Historie
Historie mlýna obsahuje událost z období:
První zmínky o mlýnu jsou již ze třináctého století, šlo tehdy o majetek Svatojiřského kláštera.
Události
- První písemná zmínka o existenci vodního díla
- Vznik mlynářské živnosti
V šestnáctém století byl majetkem hejtmana Pražského hradu, který zde vytvořil zahradu. Zdejší stavby a pozemek v roce 1584 koupila česká komora jako dar pro císaře Rudolfa II. Rudolf II nákladně přestavěl mlýn a okolí za účasti největších umělců ze svého dvora. Budova mlýna byla přestavěna v roce 1589 a podíleli se na tom O. Aostalis a G. A. Brocco. Mlýn byl propojen krásnou arkádovou chodbou podle návrhů G. Gargioliho a A. Valentiho s lázní neboli grottou. Ta byla vytesána ve skále, vyzděna a ozdobena dvorním kameníkem Broccou, který se podílel na výzdobě mlýna. Byla zde také v letech 1589 až 1590 postavena brusírna drahokamů. V roce 1606 vstup do areálu začala zdobit a hlídat krásná brána ve stylu rudolfínského manýrismu, podobně jako výše zmíněná grotta, dílo, které stvořil G. M. Filippi. Císařský mlýn v roce 1679 vyhořel, opravit ho nechal správce uměleckých děl na Hradě Eusebio Miseroni.
Události
- Významná osobnost či událost spojená s mlýnem
1679 - Císařský mlýn vyhořel, opravit ho nechal správce uměleckých děl na Hradě Eusebio Miseroni.
Na začátku devatenáctého století byl Císařský mlýn klasicistně přestavěn a manýrismus připomínala už jen vstupní brána. Budovy mlýna byly přeměněny na textilní manufakturu. Od roku 1828 zde začala fungovat první česká papírna. Vlastnili ji Na začátku devatenáctého století byl Císařský mlýn klasicistně přestavěn a manýrismus připomínala už jen vstupní brána. Budovy mlýna byly přeměněny na textilní manufakturu. Od roku 1828 zde začala fungovat první česká papírna. Vlastnili ji bratři Šalovcové a byla svého času nejvýznamnější papírnou v celém Rakousku, nacházel se zde i první papírenský stroj v zemích Koruny české. Tuto papírnu v roce 1845 odkoupil zvonař K. Bellmann. Papírna se neustále rozvíjela, ale architektonický skvost jakým byl Císařský mlýn souběžně začal chátrat.a byla svého času nejvýznamnější papírnou v celém Rakousku, nacházel se zde i první papírenský stroj v zemích Koruny české.
Události
- Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)
- Zánik mlynářské živnosti
V r. 1885 zde byla továrna na výrobu éterických olejů. (RR)
První světová válka (1914–1918)
První republika (1919–1938)
Protektorát Čechy a Morava, včetně poválečného vývoje (1939–1949)
Úpadek pokračoval i po znárodnění, kdy také ale přestala postupně prosperovat i dříve významná a veliká papírna. Císařský mlýn měl být zrekonstruován, ale místo toho byl de facto zbořen, zůstala jen jeskyně a základní zdivo, a dále se v pracích nepokračovalo.
Situace se změnila až na konci dvacátého století, kdy zde byl postaven luxusní rezidenční areál. Při výstavbě však bylo nezákonně zničeno téměř vše co mohlo nějakým způsobem přispět k lepšímu poznání historie této lokality.
Příjmení mlynářů působících na mlýně:
Historie mlýna také obsahuje:
1584 - císař Rudolf II
1828 - bratři Šalovcové . papírna
1845 - zvonař K. Bellmann.
Přepis z literatury, vyprávění pamětníků apod.
Přepis z pramenů: inventář, nájemní či kupní smlouva, výpisy z matrik aj.
Mlýn je vyobrazen na:
III. vojenské mapování – Františko-josefské (1876–78 – Morava a Slezsko, 1877–80 – Čechy)
Mapa Pozemkového katastru (1923–1956)
Letecké snímkování (1936 - 1963)
Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu: