Na to v roce 1949 Jihočeské mlýny nechaly stroje a zařízení mlýna vyvézt.
Ministerstvo výživy vyvlastňovací akci právně podchytilo výměrem ze dne 16. září 1949, ve kterém se určilo, co se Josefu Havlíčkovi znárodňuje a co se mu nechá. Výměr to detailně vyjmenovává, ale lze to říci jednoduše – nechala se mu pouze zahrada. To ještě spíše náhodou, protože výměr uváděl, že Jihočeské mlýny zahradu nepotřebují nezbytně. Kdyby ji potřebovaly, nezůstalo by Josefu Havlíčkovi nic. Ani včelín na zahradě. Ministerstvo výživy si ke všemu ještě stanovilo podmínky vynětí zahrady ze znárodnění tak, aby byly chráněny zájmy národního podniku.
Ty podmínky byly dvě. První, že Josef Havlíček do 31. října 1949 svým nákladem zajistí právo služebního volného vstupu ze zahrady na stavební parcelu mlýna za účelem udržování a oprav mlýnských objektů. Druhá mu přikazovala do téže lhůty zahradu oddělit od mlýnských objektů plotem tak, že k ní povede jediný plot dosavadními vrátky z ulice. Nebudou-li tyto podmínky v dané lhůtě splněny, učiní ministerstvo další opatření. Nehledě na to, jak Josef Havlíček tyto podmínky splnil, nemělo už ani cenu, aby na svou zahradu chodil.
Po roce 1948 bylo ve mlýně skladiště domácích potřeb - podnik Domácí potřeby České Budějovice jako vzorkovnu a sklad porcelánového zboží. Budova samotná však tímto provozem spíše trpěla a celkově chátrala.
Domácí potřeby získaly mlýn v roce 1961, kdy n. p. Jihočeské mlýny a pekárny Přední mlýn obchodnímu podniku Domácí potřeby prodal. Domácí potřeby potom zabudovaly do objektu dva výtahy, rampu v Mlýnské ulici, upravily podlaží, aby tam mohly jezdit vozíky, odstranily původní vikýře a vztyčily nový kryjící pultovou střechou výtahovou šachtu aj.
V roce 1980 byl na úrovni MěNV a ONV projednán a schválen plán oprav fasád Předního mlýna s termínem 1983. Odbor školství a kultury MěNV, pod který patřila památková péče, doložil, že Domácí potřeby přetížily skladovací prostory a porušily nosnost zdí. Cílem rekonstrukce bylo zřídit zde Malé divadlo a letní amfiteátr (viz. poznámka k sekci níže !). Není přesně zjištěno, kdo zboural cimbuří a ozdobné věžičky na průčelí, čímž poškodil vzhled budovy. Jestli už Jihočeské mlýny, nebo pak Domácí potřeby. Jen se může odhadnout, že před i po roce 1961 měly na to souhlas stavebního úřadu radnice. Traduje se, že cimbuří bylo poškozeno kolem roku 1952, kdy se odstřelovala brána borců a hudební pavilon sokolského stadionu, ale podle pamětníků možná spadla tak jedna cihla. Trhlina na pravé straně průčelí s tím nesouvisela.
(doplněno PK http://ceskobudejovicky.denik.cz/zpravy_region/josefa-havlicka-vyhnalo-z-predniho-mlyna-znarodneni-20120602.html , https://www.budejckadrbna.cz/zpravy/spolecnost/20551-drbna-historicka-s-opravou-predniho-mlyna-to-bylo-slozite-dnes-je-z-nej-hotel.html)
---------------------------------------------------------------
POZNÁMKA: poč. 70. let - Přední mlýn dostává do nájmu také Malé divadlo, které plánovalo velkorysou přestavbu budovy, při které zde mělo vzniknout mj. moderně vybavené loutkové divadlo. Zvenku se počítalo se zachováním celé hmoty mlýna, který tvoří pohledovou dominantu této části města (existoval prý dokonce záměr, kdy měla být ve skleněném přístřešku u mlýna zřízena atrapa vodního kola, což mělo připomínat historii místa...). Projekt počítal i s využitím cípu za mlýnem mezi "slepým ramenem" a Mlýnskou stokou, kde mělo vzniknout otáčivé hlediště o průměru 18m (ve "slepém rameni" pak dvě pódia). Vnitřní prostory mlýna by vyplňoval jeden sál přes všechna 4 podlaží, diváci by v případě pěkného počasí mohli sledovat představení i zvenku a to širokým otvorem v boční zdi. K realizaci tohoto záměru naštěstí nedošlo...
/edit PK 1/2020, srv. Milan BINDER - Daniel KOVÁŘ, Projekty ze šuplíku. Nerealizované nápady, které mohly změnit České Budějovice, Č.B. 2018, s. 96-98 - zde projekt z r. 1980./