Historie
Obecná historie:
Dům zvaný Michnovka, stojící v Hlubočepích proti Raudnitzovu domu, je často uváděný jako mlýn. To je však omyl. Michnovka sice stojí plus mínus na místě bývalého mlýna, jde však o novostavbu z poloviny 19. století, nemající s původním mlýnem mnoho společného. Snad jen mramorový kámen, dnes zazděný v průčelí budovy (původně pravděpodobně překlad nad dveřmi) s erbem Pavla Michny z Vacínova a letopočtem 1624.
Historie mlýna je dosti nejasná, neb v Hlubočepích bávalo mlýnů několik a není zcela jasné, kterou informaci přiřadit ke kterému. Nejstarší zmínka o (nějakém) mlýnu v Hlubočepích je z roku 1604. Otázkou je, zda letopočet na kameni (byl-li tedy kámen skutečně součástí původního mlýna) je rokem jeho založení, nebo nějaké velké přestavby. Před polovinou 19. stol. zde údajně byla brusírna mramoru coby součást Hergetova těžařského impéria. Krátce na to byl zřejmě mlýn zbořen.
Dnes je Michnovka součástí bytového komplexu, který dopadl na naše poměry až překvapivě dobře; prostě ji integroval, aniž by ji zastínil či nějak potlačil její původní podobu.
Na Dalejském potoce bývaly níže po toku ještě minimálně dva další mlýny, jeden v zákrutu nedaleko dnešního „dolního viaduktu“ (někdy zvaný Hlubočepský, byť se můžeme přít, zda tohle pojmenování nepatří spíš mlýnu, který stával na místě Michnovky) a druhý (Červený) na samém konci potoka; jeho náhon měl vlastní ústí do Vltavy. Oba v průběhu 20. století beze stopy zanikly v důsledku dopravních staveb. Pravděpodobně zde býval ještě třetí mlýn, a to v oblasti zvané Slovanka, v místě dnešního č.p. 16. Zmiňují ho ve svém „ Historickém místopise Prokopského údolí“ k roku 1778 Eberl a Petrovský, jinou zmínku o něm jsem nenašel.
Jan Moravec, 5.12.2022
Historie mlýna obsahuje událost z období:
Středověk – do nástupu Habsburků na český trůn (1526)
1604 v Hlubočepích připomínána tvrz s dvorem poplužním, rybníkem a mlýnem kasačním nájemním.
Události
- První písemná zmínka o existenci vodního díla
- Vznik mlynářské živnosti
1624 pokud deska s erbem Michnů z Vacínova s letopočtem 1624 a iniciálami P.M.S.P.Z.V. (Pavel Michna, svobodný pán z Vacínova) pochází skutečně z někdejšího mlýna, pak byl v tomto roce založen či podstatně přestavěn
1713 v Tereziánském katastru uveden hlubočepský mlýnář
v seznamu řemeslníků uvedeni 3 mlynáři - jeden v Klukovicích, druhý měl v nájmu panský mlýn na Vltavě, třetí měl vlastní mlýn, koupený od vrchnosti v Hlubočepích
1802 pod čp. 1 uveden mlýn s obytnými, mlýnskými a hospodářskými stavbami
1828 mlýn uveden jako zničený
Novověk C – od zrušení poddanství (1848–1913)
První světová válka (1914–1918)
První republika (1919–1938)
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Znárodňování, život mlynářů v průběhu komunistického režimu (1949–1989)
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
Držitelé mlýna v chronologickém sledu
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
Veduta, ručně malovaná mapa
I. vojenské mapování – josefské (1764–68)
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Letecké snímkování (1936 - 1963)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: