Tehdy se zavřou dveře do ulice a mlýnek zvolna umlkne, budeš se probouzet šveholením ptáků, všechny písně však budou zastřené.
(Kaz 12, 4)

Velký, Panský mlýn

Velký, Panský mlýn
101
Okružní
Budyně nad Ohří
411 18
Litoměřice
Budyně nad Ohří
50° 24' 23.3'', 14° 7' 32.9''
Mlýn bez funkčního vodního motoru
Stavba Velkého mlýna byla započata r. 1515 Janem IV. Zajícem z Hazmburku a dokončena r.1535. Byl v renesančním slohu. V r.1871 došlo k přestavbě mlýna. V r.1904 došlo zde k požáru. Mlýn byl poté znovu vystavěn a modernizován podle nového způsobu. K rekonstrukci došlo v r.1927 a bylo vyměněno celé mlýnské zařízení a zřízena moderní velká pekárna. Tím se stal z mlýna velký průmyslový areál. Dnes je budova v katastru nemovitostí uvedena jako rodinný dům.

Na historickém obrazu v budyňském zámku je mlýn nazván Panský.(HŠ)
V severozápadní části města
Ohře
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Velký mlýn v Budyni nad Ohří dal postavit v 16. století Jan IV. Zajíc z Hazmburku. Se stavbou nového mlýna, který měl nahradit starý, dřevěný mlýn v Mileticích, zašlý pravděpodobně v r. 1514 při velké povodni, se začalo v roce 1515 a dokončena byla v roce 1535. K mlýnu byly přiděleny Budyně, Písty a Vrbka. Janu IV. Zajícovi pravděpodobně přispěli na stavbu finančně místní židovští obchodníci.  To proto, že nad hlavním vchodem do mlýna byla umístěna deska s hebrejským nápisem : "Miklot baal horechajim...", která měla objekt chránit před ohněm, povodněmi atd. Česky nápis na desce zní:

"Mikuláš Pán, vlastník téhož mlýna, pozdvihl očí svých k nebesům vzhůru a úpěl vroucně k Bohu, který kraluje na trůnu v nebesích, by jej (mlýn) od žhavého ohně, od nouze vodní, od hniloby dřeva, a aby se nikdy nesesul, opatrovati ráčil, též by onť jemu, jen na tomto světě, tak na onom všecko dobré uděliti ráčil."

Pod hebrejským nápisem je ještě vytesáno česky:

Požehnánj božj gest welike zbožj,

pokora gest prawa moudrost,

sprawedlnost gest ta negwietssj ctnost (1535)

Vedle pak byla v kameni vytesána hlava stavitele mlýna "s obličejem plným a nosem okurkovým", ta však byla při pozdější přestavbě mlýna zničena.

Velký mlýn v Budyni nad Ohří byl postaven v renesančním slohu, s vysokou štíhlou střechou krytou prejzy. Pěkně se vyjímala do dvora vysunutá šalanda. Ta měla dvě okna do dvora, nad nimiž byla ve štítě výzdoba s oblouky. Uprostřed zde byla zasazena další pískovcová deska s latinským nápisem, potvrzujícím datum stavby mlýna. V češtině nápis zněl:

"V křesťanském roce 1535 s pomocí Boží a lidské síly jes toto dílo pod prezidentstvím vysoceurozeného a mocného barona pana Jana Zajíce z Hazmburku a na Budyni nad Ohří, truksasa Království českého v měsíci dubnu druhého dne dohotoven."

Dále v levém oblouku ve štítě byla vytesána podoba Jana IV. Zajíce z Hazmburku, jak drží měšec.  V pravém oblouku ve štítě byla vytesána podoba jeho manželky Markéty Minsterberské, která držela v pravé ruce kytici. V roce 1905 byla podobizna Markéty Minstrberské přenesena do  zámku, kde byla zazděna v příčce sálu. Podobizna Jana IV. Zajíce byla 1871 při  přestavbě mlýna zničena.

Na levém břehu "malého Ohře", kde je pila, bývala v minulosti také pila v dřevěné boudě, která byla však v 18. století zrušena a na jejím místě zřízen mlýn, zvaný povodník, kde byl umístěn kalandr čili krupník. Z tohoto mlýna pak roku 1871 vznikla nová pila.

Od prvopočátku, tedy od roku 1535, byl mlynářem a pachtýřem na Velkém mlýně v Budyni Mikuláš, žid. S ním zřejmě souvisí desky na mlýně psané v hebrejštině.

Od roku 1600 se na mlýně připomíná Jakub Trčka. Ten měl vedle mlýna ještě stavení č.114. 

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti
Hospodářský typ mlýna
  • Vrchnostenský

Mlynář Trčka si na mlýně pravděpodobně nevedl dost dobře, neboť stavení čp. 114 mu vrchnost pro dluh zabavila. Přesto však Jakub Trčka na Velkém mlýně hospodařil až do roku 1630, kdy ho vystřídal mlynář Pavel Šaroch. Ten tu vydržel plných 56 let! 

Mlynáři na Velkém mlýně měli za povinnost hnát po troubách vodu do městského pivovaru a do městské kašny. Trouby byly postaveny na náklad vrchnosti. proto osmé složení Velkého mlýna / mlýn měl svého času osm kol a osm složení/ bylo upraveno jako stroj, který tlačil vodu do trub. Již po třicetileté válce se ale voda z mlýna do městské kašny netlačila.

V roce 1686 je na mlýně Jan Hruš a o deset let později, t.j. od roku 1696, zde mlynařil Pavel Vichera, mlynář panský a velkomlýnský. Roku 1700 ho vystřídal Bartoloměj Vilímovský. Ten zemřel roku 1728 a byl pochován se svou manželkou v bývalé kapli sv. Anny u Matky Boží. 

Od roku 1708 na Velkém mlýně hospodařil Matěj Čejka, předtím mlynář na Malém mlýně v Budyni. Tereziánský katastr uvádí v Budyni mlýn o sedmi kolech a jedné stoupě a další mlýn o jednom kole na nestálé vodě, který málokdy mele. Z mlýnů se platilo 58 zlatých a 60 strychů žita. 

V roce 1720 Matěje Čejku vystřídal libochovický měšťan, mlynář Jiří Vilímovský. Ten tu také 9. března roku 1723 zemřel. Od roku 1724 je na mlýně uváděn Antonín Šváb. Po něm od roku 1752 Jan Kouba, od roku 1761 František Černý a od roku 1764 Josef Skopec. Od roku 1793 zde mlynařil František Panocha. Po dvou letech, t.j. od roku 1795, jej vystřídal Josef Vagner, později mlynář v Doksanech.

V roce 1846 se na Velký mlýn dostal František Ostrif a po něm od roku 1853 zde byl Antonín Hlaváček. Od roku 1857 zde mlynařil Karel Tauch z Litoměřic a od roku 1863 Hynek Stejskal z Roudníčku z Dolního mlýna.

Od roku 1871, kdy začala přestavba Velkého mlýna, zde mlynařil František Kettler z Dušník. Městská kronika uvádí, že "toho roku postaveno nad starým zdivem /mlýna/ jedno patro a vnitřek úplně nově upraven". Původně byla ve starém mlýně podlaha o metr nižší proti nynější; chodilo se tam po schůdkách dolů. V mlýnici bylo osmero složení v řadě za sebou, každé hnáno vlastním lopatkovým kolem, a osm těchto kol umístěno ve dvou vodních žlabech  podle mlýna. Kola byla hnána spodní vodou. První a druhý kámen otáčel se prudkostí vody nejrychleji, sedmý a osmý nejpomaleji. Když pak měl být kámen křesán a stavidlo prvního žlabu zaraženo, zůstal stát 1., 3., 5. a 7. stroj, kdežto 2., 4., 6. a 8. mlely dále, neboť byly spojeny  druhým žlabem.

Po novém zřízení byly vpředu, kde je podlaha nyní o jeden metr vyzvdvižena a upravena do roviny se dvorem, umístěny čtyři české kameny, které hnalo pouze jedno vodní kolo na střední vodu, a dále umístěny dva kameny po způsobu americkém, kde se také říkalo "Amerikán". Tento "Amerikán" byl hnán zpočátku též jedním lopatkovým kolem. Od roku 1872 byl mlýn hnán již turbínou, v roce 1900 elektrickým pohonem. V roce 1874 byla při mlýně vystavěna na místě povodníku nová pila. 

Od roku 1895 měla mlýn vdova Adéla Kettlerová, která platila nájem 4 800 zlatých. Za ní tu byla 1898 přidělána pumpa a vodovod do pivovaru. 

Od roku 1900 na mlýně hospodařil jako nájemce Josef Pokorný, mlynář z Ječovic. V té době, v roce 1901, byla provedena další přestavba mlýna, tentokrát jeho vnitřku.

V roce 1904 došlo k požáru Velkého mlýna. Předtím totiž jeho majitel J.M. Josef hrabě z Herbersteinu nechal zavést ve mlýně jako hnací sílu elektrický proud a oheň vznikl pravděpodobně jeho krátkým spojením. Stalo se to v 9 hodin večer dne 2. dubna 1904, kdy přední část Velkého mlýna i s velikou zásobou obilí a mouky shořela. 

Velký mlýn v Budyni nad Ohří byl poté znovu vystavěn a uvnitř úplně zmodernizován podle nového způsobu.

Události
  • Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)

V roce 1919 se mlýna ujal Bohumil Pokorný, syn předchozího mlynáře Josefa Pokorného. B. Pokorný se vrátil v září 1919 do vlasti (až do konce války pobýval ve Španělsku), prodal rodný mlýn v Ječovicích, pozemky od mlýna rozparceloval  a předal ječovické chudině, usedlé v odlehlém Bohdalu. Za  stržené peníze a za půjčku koupil v roce 1921 Velký mlýn od Josefa Herbersteina (ten k tomu byl na rozdíl od předchozích majitelů svolný s ohledem na hrozící pozemkovou reformu). K další rekonstrukci mlýna došlo v roce 1927; byly provedeny velké stavební práce a vyměněno celé mlýnské zařízení, čímž mlýn získal vyšší kapacitu. Přitom byla nahrazena i malá pekárna moderní velkou pekárnou. Tím se stal z Velkého mlýna v Budyni nad Ohří velký průmyslový mlýn. Bohumil Pokorný řídil mlýn osobně, správcem byl Karel Štenek a účetním Oldřich Medonos.

Bohumil Pokorný byl navíc i veřejně činný - stal se předsedou mlynářského společenstva okresu Roudnice n/l, byl ve správní radě Městské spořitelny v Budyni n/O a j. Dbal i na dobré pracovní a sociální podmínky svých zaměstnanců.

1930 Josef Herberstein, pila

1936 1. elektrický válcový mlýn Bohumil Pokorný

Za protektorátu mlýn dále pracoval. Jeho majitel tehdy údajně pomohl mnohým lidem v nebezpečné životní situaci.

Po skončení druhé světové války v roce 1945 došlo k obnově zařízení mlýna a v roce 1947 se mohl mlýn znovu plně rozjet. Ale situace se horšila, i když do prvního znárodnění mlýn nespadal. Mlynář Bohumil Pokorný se od 1. března 1948 stal jen řadovým technickým zaměstnancem znárodněného mlýna. 

1961 se Pokorný přestěhoval do Prahy, kde vykonával různá krátkodobá zaměstnání. Po infarktu odjel 1966 k přátelům do Španělska, kde 29.6.1967 zemřel ve věku 77 let, pohřben byl v městečku Chipiona, ačkoliv si přál být pohřben vedle svých rodičů na hřbitově v Ječovicích.

Události
  • Zánik mlynářské živnosti

V současné době je budova bývalého mlýna p.č.st.47/1 vedena v katastru nemovitostí jako rodinný dům.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Mikuláš
  • Trčka
  • Šaroch
  • Hruš
  • Vichera
  • Vilímovský
  • Čejka
  • Šváb
  • Kouba
  • Černý
  • Skopec
  • Panocha
  • Vagner
  • Ostrif
  • Hlaváček
  • Tauch
  • Stejskal
  • Kettler
  • Pokorný

Historie mlýna také obsahuje:

1939 - Bohumil Pokorný (RR)

Podle pověsti byl mlýn postaven Mikulášem, Židem budyňským, který byl pro pobuřování lidu odsouzen panem Zajícem z Hazmburka, sezením na Budyni k smrti. Mikuláš prosil za milost a nabídl, že za to postaví urozenému pánu mlýn a dá mu peníze na cestu do Svaté země. Cestu tu pan Zajíc z Hazmburka skutečně vykonal v letech 1515 - 1518 a přivezl z ní krokodýla, který dodnes visí v průjezdu budyňské radnice a zove se "budyňský drak". Žid Mikuláš počal se stavbou mlýna v roce 1515 a dokončil ji 1535, jak svědčí nápis v jazyce hebrejském a českém na dosud zachovalé desce základní zdi mlýnské. Mikuláš prosí v něm Jehovu za věčné požehnání pro tento mlýn. V uznání zásluh Mikulášových ponechán mu mlýn urzozeným pánem do smrti k užívání.

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

    částečně adaptován
    05 2012
      průmyslový areál
      mlýn na velkých vodních tocích (7000 l/s a více)
      • moderní 1920 – 1945
      zděná
      vícepodlažní
      Velký mlýn v Budyni nad Ohří byl postaven v renesančním slohu, s vysokou štíhlou střechou krytou prejzy. Pěkně se vyjímala do dvora vysunutá šalanda. Ta měla dvě okna do dvora, nad nimiž byla ve štítě výzdoba s oblouky. Uprostřed zde byla zasazena další pískovcová deska s latinským nápisem, potvrzujícím datum stavby mlýna. V češtině nápis zněl:
      "V křesťanském roce 1535 s pomocí Boží a lidské síly jes toto dílo pod prezidentstvím vysoceurozeného a mocného barona pana Jana Zajíce z Hazmburku a na Budyni nad Ohří, truksasa Království českého v měsíci dubnu druhého dne dohotoven."
      Dále v levém oblouku ve štítě byla vytesána podoba Jana IV. Zajíce z Hazmburku, jak drží měšec. V pravém oblouku ve štítě byla vytesána podoba jeho manželky Markéty Minsterberské, která držela v pravé ruce kytici. V roce 1905 byla podobizna Markéty Minstrberské přenesena do zámku, kde byla zazděna v příčce sálu. Podobizna Jana IV. Zajíce byla 1871 při přestavbě mlýna zničena.
      Nad hlavním vchodem do mlýna byla umístěna deska s hebrejským nápisem : "Miklot baal horechajim...", která měla objekt chránit před ohněm, povodněmi atd. Česky nápis na desce zní:
      "Mikuláš Pán, vlastník téhož mlýna, pozdvihl očí svých k nebesům vzhůru a úpěl vroucně k Bohu, který kraluje na trůnu v nebesích, by jej (mlýn) od žhavého ohně, od nouze vodní, od hniloby dřeva, a aby se nikdy nesesul, opatrovati ráčil, též by onť jemu, jen na tomto světě, tak na onom všecko dobré uděliti ráčil."
      Pod hebrejským nápisem je ještě vytesáno česky:
      Požehnánj božj gest welike zbožj,
      pokora gest prawa moudrost,
      sprawedlnost gest ta negwietssj ctnost (1535)
      Vedle pak byla v kameni vytesána hlava stavitele mlýna "s obličejem plným a nosem okurkovým", ta však byla při pozdější přestavbě mlýna zničena.
      Na jedné budově nápis PEKAŘSTVÍ (HŠ)
      • zdobený zděný štít
      • plastická omítková výzdoba fasád a štítů
      • okno
      • epigrafické památky (nápisy, datování aj.)
        • zcela bez technologie aj.
        Žádná položka není vyplněna
        Od roku 1871, kdy začala přestavba Velkého mlýna, zde mlynařil František Kettler z Dušník. Městská kronika uvádí, že "toho roku postaveno nad starým zdivem /mlýna/ jedno patro a vnitřek úplně nově upraven". Původně byla ve starém mlýně podlaha o metr nižší proti nynější; chodilo se tam po schůdkách dolů. V mlýnici bylo osmero složení v řadě za sebou, každé hnáno vlastním lopatkovým kolem, a osm těchto kol umístěno ve dvou vodních žlabech podle mlýna. Kola byla hnána spodní vodou. První a druhý kámen otáčel se prudkostí vody nejrychleji, sedmý a osmý nejpomaleji. Když pak měl být kámen křesán a stavidlo prvního žlabu zaraženo, zůstal stát 1., 3., 5. a 7. stroj, kdežto 2., 4., 6. a 8. mlely dále, neboť byly spojeny druhým žlabem.

        Po novém zřízení byly vpředu, kde je podlaha nyní o jeden metr vyzdvižena a upravena do roviny se dvorem, umístěny čtyři české kameny, které hnalo pouze jedno vodní kolo na střední vodu, a dále umístěny dva kameny po způsobu americkém, kde se také říkalo "Amerikán". Tento "Amerikán" byl hnán zpočátku též jedním lopatkovým kolem. Od roku 1872 byl mlýn hnán již turbínou, v roce 1900 elektrickým pohonem. V roce 1874 byla při mlýně vystavěna na místě povodníku nová pila.
        Zaniklý
        • pila
        Dochovaný
        • pekárna
        V roce 1874 byla při mlýně vystavěna na místě povodníku nová pila.
        1930 pila
        • jez
        • náhon
        • odtokový kanál
        Voda od čp. 180 obtékala městské hradby, souběžně s mlýnskou strouhou vedla druhá strouha od tzv. Nádržky k Malému mlýnu čp. 177.
        Typvodní kolo na spodní vodu
        StavZaniklý
        Popispřed 1871: 8 kol na spodní vodu ve dvou žlabech
        Typvodní kolo na spodní vodu
        StavZaniklý
        Popispřed 1871: 8 kol na spodní vodu ve dvou žlabech
        Typvodní kolo na střední vodu
        StavZaniklý
        Popis1871: 1 kolo na střední vodu
        1930 (pila): 1 kolo na střední vodu, hltnost 1,32 m3/s, spád 1,25 m, výkon 12 HP
        Typturbína Francisova
        StavNezjištěn
        Popis1872 instalována turbína
        Typelektrický motor
        StavNezjištěn
        PopisInstalován 1900
        Typelektrický motor
        StavNezjištěn
        PopisInstalován 1900
        Historické technologické prvky
        AutorKlempera, Josef
        NázevVodní mlýny v Čechách VIII
        Rok vydání2003
        Místo vydánínakladatelství Libri Praha
        Další upřesněníkniha str. 160-165
        Odkaz
        Datum citace internetového zdroje13.11.2016
        AutorKlempera, Josef
        NázevVodní mlýny v Čechách VIII
        Rok vydání2003
        Místo vydánínakladatelství Libri Praha
        Další upřesněníkniha str. 160-165
        Odkaz
        Datum citace internetového zdroje13.11.2016
        AutorÚstřední svaz obchodních mlýnů v republice Československé
        NázevČeskoslovenské mlynářství
        Rok vydání1936
        Místo vydáníPraha
        Další upřesněnís. 215
        AutorMinisterstvo financí
        NázevSeznam a mapa vodních děl Republiky československé
        Rok vydání1932
        Místo vydáníPraha
        Další upřesněnísešit 01 (Praha), s. 23

        Žádná položka není vyplněna

        Základní obrázky

        Historické mapy

        Obrazy

        Historické fotografie a pohlednice

        Současné fotografie - exteriér - detaily stavebních prvků

        Vytvořeno

        13.11.2016 16:38 uživatelem eva48 (Eva Nesnídalová)

        Majitel nemovitosti

        Není vyplněn

        Spoluautoři

        Uživatel Poslední změna
        Rudolf (Rudolf Šimek) 26.3.2023 15:40
        Helena Špůrová 21.5.2017 14:48
        Radomír Roup (Radomír Roup) 9.6.2018 14:55
        doxa (Jan Škoda) 12.8.2024 01:34