Kronika obce Zhoř (do roku 1935)
http://www.obec-zhor.cz/www/obeczhor/fs/kronika-obce-zhor.pdf
...Dnes patří k obci i dvůr Výška, přiněmž jsou tři chalupy a cihelna, postavená po převratu právě u silnice vedoucí do Chyšek. Nesmím opomenouti ani mlýn Marván, kde se říkalo dříve „na Prďáku“. Bylo to však nehezké jméno, majitelé mlýna se proto uráželi a proto později téměř zaniklo.
Čp. 30 „Mlýn na Marváně“
Majitelé: Václav Pfleger, Josef Pfleger, a nynější majitel Josef Kofroň
Čp. 30 je mlýn na Marváně. Pokud pamětníci pamatují, byl jeho majitelemVáclav Pflegr, jehož otec mlýn pravděpodobně postavil. Říkávalo se tu „na Prďáku“, což povstalo asi z toho, že na okolních pozemcích se říkalo na Prďákově nebo v Prďákovech. Pak převzal mlýn Josef Pflegr, jehož manželka byla Marie Pichová z čp. 3 (dnes Petráňovi). Koupil při pozemkové reformě rybník Marván od panství Strahovského. V měsíci dubnu 1911 vyhořel z neznámé příčiny. Shořela mu pouze stodola, krytá tzv. Hliněnými prejzy. Jeho syn Josef sloužil u sanitního pluku a v r. 1915 padl na srbské frontě. Pak převzala mlýn jeho dcera Františka, jejíž manžel byl po převratě finančním úředníkem v Bratislavě a pak převzal tento mlýn. (Bližší o něm u čp. 14 u Zajíčků.)
…
Ve světové válce byl odveden jeho syn Josef Kofroň v 18 letech 19. března 1915 a sloužil u 102. ppl. v Begesčábě v Uhrách. 24. září 1915 byl na ruské frontě zajat a nezvěstný až do 23. srpna 1920, kdy se vrátil jako ruský legionář. Pak byl finančním úředníkem v Bratislavě. V té době se oženil a pojal za manželku Františku Pflegrovu ze mlýna na Marváně. Při restituci se vzdal za odstupné úřadu a převzal se svou manželkou mlýn. Má malou dcerušku.
…
R. 1911.
V dubnu téhož roku v 10 hodin večer vypukl oheň ve stodole p. Josefa Pflegra, mlynáře čp. 30, ale shořela pouze stodola s mlátičkou. Ostatní budovy zachránili hasiči a lidé ze Zhoře. Z jiných obcí nebyl přítomen nikdo. Příčina požáru se nedala zjistit.