení tovární výroby, subtilní kovová transmise s dřevěnou řemenicí, francouzský mlecí kámen zazděný ve stěně, další Vysloužilé mlecí kameny, některé zazděné v podlaze či stěně mlýnice, jiné ve svahu zahrady, mlýnek na čištění obilí a brus. Dále se zachoval dřevěný ventilátor. Může se jednat buď o ventilátor k tzv. taráru anebo jde o ventilátor kjahelce. Nelze vyloučit ani to, že ventilátor spolu s transmisí s dřevěnou řemenicí dokládají možnou existenci polouměleckého složení.
          Žádná položka není vyplněna
          Zaniklý
          • výroba elektrické energie
          po r. 1934 mlýn vyráběl elektřinu a zásoboval elektřinou osadu Koda.(HŠ)
          • stavidlo
          • náhon
          • rybník
          • akumulační nádržka
          Mlýn byl zásobován vodou ze silného krasového pramene - Kodské vyvěračky. voda byla vedena přes rybníček krátkým náhonem na dvě úzká velká kola, zabudovaná ve stráni nad sebou.(HŠ)
          mlýnská nádrž, vodní nádrž, situovaná severně nad budovou mlýna, je poměrně malé velikosti. Hráz je vytvořena z mohutných kamenných kvádrů. V pravé části hráze se nacházejí zbytky otvoru k původnímu mlýnskému náhonu a staré, již nefunkční železné stavidlo. Mlýnský náhon je zasypán. Rybníček má zleva vybudovanou novou betonovou výpusť. Na hrázi rybníka se nachází vzrostlá lípa poměrně značného stáří.
          Typvodní kolo na vrchní vodu
          StavZaniklý
          Výrobce
          PopisPřed r. 1900 (rekonstrukce mlýna) měl mlýn ojedinělý systém vedení vody na vodní kola a jejich umístění u mlýna. Voda byla vedena z malého rybníku úzkými vantroky na dvě velmi úzká (44 cm), ale průměrem obrovská vodní kola (horní kolo o průměru 7,5 m, dolní 8,1 m). Kola byla umístěna šikmo nad sebou v úzkém zářezu vytesaném v pěnovcích (http://www.brdy.info/kapitoly/koda.php). Model ojedinělého technické řešení byl vystaven na Českoslovanské výstavě v Praze roku 1895 - HŠ.
          Kola měla zhruba průměr 7 metrů, ale vzhledem k omezené zásobě vody byla velmi úzká.

          V roce 1930 měl mlýn 1 kolo na vrchní vodu, hltnost 0,053 m3/s, spád 7,5 m, výkon 8,44 HP. (HŠ)
          Typvodní kolo na vrchní vodu
          StavZaniklý
          Výrobce
          PopisPřed r. 1900 (rekonstrukce mlýna) měl mlýn ojedinělý systém vedení vody na vodní kola a jejich umístění u mlýna. Voda byla vedena z malého rybníku úzkými vantroky na dvě velmi úzká (44 cm), ale průměrem obrovská vodní kola (horní kolo o průměru 7,5 m, dolní 8,1 m). Kola byla umístěna šikmo nad sebou v úzkém zářezu vytesaném v pěnovcích (http://www.brdy.info/kapitoly/koda.php). Model ojedinělého technické řešení byl vystaven na Českoslovanské výstavě v Praze roku 1895 - HŠ.
          Kola měla zhruba průměr 7 metrů, ale vzhledem k omezené zásobě vody byla velmi úzká.

          V roce 1930 měl mlýn 1 kolo na vrchní vodu, hltnost 0,053 m3/s, spád 7,5 m, výkon 8,44 HP. (HŠ)
          Žádná položka není vyplněna
          Historické technologické prvky
          • transmisní hřídele s řemenicemi (výrobek průmyslový i řemeslný)
          • francouzský kámen | Počet: 1
          • AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam vodních děl Republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesněníPraha, str. 7 (HŠ)
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam vodních děl Republiky československé
            Rok vydání1932
            Místo vydání
            Další upřesněníPraha, str. 7 (HŠ)
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorInternet
            NázevKodský mlýn
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://svk7.svkkl.cz/arl-kl/m-cs/detail-kl_us_auth-0267863-Kodsky-mlyn/
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorInternet
            NázevKoda
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesněníKodská rokle, osada Koda (HŠ)
            Odkazhttp://www.brdy.info/kapitoly/koda.php
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorInternet
            NázevKoda
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesněníKarmazínův mlýn č.p. 4 (nemovitá kulturní památka) (HŠ)
            Odkazhttp://www.mistopis.eu/mistopiscr/podbrdsko/berounsko/koda.htm
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorInternet
            NázevGeologická naučná stezka
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesněníKoda (HŠ)
            Odkazhttp://ceskykras.ochranaprirody.cz/res/data/134/017807.pdf
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorInternet
            NázevVodní mlýn
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkazhttp://monumnet.npu.cz/pamfond/list.php?hledani=1&CiRejst=104459
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorInternet
            NázevSeznam kulturních památek v okrese Beroun
            Rok vydání0
            Místo vydání
            Další upřesněníTetín (HŠ)
            Odkazhttp://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_kulturn%C3%ADch_pam%C3%A1tek_v_okrese_Beroun#Tet.C3.ADn
            Datum citace internetového zdroje3.11.2014
            AutorKarel Žák, Radoslava Schmelzová, Jaroslav Hlaváč, Libor Gottfried, Jiří Bruthans, Ivo Světlík, Marti
            NázevMlýn v Kodě - přírodovědné, historické a technické aspekty
            Rok vydání2008
            Místo vydání
            Další upřesněníin: Český kras XXXIV (2008) - Geologie, speleologie a historie, s. 5-20.
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje
            AutorVladislava Valchářová
            NázevVodním mlýn
            Další upřesněníIndustriální topografie
            Odkazhttp://www.industrialnitopografie.cz/karta.php?zaznam=V015582
            Datum citace internetového zdroje03 2025

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Plány - stavební a konstrukční

            Historické fotografie a pohlednice

            Současné fotografie - exteriér

            Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

            Současné fotografie - interiér

            Současné fotografie - vodní dílo

            Současné fotografie - technologické vybavení

            Vytvořeno

            7.10.2012 11:33 uživatelem Helena Špůrová

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 31.1.2023 20:53
            Piskot 26.5.2015 19:01
            Radim Urbánek 13.7.2015 19:53
            doxa (Jan Škoda) 24.5.2025 22:38