Když prší, musí se mlít.
(německé přísloví)

Prostřední mlýn

Prostřední mlýn
177
Národní
Varnsdorf
407 47
Děčín
Varnsdorf
50° 54' 33.3'', 14° 37' 19.1''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Nejstarší mlýn ve Varnsdorfu z počátku 13. století. Mlýnské budovy počátkem 19. století splynuly s nově vznikající továrnou na samet firmy Fröhlich.
Naproti Allbert-Hypermarket
Mandava
nepřístupný

Obecná historie:

Vznik firmy je datován rokem 1777, kdy tkadlec Anton Fröhlich nakupuje větší množství tkalcovských stavů a začíná (v dnes již neexistujícím domě čp. 487) s výrobou lněného zboží, a po ukončení blokády na dovoz anglických přízí, také zboží bavlněného. Od roku 1787 vyvíjí technologii výroby kordů, manšestru a také nejnáročnější tkaniny – sametu. Budou tvořit základ výroby i po znárodnění továrny roku 1946 a pozdějšího n. p. Velveta. Z roku 1810 pochází klasicistní obytná a kancelářská budova čp. 3075, postavená kolem čtvercového dvora, později doplněná vysokým portikem a dnes památkově chráněná. Po roce 1813 fi rmu vedou Johan Reinhold a Carl Georg Fröhlich jako J. G. Fröhlich’s Söhne, s císařským privilegiem. První parní stroj o výkonu 5 HP instalují již roku 1835, roku 1862 byl uveden do provozu další, o výkonu 60 HP, v mechanické tkalcovně, roku 1871 je hotova budova barevny, přemosťující náhon. Další rozšíření, zejména budovu tkalcovny, provádí po roce 1880 stavitel Hanke. Od počátku k továrně patřily také původně oddělené budovy přes ulici (čp. 499), stavba na ulici kolmá byla označována jako mlýn, novější podélná sloužila jako skladiště a dílny. Dne 31. října roku 1914 zasáhl továrnu rozsáhlý požár, do léta 1915 byla postavena moderní čtyřpodlažní tkalcovna, barevna a tiskárna v pozdně secesním stylu, se železobetonovými stropy od firmy Ed. Ast & Co., navržená kanceláří Schmidt & Röttig. Tato největší budova celého areálu byla z velké části roku 2007 zbořena, aby uvolnila místo supermarketu – zachována zůstává sprinklerová věž.


Historie mlýna obsahuje událost z období:

Prostřední mlýn ve Varnsdorfu vznikl na počátku 13. století, kdy byl roku 1233 Ivo Berkem založen v osadě Wernardi villa-Varnsdorf první zděný kostelík a kdy zde již existovaly panské dvory Horní, Střední, Dolní a Zámecký a jeden Holý poplužní dvůr.

Po Hansu Wollerovi hospodařil na mlýně v roce 1581 Brocius Rochelt. 

Od roku 1583 tu byl mlynářem Hans Fabig. 

Ve 2. polovině 17. století se ve farské matrice při křtu objevuje jméno Hanse Raucha, mlynáře na Středním mlýně /1636-1706/. Ten se také stal prvním majitelem mlýna, jak dokazuje smlouva, která vznikla při parcelaci panských dvorů. Tato smlouva byla vydána ve Vídni dne 19. října 1695 a podepsal ji Antonius Flirianus, kníže z Lichtenštejna. Ve smlouvě se mluví o Prostředním mlýně včetně dvou složení a obytných budov a se vším příslušenstvím, a také o pile Hanse Raucha, vedle stojící. (Text smlouvy v příloze.)

Po smrti Hanse Raucha převzal Prostřední mlýn ve Varnsdorfu jeho syn Hans Christof Rauch / nar. 1669/. Ten měl za manželku Katarinu. Mlýn získal za 520 florenů. Po smrti Hanse Christofa Raucha dne 29. listopadu roku 1734 zdědila mlýn jeho dcera Regina /nar.13.3.1698/, která se provdala roku 1718 za varnsdorfského notáře Andrease Goldbergera. Regina Goldbergerová zemřela v roce 1750, ale ještě předtím mlýn přenechala za 1 350 florenů svému synovi Hansi Christofovi. 

Hans Christof Goldberger na mlýně hospodařil až do své smrti 5. dubna 1781. Vdova po něm Maria Barbara předala mlýn za 1 500 florenů svému synovi Adalbertu Goldbergerovi. Ten také byl posledním mlynářem na nejstarším varnsdorfském mlýně.

Prostřední či Střední mlýn ve Varnsdorfu byl poháněn vodním kolem na svrchní vodu. Vzhledem k tomu, že Varnsdorf dostal již za panování rodu Štejniců také právo várečné a protože rybníku nad mlýnem se říkalo sladový, můžeme předpokládat, že Střední mlýn byl i mlýnem sladovým.

Kdy přesně tento mlýn zanikl, není známo. Ví se jen, že mlýnské budovy časem splynuly s nově vznikající továrnou na samet firmy Fröhlich.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Woller
  • Rochelt
  • Fabig
  • Rauch
  • Goldberger

Historie mlýna také obsahuje:


Zobrazit více

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    zcela přestavěn – bez historické hodnoty
    05 2012
      městský
      mlýn na malé řece (1000 – 7000 l/s)
        zděná
        Reprezentativní klasicistní vila postavená roku 1810 J. Fr. Antonem Fröhlichem s přistavěným zadním traktem, ve kterém byl roku 1815 instalován parní stroj, tvoří spolu se samostatně stojící vrátnicí dochovaný zbytek areálu textilní továrny č. p. 498.
            • zcela bez technologie aj.
            Žádná položka není vyplněna
            Dochovaný
            • pila
              Žádná položka není vyplněna
              Žádná položka není vyplněna
              Historické technologické prvky
              AutorKlempera, Josef
              NázevVodní mlýny v Čechách VIII
              Rok vydání2003
              Místo vydánínakladatelství Libri Praha
              Další upřesněníkniha str. 78-80
              Odkaz
              Datum citace internetového zdroje
              AutorKlempera, Josef
              NázevVodní mlýny v Čechách VIII
              Rok vydání2003
              Místo vydánínakladatelství Libri Praha
              Další upřesněníkniha str. 78-80
              Odkaz
              Datum citace internetového zdroje

              Žádná položka není vyplněna

              Základní obrázky

              Historické mapy

              Obrazy

              Historické fotografie a pohlednice

              Současné fotografie - exteriér

              Současné fotografie - vodní dílo

              Vytvořeno

              22.2.2017 13:43 uživatelem eva48 (Eva Nesnídalová)

              Majitel nemovitosti

              Není vyplněn

              Spoluautoři

              Uživatel Poslední změna
              Rudolf (Rudolf Šimek) 23.2.2017 20:28
              doxa (Jan Škoda) 23.3.2025 23:54