Historie
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Již k roku 1505 udává Simon Hüttel, autor nejstarší předbělohorské trutnovské kroniky, provoz trutnovské papírny na náhonu přímo pod trutnovským zámkem. Zdejší papírna představuje po zbraslavské papírně (1499) druhou nejstarší doloženou papírnu v Čechách i na Moravě (nejstarší moravská papírna v Olomouci doložena až k roku 1521).
Protože hlučný provoz papírny obtěžoval zástavního majitele trutnovského panství, který na zámku sídlil, byla papírna v polovině 16. století přemístěna do areálu staršího obilného mlýna na dnešní místo ležící severně od města Trutnova. Tento starší obilný mlýn papírenské provozy pohltily. Papír produkovaný ve zdejší papírně nesl již od 16. století filigrány podobu stylizovaného městského znaku s dvojvěžím a saní před branou.
V polovině 18. století závod ročně produkoval 25 balíků poštovního, kancelářského a pijavého papíru, největší prosperitu továrna zažila na konci 18. století. Po smrti posledního majitele Petra Zeha v roce 1846 výroba skončila.
1849: pozemky i budovy koupil trutnovský textilní magnát Alois Haase, který na Trutnovsku provozoval mechanické přádelny lnu. Komplex Haaseho textilní továrny do sebe začlenil i budovu někdejší papírny.
První světová válka (1914–1918)
1930 Alois Haase, přádelna
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Po roce 1949 pokračoval v textilní tradici národní podnik Texlen, který měl v objektu papírny a později přistavěné administrativní budovy své ředitelství. V místnostech někdejší papírny se nacházel podnikový archiv.
Počátkem 90. let byl národní podnik Texlen privatizován. Roku 2007 upadl podnik do insolvence a veškerá výroba se zastavila. Ve výběrovém řízení zadluženou firmu včetně nemovitostí a pozemků získala investiční společnost Textil Invest Group. Protože se výrobu nepodařilo obnovit a najít pro budovy jiného využití, postupně staré textilní továrny demoluje na stavební drť. Aktuálně (konec března 2016) čeká na demoliční výměr, jehož vydáním by měla padnou celá budova někdejšího ředitelství tj. včetně minoritní části někdejší renesanční papírny na svém západním konci.
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
Držitelé mlýna v chronologickém sledu
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: