Po smrti posledního mlynáře na mlýně Františka Valtra roku 1922 mlýn mlel už jen krátce. Objekt koupil společně se svou ženou Emilii v r 1926 sekerník Ludvík Chaloupka (nar v Hoděčíně 1882 RK.) .V té době byl mlýn již nefunkční. Muj prastrýc, když se vrátil 1921 z ruského zajetí ,do r 1926 podnikal v okolí Náchoda . V r 1926 zakoupil zmíněný mlýn(cenu neznám) a žil v něm se svou ženou Emilíí až do své smrti. Za bolševické éry pobíral hladový důchod 160Kč. Živil se výrobou dřevených žebříků až 10m dlouhých,(kmeny rozřezával ručně pilou,ve mlýně nebyl až do jeho smrti el. proud)vypomáhal při zemědělských pracích za odměnu v naturtálích,a také díky podpoře rodiny Ulrichových z nedalekého statku. Dožil se 94let . Střecha mlýna,již značně zchátralá se nedlouho po jeho smrti zřítila. Zbytek byl novým majitelem p.Horákem z Prahy stržen a postaven domek,stojící dodnes.K panu Ludvíkovi CH. jezdil mnoho let jeho mladší bratr Ak.malíř Karel Chaloupka(nar.16.3.1889 v Hoděčíně) a pobýval zde přes letní čas.Při vycházkách po okolí maloval místní krajinu,vytvořil mnoho obrazů z této oblasti a svou tvorbou oslavil krásu Orlických hor.
(doplnil prasynovec Karel Chaloupka)
Podle kronikáře i podle vyprávění Pavlíny Valtrové mělo mlýnské stavení více místností, ke mlýnu patřily 3 korce luk a 2 korce lesa. Vody v potůčku Říčce bylo málo, a tak ji zadržovali ve velkém rybníce, aby stačila na pohon mlýna i šindelky. K zařízení mlýna patřila jedna stolice, mlýnské kolo mělo průměr 6 m.
Mlýn stál úplně v lese, jen ze strany mlýnského průčelí byl malý sádek. Tam také stávala stará velká hrušeň, zvaná "horka". Podobala se mohutné lípě a byla uvnitř dutá. Na samotě u mlýna hnízdívala sova a zatoulala se sem i liška, zdomácněla tu velká užovka, která se každé ráno po dojení připlazila napít mléka - zkrátka byl to pravý lesní mlýn.