15.4.1862 Watzl
Mlynář Vojtěch Vacl měl věčně spory z obcí, za tou příčinou držel si paušálně advokáta Dr. Píchu z Budějovic za 60 zl. ročně, chtěl vynutit na obci aby mohl zvýšit normál který je založen za kanálem měří od kanálu 24 m, od prahu jen 9 m.
To nemohla obec ani okres připustit, jelikož by byl hnal na mlýn mnoho vody která by škodila silnici a celemu okolí. Mnohokráte si pozval mlýnář Vacl inženíra na měření mlýnského potoka a otevření normálu, marně obce nepovolily.
Občanstvo všeobecně říkalo, normal zase vstává z mrtvích. Mlynář Vacl Vojtěch byl nesrovnalec, výstřední sudič, u Klabouchů a Frolíků č. 6 zabíjel trouby přes potok vedoucí, kamenama kůlama, vše jak mohl škodil, i troubu Frolíkum přesekal, musel pak jí spravit, do mlýna z Hůrek mu tam žádný nejel.
K založení normálu došlo při stavbě silnice a to z důvodu, aby mlynář nemohl hnát více vody na mlýn než je normál, prah jezu je v rovnosti normálu.
Mlynář může používat 4'' fošni na práhu jezu, v pádu velké vody musí fošnu odstranit.
(Památní kniha obce Hůrecké založená v roce 1851, s. 49)
16. března 1848 zemřel na následky vykrvácení po roztržení plic mlýnským kolem Johann Mára, syn Víta Máry, nadcházejícího chalupníka v Hůrkách 41 ve věku 32 let. Pohřben 18. března na lišovském hřbitově.
(SOAT, Sbírka matrik Jihočeského kraje, řím.-katol. f.ú. Lišov, kn. 20 Z 1824-1853, pag. 292)
Vacl Karel, mlynář, čp. 8 - vyhořel 5. března 1884
(Pamětní kniha Františka Frolíka z Hůrek č. 6, s. 53)
1909 bratři František a Jan Petrovi