Na místě Elektrárny českého akciového pivovaru stál původně Vrbenský (také později zvaný Bitzanův) mlýn středověkého původu.
Roku 1837 zde Karel Bitzan s tchánem měšťanem Josefem Reuterem založili cukrovar, který zaměstnával 10–20 dělníků a vyráběl řepný cukr. Energie z mlýnského náhonu se zde výhodně používala na strouhání řepy. Lisování rozkrouhané suroviny se provádělo ručně vřetenovými lisy. Roku 1838 zde byla zřízena výrobna papíru z chrástu cukrové řepy.
Výroba cukru zde skončila roku 1842 kvůli deficitu řepy. V objektu nějaký čas poté fungovala papírna a později zase pouze mlýn.
1902 se zmiňuje "Felix Bitzan, majitel mlýna v Suchém Vrbném"
V roce 1921 proběhla podle projektu firmy "Martinek, Česák a spol., technická a obchodní kancelář pro stavbu strojů v Praze" přestavba na vodní elektrárnu, jejímž zřizovatelem byl Český akciový pivovar (dnes Budvar). Elektrárna uvedená do provozu v září téhož roku disponovala dvěma Francisovými turbínami po 160 kW, které dodala českobudějovická továrna Union a.s.
V letech 1925–1926 musela být pro četné poruchy Škodovými závody v Plzni provedena rekonstrukce strojního zařízení a roku 1929 bylo vybavení doplněno o rezervní zdroj v podobě velkého naftového motoru (200 kW). Elektrárna vyráběla energii nejen pro pivovar, ale také pro okolní obce České Vrbné, Bavorovice, Hrdějovice a Kněžské Dvory.
Stav 1930 - majitel Český akciový pivovar ČB, elektrárna, 2 turbíny Francis, průtok 10m3/s, spád 2,10m, výkon obě 168 HP
Roku 1948 se elektrárna stala součástí Jihočeských elektráren, přičemž provoz tu fungoval do roku 1979. V roce 1985 byla zdejší výroba elektřiny nahrazena vodní elektrárnou na sousedním hydrostatickém jezu VE České Vrbné II. Dnes je v objektu tiskárna (?), náhon elektrárny byl upraven pro vodní slalom.