14. srpna 1861 mlýn vyhořel
1882 zastaven provoz pro konkurenci dvou výše položených vodochodských mlýnů (v té době ještě nebyl na přívozu prám, nýbrž jen lodice, tudíž nebylo možno do mlýna převážet vozy s obilím z Libčic)
1893 mlýn i s přilehlými pozemky sa právem přívozu a rybolovu zakoupil předák mladočeské strany JUDr. Julius Grégr. Nad mlýnem si vystavil vilu, přívoz pronajal Matěji Vlasákovi za roční nájem 120 zlatých a 84 kg lepších ryb. Přívoz se pokusila získat obec Libčice, avšak následný soudní spor prohrála.
4. října 1896 zemřel dr. Julius Grégr, v mlýně nadále žije jeho epileptický slabomyslný syn z druhého manželství Radomír Grégr, majetek spravuje Grégrův zeť dr. Ladislav Prokop Procházka, hlavní pražský hygienik a v letech 1920 - 1921 ministr zdravotnictví.
1893 mlýn zakoupil JUDr. Julius Grégr (19. prosince 1831 v Březhradu u Hradce Králové - 4. října 1896 v Dolu u Libčic nad Vltavou) významný český politik 2. poloviny 19. století. Byl předákem mladočeské strany a jejím poslancem na zemském sněmu a říšské radě. Proslul také jako majitel a vydavatel Národních listů, které byly tehdy nejčtenějším českým deníkem.Dr. Grégr byl velkým bojovníkem za česká národní práva a jako takový byl rakouskými úřady pronásledován a také vězněn.
Nedaleko mlýna si postavil své letní sídlo, kde také 4. října 1896 zemřel. Přes krátkou dobu pobytu zde zanechal dobré dílo, které ho bude stále připomínat. Na stráni nad mlýnem vysadil vinice a stráně nad svou novou vilou směrem k Větrušicím zalesnil smíšeným lesem. Obci Máslovice daroval velký soubor knih a založil tak veřejnou obecní knihovnu. Zasloužil se také o postavení nové obecné školy ve Vodochodech, aby vodochodské a máslovické děti nemusily chodit do školy až do Odolena Vody, vzdálené 5 km a spojené s těmito vesnicemi jen blátivými polními cestami, na podzim a v zimě pro bláto a sníh často vůbec neschůdnými. Usiloval také o postavení silnice z Vodochod k vltavskému přívozu, k čemuž však došlo až téměř po 30 letech po jeho smrti.