Kronikář obce Moravská Loděnice zapsal "U nás v obci v době protektorátu žádných udání od nás usedlých Němců, v čele Frau Smetana, musím konstatovat, nebylo." Žili zde usedlí Němci, kteří českým spoluobčanům pomáhali. Jako by se zapomnělo, že u Langerů s nemalým rizikem se mlelo "načerno" pro české obyvatele. (ukázka z knihy Vzpomínky... 1939-1995, vydala Obec Bohuňovice v r. 1995)
Pár vzpomínek na dobu války a po válce, které si zapsala mlynářka paní Marie Langerová, manželka Alberta Langera:
- Za okupace jsme prodávali a dávali mouku lidem z Bohuňovic, Trusovic, Loděnic, Lašťan, Chválkovic, Černovíra, Olomouce, Týnečka, bylo jich tady hodně, nejvíce večer i přes 40… prodávali jsme mouku, kaši, šrot, otruby, kroupy, no co bylo.
- Pan Linek to byla nějaká menší továrna u parku v Olomouci, ten vozíval mouku v konvách na mléko v noci, říkal, že tam má zaměstnané ženy, co manželé jsou zavření, nic neplatil, všechno zdarma.
- Pak tu byla rodina Sczurkova, jejich syn byl u anglického vojska, pomáhali jsme jim moukou i penězi.
- Ve Šternberku na pile pracovali zajatci, Rusové, Angličané, Američané. Náš čeledín tam pracoval a říkal ešli bych jim mohla poslat mouku, tak jim ji tam nosíval také zdarma, že oni si tam vařívali sami, jemu dávali zase, co dostali z domu balíčky s čokoládou.
- Přišla ruská armáda, přišli, abychom jim mleli, že nikdo jim nechtěl mouku mlet, co jsme také dělali po tu dobu, co tady byli v Huzové v okolí. Přišel pan Ekart, to byl československý kněz (švagr pana ministra Firlingra), ptal se ešli máme dost obilí, že by nám dovezli, říkám máme, měli jsme na skladě 2 vagóny pšenice a 80 metráků žita. Manžel mlel, to muselo být hotové vždycky, jak přijeli v poledne, najedli se a jeli. Tak to bylo po celou dobu, co tu byli.
- Četník nás nechal vystěhovat z vrchu dolů do kuchyně, bylo nás tam 6 osob, všechen nábytek 5x5, tam jsme spali, vařili, prali až do roku 1953.
- Pak zase pro ně přišli večer a zavedli je do hospody, manžela bili, tloukli, musel být obrácený obličejem ke zdi, aby neviděl, kdo ho bije, když ho bili do hlavy zase eště narazil obličejem do zdi, když se mohl obrátit, tak byli schovaní, pak se zase musel obrátit a zase ho bili a kopali, na krk mu jeden z nich namířil brovnink a říká, já tě zastřelím a bude, pak zase bití a kopání, pak mu dali krompáč, lopatu a teď si půjdeš vykopat díru do zahrady, tam tě zastřelím a šli v noci se svíčkou do zahrady a musel si kopat díru, říkal, že nebyl schopen se ani už postavit. Přišel až odpoledne, nebyl prý schopen jít, byl k nepoznání, hlavu rozbitou, oteklou, zuby rozbity, ani mluvit nemohl, plakal, tak ho dodělali, za co, že nikdo neměl za okupace hlad, kdo přišel, každý dostal, když někdy nebylo hned, přišel na druhý den a dostal i kdo neměl peníze a toho bylo dost.
- Když byl u nás František Tesař v roce roce 1945 jako správce, přišel o 12 hodině v noci opilý (to chodil denně), bylo to v týdnu, já jsem ho slyšela, jak nadává, tak jsem všechny probudila a šli jsme se schovat do komory, já jsem málo spávala, protože jsme se nesměli zamykat na noc, že on k nám může chodit, kdy chce, najednou začal střílet a nadávat, že nás musí postřílet, bylo asi 20 ran, pod našema oknama leželo plno patronů, když jsme to hlásili na četníkách, přišli se podívat a posbírali patrony a říkali, že to nic není.
- Když lidé viděli, co s nama dělají, začali podpisovou akci, přinesli mně ji, abych to viděla, že ať to schovám, že eště přindou, že eště jich to chce hodně podepsat… Přišli z Národního výboru, že ešli bych jim tu listinu nepůjčila, že to Národním výboru chtějí vidět, říkám a donesete mně ji zpátky, že ja, ale nedonesli, když jsem přišla na Národní výbor, tak mně předseda říká,… křikl na mě po dlouhé řeči, že to spálil, říkám proč, bylo prý to špinavé a poškrkané, říkám, že to bylo čisté. Pak dělali druhé podpisy, a jak se to dozvěděli na Národním výboru, tak je nechal zavolat, tam jim nadali, ešli nevijou, že nemají pomáhat Němcům, oni říkali, vždyť oni nejsou Němci a pomáhali nám celou válku, řekli jim, že ešli jim budete eště pomáhat, tak přijdete před lidový soud a můžete být i odstřeleni, tak jich utlumili a začalo eště větší pronásledování.
Žádost o konfiskovaný majetek, Žadatel: Obec Bohuňovice, 5. listopadu 1946
Mlýn leží ve středu 3 obcí /Bohuňovice, M. Loděnice, Trusovice/, které tvoří školní obec o počtu 2000 obyvatel. Obytné budovy u mlýna s přilehlými pozemky jsou velmi vhodné k sociálním, kulturním a tělovýchovným účelům. Ihned lze zde umístiti mateřskou školu, pro niž obec pronajala rodinný domek. Na pozemcích lze hned zříditi hřiště a koupaliště/kluziště/. Kromě toho lze pozemky okolo objektu o výměře 2,77 ha rozšířiti o sousední soukromé pozemky až na výměru 7-8 ha záměnou za vzdálené pozemky náležející ke zkonfiskovanému objektu mlýna. Na tomto rozšířeném pozemku se plánuje postupně vybudování jeslí, poradny ochrany matek a dětí a dalších kulturních a sociálních zařízení podle budoucí potřeby. Je zde jediné vhodné místo na vybudování újezdní měšťanské školy, která nemá budov a obecné školy, která má budovy 80 let staré, nehygienické a nevhodně umístěné. Zde lze také umístit školní zahrady pro obě uvedené školy a pokusnou zahradu pro lidovou školu zemědělskou a menší park, neboť nejbližší les je od obcí 3 km vzdálený. Získáním mlýna jako výdělečného podniku by se zlepšila hospodářská situace obce a bylo by jí ulehčeno plnění všech úkolů. Kromě toho by to značně přispělo k připravovanému sloučení shora uvedených obcí v jednu politickou obec. K tomu by získáním mlýna a pozemků byly vytvořeny nejvýhodnější předpoklady.