Kdo chce mlít, nejde do kovárny.
(německé přísloví)

Kulichův, Švarcův mlýn

Kulichův, Švarcův mlýn
14, 30
Rohovládova Bělá
533 43
Pardubice
Rohovládova Bělá
50° 6' 21.8'', 15° 36' 25.1''
Mlýniště bez mlýna
První pís. zmínka o mlýně z r. 1490. Mlýn o jednom kole na svrchní vodu z obecního rybníka. V r. 1787 vyhořel. Znovu obnoven. R. 1878 přestavěn na francouzské složení. V r. 1928 zrušeno vodní kolo, zřízeny tři páry válců, loupačka, mlýnský kámen a jahelka. Později instalována Francisova turbína a elektr. motor.
V současnosti mlýn zcela přestavěn na rodinný domek.
Uprostřed obce pod vodní nádrží
bezejmenný vodní tok
nepřístupný

Historie mlýna obsahuje událost z období:

Mlýn uváděný jako Kulichův, Švarcův či jen jako mlýn v Rohovládově Bělé čp. 14 byl při obci " již od nepaměti" a nám se o něm dochoval zápis z roku 1490. Předpokládá se však, že mlýn stával již dříve s kmetcími (poddanskými) dvory. Podle popisu při předávání selské usedlosti je patrno, že to býval mlýn na svrchní vodu z obecního rybníka. Uvádí se, že " voda padala  do truhlíků na kole a vzniklou tíží a tlakem vodním kolem otáčela". Vodní kolo bylo upevněno na vodorovném hřídeli. Ten procházel zdí do mlýnice. V mlýnici točil ozubené paleční kolo, jehož výstupky či palce zasahovaly do kladnice upevněné na ose (železné). To bylo nahoře přiostřeno do čtyřbokého jehlance, na němž byl nasazen vrchní kámen - běhoun, který se otáčel zároveň se železem. Pod běhounem pevně seděl druhý kámen - spodák.

V 15. století mlýn nebyl svobodný, mlynáři byli povinni robotou. Před rokem 1490 se tu uvádí Mlynář, po něm Jíra. Ten vlastnil též dvě jitra klučeniny - vymýceného lesa proměněného v pole, z čehož měl vyměřený úrok (podobně jako z mlýna), splatný na sv. Jiří a sv. Havla. Musel o žních robotovat, dávat panstvu slepice a místo odvodu jablek a ořechů platil penězi.  

Události
  • První písemná zmínka o existenci vodního díla
  • Vznik mlynářské živnosti

V roce 1563 se na mlýně připomíná další Jíra, pravděpodobně syn nebo vnuk předchozího mlynáře. Ten platil z mlýna i z klučeniny 21 grošů pražských, dvě slepice a měl povinnost dvou dnů roboty o žních. Urbář z roku 1588 uvádí na mlýně Tomáše Tomana, který platil vrchnosti stejné poplatky jako předchozí mlynář.

V roce 1617 byl majitelem mlýnské usedlosti Jan Hubatka. 

V roce 1649 prodal Hubatka mlýn Mikuláši Hronovi, jinak řečenému Pánkovi, za 340 zlatých. V rámci prodejní částky se vypisují tato zvířata: dvě krávy, jeden volek, dvě jalovice, z toho jedna letošní, dvě svině a další dvě zvířata. Dále se uvádí také nářadí, např. sochor nebo železná palice.

V urbáři z roku 1651 je uvedeno, že mlynář z mlýna a dvou jiter klučeniny odváděl úroku svatojiřského a svatohavelského po 42 groších. Dále byl povinován dát dvě slepice a odpracovat dva dny žně /" ženné roboty"/. 

Dne 5. května 1651 Mikuláš Hron prodal mlýn Jiříku Punčocháři za 249 zl. Punčochář měl při mlýně 12 korců polí. Rovněž se v souvislosti s tím uvádí, že mlýn měl jedno kolo. Punčochář sám ale nikdy nemlel, byl to spíše tesař než mlynář.

Dne 18. září 1662 pak prodal mlýn Jiříku Kalašovi za 294 kop. Částka však po závdavku náležela J. Hubatkovi, kterému byl Jiřík Punčochář dlužen.

Dne 23. února 1666 prodal Jiřík Kalaš mlýn Václavu Bokovi za 294 kop. Novému hospodáři se však na mlýně příliš nedařilo, nakonec pro víru opustil zemi a odešel neznámo kam. Mlýn připadl vrchnosti, jež jej 21. listopadu 1672 přenechala Janu Ondyšovi. Mlýn byl pustý, na staveních a stroji "zpuštěný, na rolích nezasetý, beze všech svršků". Uvádí se, že i mlynář Ondyš ze mlýna utekl.

V roce 1676 mlýn koupil Jiřík Kocour a po něm se stal mlynářem v Bělé Jiřík Kozáček. 

Ten pak 21. června 1698 prodal mlýn svému synovi Václavu Kozáčkovi za 224 kop. Na mlýně však zřejmě ještě zůstával dluh po Hubatkovi, který byl splacen až roku 1728.

Dne 9. května 1728 mlynář uváděný jako Václav Kozák, "nemoha pro zpustlost mlýna a velké dluhy hospodařiti", prodal mlýn svému nejstaršímu synovi Václavovi za 136 kop. V souvislosti s ním je v Knize předpisové z roku 1743 uvedeno, že vlastnil 10 korců pozemků, 1 provazec luk a měl povinnost dvou dnů pěší roboty.

Velký požár v roce 1787.

Václav Kozák zřejmě kolem roku 1759 zemřel, neboť 12. června 1759 se přiženil ke vdově Kozákové Jiřík Fošna a vedl mlýn v Rohovládově Bělé až do dospělosti Matěje Kozáka, jejího syna. Dne 22. ledna 1769 se Matěj ujal mlýna a zůstal zde až do 13. února 1805, kdy jej předal Janu a Dorotě Kozákovým.

Další doklady o osudu mlýna máme až o pár desetiletí později. Dne 22. října 1819 mlýn koupil za 3 210 zlatých vídeňské měny Josef Röricht. Po něm mlýn vlastnil od 8. července 1822 Žid Izák Polak.

Mlýn v Rohovládově Bělé pak 20. března 1836 koupili za 2 720 zlatých Jiří a Anna Konířovi. Ti jej v dubnu 1841 prodali za 3 280 zlatých Terezii Kulichové, od níž za tři měsíce mlýn převzal její syn Jan Kulich. Dne 2. srpna 1841 se stala spolumajitelkou mlýna Anna Kulichová, rozená Petříčková.

Za mlynáře Kulicha byly ve mlýně zřízeny stoupy na rosu, " které nadzdvihovala hřídel vodního kola, načež zapadly do dutin v mohutném trámu. Jamky byly asi 4 dm hluboké a 2 dm v průměru. Rosa byla nejdříve omleta na jahelce, potom se nasypala do jamek, kde ji stoupy asi hodinu stloukaly a okulatily, poté se převála, tedy pročistila. Omletá rosa měla bělavá, podlouhlá, drobná zrníčka. Upotřebila se jako krupice, jíž se podobala. Musela se však před vařením důkladně proprat ve studené i v horké vodě, jinak vrzala mezi zuby. Rosa byla oblíbeným a důležitým jídlem našich předků.

Mlynář Kulich vozil rosu do Hořic. Železnice tehdy ještě nebyla a horská místa se na zimu zásobovala rosou, protože netuchla. Zpět pak Kulich vozil, aby naprázdno nejezdil, hořický pískovec. Proto bychom našli v bělském mlýně mnoho pískovcových kvádrů, stejně jako v jiných staveních v Rohovládově Bělé v té době.

Události
  • Zaznamenání katastrofy (požár, povodeň, zranění, úmrtí, aj.)

Dne 10. prosince 1869 byl mlýn i s pozemky postoupen za 4 000 zlatých Josefu a Marii Kulichovým Roku 1872 již mlýn vlastnili Václav a Anna Bezubkovi, kteří jej koupili i s polnostmi za 12 000 zl. (samotný mlýn za 5 000 zl.) a od 14. května 1875 František a Anna Látovi, kteří za mlýn zaplatili 5 000 zl. (Václav Bezubka se poté vystěhoval do Ruska). František Lát však nebyl mlynář, mlynářského tu dělal jeho synovec František Lát, jenž pak mlýn i s polnostmi a přilehlým stavením čp. 83 koupil za 12 000 zl. 

Mlynář Lát neměl dostatek hnojiva na pole, a tak postupně seškraboval dvůr. Při tom přišel asi ve třech metrech hloubky na spáleniště bývalého mlýna. Nalezl tady zbytky ozubených kol, podval, vápenku s vápnem, které se dalo ještě využít. Mlýn tedy původně stával na nynějším dvoře mlýna o tři metry níže - shořel při velkém ohni v roce 1787.

Mlynář Lát dělal na svém mlýně jen jáhly, protože to v té době bylo nejvýnosnější. Roku 1878 sice postavil francouzské složení a "cylindr", aby mohl mlít i mouku, ale pak "cylindr" zrušil, neboť na toto složení měl příliš slabý průtok vody.

V roce 1922 převzali mlýn v Rohovládově Bělé Jaroslav a Eminka Látovi. Jaroslav Lát se později přiženil na statek do Slepotic a mlýn prodal roku 1923 Červinkovi ze Žáravic. Ten si však nedokázal zajistit potřebnou částku, a proto byla koupě zrušena. Vzhledem k tomu, že na celou mlýnskou usedlost se nenašel kupec, byla rozdělena a stavení čp. 83 bylo prodáno zvlášť, stejně jako pozemky. Osamocený mlýn koupili roku 1924 Jan a Marie Pecháčkovi. Jan Pecháček potom provedl úpravu vnitřku mlýna a zařízení prodal roku 1925 Františkovi a Marii Bulíčkovým.

Od roku 1927 mlýn vlastnili Antonín a Anna Švarcovi, kteří tu nemleli, ale pouze šrotovali. Ke mlýnu patřila zahrada o výměře 2 arů 59 m2, pastvina o 79 m2, rybník o velikosti 16 arů 51 m2. Zastavěná plocha s nádvořím tvořila 6 arů 94 m2. 

V roce 1928 bylo zrušeno vodní kolo na svrchní vodu a zařízení bylo zrestaurováno. Ve mlýně se pak nacházely tři páry válců, loupačka, mlýnský kámen a jahelka.

Později byla na mlýně instalována Francisova turbína o síle 7 HP a rovněž elektrický motor o 15 kW.

1930 Antonín Švorc

V současné době stojí na místě mlýna rodinný dům čp.14, v němž žijí potomci posledních majitelů.

Příjmení mlynářů působících na mlýně:

  • Mynář
  • Jíra
  • Toman
  • Hubatka
  • Hron
  • Kalaš
  • Bok
  • Ondyš
  • Kocour
  • Kozáček
  • Kozák
  • Röricht
  • Polak
  • Koníř
  • Kulich
  • Bezubka
  • Lát
  • Pecháček
  • Bulíček
  • Švarc
  • Švorc

Historie mlýna také obsahuje:

1930-1939 - Antonín Švarc (RR)

Mlýn je vyobrazen na:

Předměty spojené s osobou mlynáře a provozu:

  • papírová pečeť
neexistuje
05 2012
    venkovský
    mlýn na nestálé vodě (10 - 50 l/s)
          • zcela bez technologie aj.
          Žádná položka není vyplněna
          Zaniklý
          • stoupa
          • jahelka
          • výroba elektrické energie
          Ve mlýně bývala jahelka, stoupa a výroba el. energie
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Popiszrušeno 1928
            Typvodní kolo na vrchní vodu
            StavZaniklý
            Popiszrušeno 1928
            Typturbína Francisova
            StavNezjištěn
            Popis1930: 1 turbína Francis, hltnost 0,049 m3/s, spád 7,5 m, výkon 7 HP
            Typelektrický motor
            StavNezjištěn
            Popisvýkon 15 kW
            Typelektrický motor
            StavNezjištěn
            Popisvýkon 15 kW
            Historické technologické prvky
            AutorKlempera, Josef
            NázevVodní mlýny v Čechách VI
            Rok vydání2003
            Místo vydánínakladatelství Libri Praha
            Další upřesněníkniha str. 82-85
            Datum citace internetového zdroje13.7.2016
            AutorKlempera, Josef
            NázevVodní mlýny v Čechách VI
            Rok vydání2003
            Místo vydánínakladatelství Libri Praha
            Další upřesněníkniha str. 82-85
            Datum citace internetového zdroje13.7.2016
            Autor
            Název
            Rok vydání2013
            Místo vydáníZpravodaj-Rohovládova Bělá
            Další upřesněníčlánek
            Odkazwww.rohovladovabela.cz/e_download.php?file=data/editor/69cs_4.doc.../
            Datum citace internetového zdroje14.7.2016
            AutorMinisterstvo financí
            NázevSeznam a mapa vodních děl RČS
            Rok vydání1932
            Místo vydáníPraha
            Další upřesněnísešit 07 (Chrudim), s. 22

            Žádná položka není vyplněna

            Základní obrázky

            Historické mapy

            Současné fotografie - předměty spojené s osobou mlynáře

            Vytvořeno

            13.7.2016 23:25 uživatelem eva48 (Eva Nesnídalová)

            Majitel nemovitosti

            Není vyplněn

            Spoluautoři

            Uživatel Poslední změna
            Rudolf (Rudolf Šimek) 12.3.2023 20:41
            Radomír Roup (Radomír Roup) 19.6.2018 16:00
            doxa (Jan Škoda) 1.9.2024 18:20