Gedenkbuch der Gemeinde Platz (kronika obecní) 1836-1939
https://digi.ceskearchivy.cz/236/1
Str.444 (Výpis)
Fähnrichův mlýn č.90
Nynější Fähnrichův mlýn, dříve tzv. Vaňkův mlýn, leží na pr. břehu Nežárky asi km západně od Stráže a to právě tam, kde Nežárka, tekouc od Lasenice až pod Stráž stále mezi vysokými břehy, vchází do krajiny rovné, otevřené, písečné; tam začíná rovinka „Nedvězí“, kdež ještě za Rožmberků bývaly močály, které byly vysušeny až po zřízení Nových řek (blíže viz str.369 kroniky-pep).
Tam asi v době předhistorické býval lehce přístupný brod přes řeku, kudy vedla tzv. stezka „rakouská“ od St. Města na Příbraz, Stráž, Plavsko k Chýnovu. V Šimanově dvoře a v Rybičkově pile byly nalezeny velmi rozmanité mince, jež se sem mohly dostati jen obchodem.
Vypravuje se, že Špůtové, kdysi majitelé mlýna pod Novosedly („Žatecký“) přešli na mlýn Fähnrichův. Jeden z nich Jos. Špůt r.1807 vyměnil svůj mlýn za mlýn tzv. „panský“ v Plavsku-Stráži (H.Gábler) jenž náležel rytíři Lilienbornovi (blíže viz str.31 kroniky-pep). Ten byl k výměně přinucen asi finanční tísní, bylť velmi lehkomyslný a marnotratný. Když přišel o strážské panství, bydlel u Fähnrichů v zahradním stavení; zemřel v bídě prý ve chlévě. Měl jednu dceru.
Po Lilienbornovi dosud jmenují se majetníci mlýna Kalous, Pámr (ještě někdo říká tam „u Pámrů“), Komrska, Charvát, (dopsáno „Chlup“) a krátký čas i Václ. Rybička, dřevní obchodník a později majitel Šimanova dvora, pily. Snad byli před Kalousem ještě jiní. R. 1852 od V. Rybičky koupil zpustlý, zanedbaný mlýn Václav Fähnrich st., rodem ze Želiva, krátký čas maj. mlýna v H. Žďáře u J. Hradce. Jím byl mlýn zcela zveleben. Pobádán svým praktickým smyslem životním přestavěl stáje a nad nimi zřídil byty, přestavěl mlýnici, zvýšil kůlny a stodolu, vystavěl pilu. Před r. 1860 vystavěl kam. pilíře a na ně dal most dřevěný. R. 1891 zvýřil cestu přes řeku a svým nákladem zřídil nynější železný most. Vybíral tam mýto, což časem přestalo. Most u pily přes náhon stavěl také on, a to z kvádrů a železa. Asi r. 1881 vystavěl téměř zvela nově nynější jez i kamenné žlaby.
Mlýn i pozemky jeho trpěly tuze povodněmi, proto pole pod mlýnem kol dokola ohražena hrází, vně zůstaly louky. Nad mlýnem je dosud viděti starý náhon, lemovaný velkými olšemi, jenž býval delší než nynější. V stavení „na zahradě“, kdež i zvláštní zahrádník pěstovával kdysi hojnost zeleniny, bývala mlynářova letní hospoda; ve velkém altánu se tančívalo. To přestalo před rokem 1855.
Fähnrichova tůň, snad zbytek starého řečiště, je někde tuze hluboká a skrývá někde mnoho starých tvrdých pařezů.
Na zvelebení mlýna měl velkou účast i nynější majitel Václav Fähnrich ml.(pep)