Když brány pracují, dávají práci mlýnu.
(velšské přísloví)

Starý mlýn

Starý mlýn
17
Homole u Panny
403 22
Ústí nad Labem
Homole u Panny
50° 37' 40.9'', 14° 11' 16.8''
Mlýniště bez mlýna
Památkově významný roubený mlýn na návsi v Homoli, před hrozící zkázou přenesený do skanzenu v Zubrnicích na místo zaniklého mlýna Týniště čp. 28 (Schelmühle). Na místě mlýna v Homoli dnes stojí nevkusná vilka.
100 m jihovýchodně od kostela sv. Pia V.
Homolský potok
51391 / 5-5921
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Postaven počátkem 19. století.

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Poddanský

Před 1930 již nebyl v provozu.

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

2008 přenesen na místo mlýna Týniště čp. 28 ve skanzenu v Zubrnicích.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

Historie mlýna také obsahuje:

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    neexistuje
    04 2017
      venkovský
      mlýn na potoku (50 - 1000 l/s)
      mlýnice je součástí dispozice domu
      • klasicismus do roku 1850
      roubená
      jednopatrový
      Roubená budova obdélného půdorysu se sedlovou střechou krytou pálenou bobrovkou a bedněnými štíty s trojpatrovou lomenicí. Patro neseno podstávkou. Mlýn stával u vnější východní strany ohybu průjezdní komunikace v jižní části obce Homole u Panny.
      Mlýn čp. 21 stával u vnější východní strany ohybu průjezdní komunikace v jižní části obce Homole u Panny. Po transferu do Muzea lidové architektury v Zubrnicích stojí v Týništi na východní straně cesty ze Zubrnic k areálu mlýna u čp. 27 v Týništi, na místě kde stával mlýn označený na mapě stabilního katastru jako “Schelmühle”. Oproti umístění v Homoli je stavba otočena zhruba o 180 stupňů, protože terén zde klesá k severovýchodu, kdežto v Homoli klesal k jihozápadu. Jedná se o patrovou roubenou budovu postavenou ze severovýchodní strany na vysoké podezdívce (suterénu) na obdélném půdorysu se sedlovou střechou dvojitě krytou pálenými bobrovkami na řídké laťování s podstávkou v přízemí. Budova stojí na terénním zlomu, tak že přízemí jihozápadního průčelí je na úrovni terénu, zatím co průčelí severovýchodní je na výše uvedené podezdívce – suterénu. Okna, jsou dnes jednoduchá dvoukřídlá šestitabulková většinou ven otvíravá, osazená v líci fasády, pouze v patře jihovýchodního průčelí jsou dovnitř otvíravá osazená ve špaletách, zrovna tak jako čtyřtabulková okna ve štítech. Jihozápadní vstupní průčelí má v přízemí čtyři pole podstávky, v nich po oknu, pouze ve 3. poli jsou dveře. Zděná stěna, která byla v přízemí za 3. a 4. polem podstávky, byla po transferu nahrazena stěnou roubenou. V patře tři okna nad prvními třemi poli podstávky. Severozápadní štítové průčelí má v přízemí tři pole podstávky, v každém poli je jedno okno, nad každým tímto otvorem je i okno v patře. Štít má třípatrovou lomenici bedněnou s přelištováním, s dvěma okny ve spodním patře. Severovýchodní průčelí má v přízemí čtyři pole podstávky, v nich (krom 3. pole) po oknu, v patře dvě okna nad okny v krajních polích podstávky, nad 2. polem je vynesena krátká zapuštěná pavlač se svisle bedněným zábradlím s přelištováním, suterén (z režného kamenného zdiva) má dvě široká okénka, předstupuje před částí průčelí asi o 2 m a tvoří tak terasu, jejíž větší část plochy je před severozápadním průčelím. Jihovýchodní štítové průčelí má v přízemí tři pole podstávky, v nich po okně, v patře dvě okna. Štít jako u severozápadního průčelí má třípatrovou lomenici, oproti ní má okénka i ve středním patře, zde se společnou podokenní římsou. Před průčelím je umístěna zděná lednice a další v torzu dochované součásti vodního díla souvisícího s původním zde stojícím mlýnem.
      Dnes již vzácně dochovaný menší mlýn byl prohlášen za kulturní památku s tím, že se uskuteční jeho transfer do Muzea lidové architektury v Zubrnicích. Bývalý mlýn z Homole u Panny je unikátní památkou lidové architektury provedenou tradičním tesařským způsobem. Objekt se vyjímá značným množstvím autentických konstrukcí a velkou mírou integrálně dochovaných součástí. Důležitou hodnotou je i nevyčíslitelná cena stáří a s ní spojená obtížně definovatelná malebnost celého objektu.
      Roubený mlýn na pohon horní vodou stojí u paty stráně nad hlavní cestou procházející obcí Homole u Panny. Vzhledem k tomuto umístění je dřevěná část objektu posazena na vysoké podezdívce a prostor takto vzniklý, ve kterém bývala také pekárna, má vlastní vchod.
      Nad podezdívkou je patrová budova mlýna roubená. Patro ze tří stran vynáší podstávka bohatě profilovaná na štítové jihovýchodní a vstupní severovýchodní straně. Ozdobně vyřezávané je též ostění oken. Na jihozápadní straně (směrem ke komunikaci) je zapuštěná malá pavlač. Lednici pro mlýnské kolo u severozápadní štítové stěny ze tří stran kryje kamenná zeď, zastřešení lednice je provedenou pultovou střechou.
      Objekt pochází z počátku 19. století. K drobným úpravám došlo na počátku 20. století, kdy byla pořízena dnešní sedlová střecha domu, charakter objektu však zůstal zachován.
      roubený mlýn čp. 21 v obci Homole u Panny, nalézající se na pozemku pare. č. 159, k. ú. Homole u Panny, okres Ústí nad Labem, Ústecký kraj, je jedním z mála dochovaných objektů tohoto druhu.
      Malé dřevěné mlýny byly převážně likvidovány nebo nevhodně upraveny pro bydlení.
      V tomto objektu zůstaly zachovány autentické stavební konstrukce včetně původních architektonických detail
          • zcela bez technologie aj.
          Žádná položka není vyplněna
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Výrobce
            Popis
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Výrobce
            Popis
            Žádná položka není vyplněna
            Historické technologické prvky
            Autorkol.
            Názevhttp://www.zubrnice.cz/mlyn_tyniste28.php
            Rok vydání
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje04 2017
            Autorkol.
            Názevhttp://www.zubrnice.cz/mlyn_tyniste28.php
            Rok vydání
            Místo vydání
            Další upřesnění
            Odkaz
            Datum citace internetového zdroje04 2017

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Plány - stavební a konstrukční

            Současné fotografie - exteriér

            Ostatní

            Vytvořeno

            18.4.2017 17:31 uživatelem doxa (Jan Škoda)

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 20.4.2017 17:42